İztuzu Plajı Gezi Rehberi

İztuzu Plajı Dalyan

Doğa harikası, Avrupa’nın en iyi açık alanı Dalyan İztuzu plajı Akdeniz’de ender rastlanan bir yerdir. Çam ağaçlarıyla kaplı bir dağdan nehir ağzına kadar uzanan, bir tek ev, dükkân veya otelin görünmediği 5 km'lik altın sarısı kumlardan oluşmaktadır.

Doğanın bir harikası olan Dalyan İztuzu plajı, 5 bin 400 metre uzunluğunda, radar tepesi eteklerinden Dalyan Boğaz’ına kadar uzanmaktadır. Boğazın batı kısmındaki küçük plaj kumsalı da ilave edildiğinde toplamda 6 kilometreyi aşan uzunluktadır.

İNGİLİZ The Times gazetesi tarafından 6 aylık bir araştırma sonucunda, Caretta caretta kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktıkları doğa harikası Dalyan İztuzu Plajı, “Avrupa’daki En İyi Açık Alan” ilan edilmiştir.

Dalyan İztuzu Plajı Fotoğrafları

dalyan iztuzu plajı
dalyan iztuzu plajı
iztuzu plajı
iztuzu plajı
iztuzu plajı
iztuzu plajı
iztuzu plajı
iztuzu plajı
iztuzu plajı
iztuzu plajı
dalyan iztuzu plajı
iztuzu plajı

Sponsorlu Bağlantılar

 

Dalyan İztuzu Plajı Hakkında

Her iki plaj bölümünde de kıyı şeridinin belli bir bölümü işaretlenerek kaplumbağaların yumurtlama yaptıkları bu bölümlere şezlong koyulması, oturulması ve güneşlenmesi yasaklanmıştır. Plaj akşamları kapanıp sabah açılmaktadır. Caretta Carettaların yumurta bırakmaları için oldukça uygun olan bu ince kumlu plajın Doğu kısmına karayolu ile gidilmektedir. Dalyan merkezinden düzenli minibüs seferleri bulunmaktadır. Giriş için uygun bir ücrete tabidir. Bu alanda soyunma kabinleri, duşlar, şemsiyeler, şezlonglar, tuvalet ve kafeterya hizmeti bulunmaktadır. Ayrıca bu bölümde 2000 yıllık Antik Tuzla bulunmuştur. Bununla birlikte Türkiye'de deniz kaplumbağalarına yönelik Kurtarma ve Rehabilitasyon hizmeti veren tek merkez olan Carette Caretta Hastanesi DEKAMER’de buradadır. Yine muhakkak bilinmesi gereken bir diğer şey ise; Hayatını İztuzu ve kaplumbağalara adayan June Haimof adındaki İngiliz çevreci kadının kulübesi de bu bölümdedir ve günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Batı kısmında Dalyanağzı Plajı olarak da anılan İztuzu Plajının Boğaz tarafı yani Dalyan Kanalının denize ulaştığı bölümde de plaj tesisleri, kafeterya, soyunma kabinleri, tuvalet, duşlar, şezlong ve şemsiye vardır. Bu kısma ise Dalyan merkezinden kalkan dolmuş teknelerle gelinmektedir ve tekne fiyatları 2019 yılında gidiş dönüş olarak fiyatı 20 TL gibi uygun bir fiyattaydı. Kumsalın orta bölümü ise tamamıyla doğal şekilde sizleri beklemektedir. Yalnızlığı seven kişiler için tam ideal bir yerdir. Kaplumbağaların yumurta bırakmasından ötürü Mayıs’tan Eylül'e kadar akşam 20.00’den sabah 08.00’e de plajdan yararlanılamamaktadır. Yani plaj geceleri tamamıyla kaplumbağalara ve koruyuculara bırakılmaktadır.

Dalyan iskelesinden hareket edildikten sonra, keyifli bir yolculuk ile Dalyanağzı Plajı’na teknenin motor kuvvetiyle bağlantılı olarak yaklaşık 30 ya da 40 dakikada varılabilmektedir. Dalyan esasen denize çok yakındır ancak kanallar dolanıp gidildiğinden plaja ulaşması bu kadar vakit almaktadır. Tekne önce kaya mezarlarının önünden geçmektedir. Dalyan’daki binalar bittikten sonra delta başlamaktadır. Ana kanal takip edilerek balıkların denize kaçmalarını önleyen kapıya ulaşılmaktadır. Teknelerin geçmesi için açılan kapının geçilmesinden sonra tamamen bir labirentin içine düşülmektedir. Bilmeyen bir kişinin yolunu bulması mümkün değildir. Çeşit çeşit su kuşları ve çevre izlenerek doğayla baş başa keyifli bir yolculuk geçirilmesinin ardından İztuzu kumsalı göründüğü zaman insanda bir hayranlık volkanı patlamaktadır. O andan itibaren kişilerde bir an evvel oraya ulaşma isteği belirmektedir. Hatta insanlar İztuzu plajına ulaştıklarında teknenin bağlanmasını beklemeden iskeleye adım atmak için yarışırken dönüş saatinde adımlarını tekneye geri geri atmaktadırlar. Son dakikalara kadar teknenin yanında suya girenler bile olmaktadır. Ulaşılan bu kumsalda ayak basılan kısım tatlı sudur. Karşı tarafta yer alan uçsuz bucaksız denizse bol tuzlu Akdeniz sularıdır.

Aslında İztuzu Plajında her iki taraf da belediye tarafından işletilmekteydi. Ancak birçok gelişme yaşanmasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alınan kararla Dalyan İztuzu ile Boğazağzı plajlarının işletmelerinin bir protokolle 2015 senesinde MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ'ne verilmesine karar verilmiştir. Bugün ise (2019) tesisleri Muğla Çevre Vakfı MUÇEV tarafından işletilmektedir.

Resimler: E-Yaşam Rehberi özel koleksiyonu

İztuzu Plajı Gezisi İçin Ortaca'ya Seyahat Bilgileri?

Muğla İli Ortaca İlçesi Dalyan Mahallesinde bulunan İztuzu Plajını gezip görmek için Muğla seyahati düşünüyorsanız karayolu ve havayolu ulaşım bilgileri web sitemizde yer almaktadır. Muğla'ya yaşadığınız yerden otobüs yolculuğu ile ulaşmak isterseniz otobüs firmaları ve otobüs biletleri fiyatlarını Muğla Otobüs Firmaları, Ortaca Otobüs Firmaları, sayfalarımızda bulabilirsiniz. Havayolu ile ulaşım planlıyorsanız Dalaman Havalimanı sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Dalyan seyahatinizde gezmek için araç kiralamak isterseniz Dalyan Araç Kiralama ve Dalaman Havalimanı Araç Kiralama sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Sizlere çok keyifli bir Dalyan ve İztuzu Plajı ziyareti dileriz.

İztuzu Plajı ulaşım haritası, İztuzu Plajı nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster