Heybeliada Gezilecek Yerler

Heybeliada Gezi Rehberi

Heybeliada İstanbul Prens Adlarının ikinci büyük adasıdır. Marmara Denizi'nde yer alan Heybeliada adını uzaktan bakıldığı zaman heybeye benzemesinden almıştır. Heybeliada'ya ulaşım için yapılan deniz yolculuğu geziye ayrı bir güzellik katmaktadır.

İstanbul Heybeliada Fotoğrafları

istanbul heybeliada
istanbul heybeliada
istanbul heybeliada
istanbul heybeliada
heybeliada
heybeliada
heybeliada
heybeliada
heybeliada
heybeliada
heybeliada
heybeliada
heybeliada
heybeliada
heybeliada
heybeliada

Heybeliada Ulaşım

Heybeliada'ya ulaşım için Kartal'dan Prenstur, Bostancı'dan Şehir Hatları, İdo ve Mavi Marmara, Beşiktaş' dan İdo, Şehir Hatları ve Dentur Avrasya, Eminönü'nden Şehir Hatları, Kadıköy'den İdo ve Şehir Hatları, Kabataş' dan Dentur Avrasya seferlerini kullanabilirsiniz.

Adada motor ve gemilerin yanaştığı Rıhtım Caddesi üzerinde çay bahçeleri, kafeteryalar ve lokantalar yer almaktadır. Bunların hemen arkası adanın çarşısıdır. Bu bölgede gezi öncesi veya gezi sonrası oturarak dinlenebilirsiniz.

Eğer Heybeliada'ya yürüyüş için geldiyseniz 2 ayrı güzergah yapabilirsiniz. Dilerseniz yorgunluk durumuna göre bu gezilerden birini yaparsınız.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Heybeliada 1. Yürüyüş Parkuru (Kısa Tur);

Adaya indiğiniz zaman sağ tarafta kalan tepe ve yamaçlarında bulunan Değirmen Burnu Tabiat Parkı içinde etrafında tam bir daire çizeceğiniz yürüyüş yolu mevcuttur. Bu güzergah üstünde Değirmen Burnu Mesire Alanı ve plaj bulunmaktadır. Bu güzergahta yürüyüşe Rıhtım Caddesinden başlayıp Heybeli Mektep Sokağa girerek başlarsanız Tabiat Parkının Ümit Tepesinde (Papaz Tepesi) yer alan Heybeliada Ruhban Okulu ve Aya Triada Manastırına tırmanarak bu yerleri görebilirsiniz. Aynı yoldan geri dönerek Değirmen Burnu Tabiat Parkı turunuzu kıyıdan ve orman içinden yürüyerek tamamlayabilirsiniz. Geziniz tekrar başladığınız sahilde son bulacaktır. Bu 2. plana göre mesafe olarak daha kısa bir tur olacaktır.

Heybeliada 2. Yürüyüş Planı (Uzun Tur);

Adaya indiğinizde sol taraftan Heybeliada Vapur İskelesi ve Deniz Lisesi tarafından uzun yürüyüşe başlayabilirsiniz. Deniz Lisesi yanından Gemici Kaynağı Sokak'tan yukarı tırmanarak devam ediniz. Çay Limanı Sokak'ta Aya Yorgi Uçurum Kilisesi üzerinden Büyükada'yı seyredebilirsiniz. Heybeliada Süslü Mezarda burada bulunmaktadır. Yolun sağ tarafında kalan yamaçta "Kelebeğin Rüyası" filminin de çekildiği ünlü "Heybeliada Sanatoryumu" yer alır. Yol üstünde bir piknik alanı yer almaktadır. Yol buradan aşağıya Çam Limanı Koyuna (Plajına) iner. Koyun bir kısmı ücretli plajdır. Halka açık ücretsiz kısımda ise kabin, duş gibi hiç bir şey bulunmamaktadır.

Koyun diğer ucundaki tepenin üstünde Terki Dünya Kilisesi yer alır. Burayı görmek için ana yoldan ayrılıp sola saparak korunun içinden kısa bir yürüyüş yapmak gerekiyor. İbadet yeri sadece ayin günleri açık olan bu kilisenin bahçesinde harika bir manzara vardır. Burada altında oturmak için çardak, masa, sandalye ve koltuklar mevcuttur. Bu manzarada oturup çay, kahve veya soğuk meşrubat içebilirsiniz. Ortada büfe veya çay ocağı benzeri bir şey görmemeniz sizi şaşırtmasın. Bir görevli bayan sizinle ilgilenecektir. Tekrar yola çıktığınızda faytonların at ahırlarını geçtikten sonra yol Burgazadası manzaralı olarak devam eder. Bu bölümden ayrıca daha uzakta olan Yassıada ve Sivri Ada'yı da görebiliyorsunuz.

Refah Şehitleri Caddesi üzerinden devam ederseniz yol üstünde İnönü Evi Müzesi, Heybeliada Cami, Aya Nikola Kilisesi, El Sanatları Sokağı, çiçekçileri ve antikacıları görebilirsiniz. Hüseyin Rahmi Gürpınar Evi ve Müzesinin görmek için güzergahtan biraz sapıp tırmanmanız gerekiyor.

Heybeliada gezisi sırasında yapacağınız alışverişlerde satan yerler salaş da olsa fiyatların turistik olduğunu söylemek gerekiyor. Heybeliada'da bisiklet kiralayıp bisiklet gezisi, yürüyüş, yüzme, piknik, fotoğraf çekimi gibi birçok aktivite yapabilirsiniz.

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu

Heybeliada Ziyareti İçin İstanbul'a Seyahat Bilgileri?

İstanbul Heybeliada'yı gezip görmek için İstanbul seyahati düşünüyorsanız karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu ulaşım bilgileri web sitemizde yer almaktadır. İstanbul'a yaşadığınız yerden otobüs yolculuğu ile ulaşmak isterseniz İstanbul otobüs firmaları ve otobüs biletleri fiyatlarını Harem Otogarı sayfamızda bulabilirsiniz. Havayolu ile ulaşım planlıyorsanız Sabiha Gökçen Havalimanı sayfamızı inceleyebilirsiniz. Keyifli bir tren yolculuğu düşünürseniz Tren Seferleri sayfalarımızda güncel tren saatlerini bulabilirsiniz. Feribot Seferleri sayfalarımız ise deniz yolculuğu planlayanların hizmetindedir. İstanbul seyahatinizde gezmek için araç kiralamak isterseniz İstanbul Araç Kiralama sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Sizlere çok keyifli bir İstanbul Heybeliada ziyareti dileriz.

İstanbul Heybeliada ulaşım ve gezi haritası, Heybeliada nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster