Kaunos Antik Kenti - Dalyan

Kaunos Antik Kenti

Kaunos Antik Kenti Köyceğiz Çandır köyü sınırları içinde Dalyan yerleşiminin karşı kıyısında yer alır. Antik Çağda önemli bir liman kenti olan Kaunos'un limanı akropolün aşağısında bulunan Sülüklü Göl’dü. O çağda denizin Kaunos’un akropolüne kadar geldiği bilinmektedir. Bulunduğu coğrafya dünyaca ünlü ve gezenleri çok etkileyen güzelliklere sahiptir. Örneğin yüksek kaya mezarları Dalyan'dan seyredilir. En çok tanınan ve bilinen yeri olan bu kaya mezarları MÖ 4. yy’la dayanmaktadır.

Kaunos Antik Kenti Fotoğrafları

kaunos antik kenti yuvarlak yapı
kaunos antik kenti tiyatro
kaunos antik kenti
kaunos antik kenti
kaunos antik kenti
dalyan kaunos kaya mezarları
kaunos kaleden dalyan manzarası
kaunos kaleden dalyan manzarası
dalyan sülüngür gölü
Kaunos Sülüklü Göl
dalyan ve iztuzu plajı
dalyan

Sponsorlu Bağlantılar

 

Kaunos Kral Mezarları

Kaunos Antik Kenti'ni gezenlerin en çok etkilendikleri yer çıkabildikleri takdirde kalenin olduğu tepenin manzarası. Bu tepeden tüm Dalyanı, Dalyan Boğazını, Köyceğiz ve Köyceğiz Gölünü, Sülüngür Gölünü, Sülüklü Gölü, Ala Gölü ve dünyaca ünlü Caretta caretta'ların yumurtalarını bırakmasından dolayı "Kaplumbağa Plajı"da denilen İztuzu Plajını kuşbakışı seyredebilirsiniz. Bu manzaralar sayfamızda yer alan Kaunos Fotoğrafları içinde bulunmaktadır. Tarihe meraklı antik kent gezmeyi sevenlerin muhakkak gezmesi geren bir ören yeri diye düşünüyoruz.

Tarihçi Heredot Kaunosluların Karia’nın yerli halkından olduğunu ama kendilerini Giritli saydıklarını idda etmiştir. Kenti İkiz kızkardeşi ile uygunsuz ilişkisi yüzünden Milet’ten sürülen (bir diğer efsaneye göre kaçan) Miletos’un oğlu Kaunos kurmuştur. Coğrafyacı Strabon da Kaunos’un tersanesinin ve ağzı kapanabilen bir limanının bulunduğunu yazmıştır. Kaunos Karya ile Likya sınırında kurulmuştur. Kent bu limanın dolmasıyla birlikte önemini yitirmeye başlamıştır. Teras Tapınağı ve Yuvarlak Yapı, Üç Gemili Klise, Roma Hamamı, Akropol, Tiyatro kentin önemli yapılarıdır.

Kaunos Ulaşım Nasıl Gidilir?
Kaunos Antik Kentine dört şekilde gidebilirsiniz. Araçla gitmek için ilk yol Akyaka yönünden Köyceğiz'e gelirken Ekincik Koyu - Kaunos sapağından (sapakta tabelalar var) girerek karayolu ile kente ulaşabilirsiniz. Bu yol üzerinde yer alan çamur banyoları ile ünlü tarihi Sultaniye Kaplıcalarını da ziyaret edebilirsiniz. Araçla diğer bir ulaşım yolu ise Ortaca üzerinden Dalyana gelip devam edip Maraş Caddesindeki iskeleden feribotla aracınızı karşıya Arkeologlar Evi'nin yanı götürebilirsiniz. Diğer 2 ulaşım şekli ise Dalyan'dan tekne yolu ile. Tur tekneleri ile Kaunos Turuna katılmak veya Belediye Çay Bahçesi yanından ücretli kayıklarla karşıya kaya mezarlarının altına gitmek. Buradan da yürüyerek Kaunos Antik Kentin'e ulaşmak.

Resimler: E-Yaşam Rehberi özel koleksiyonu

Kaunos Antik Kenti Gezisi İçin Ortaca Dalyan'a Seyahat Bilgileri?

Muğla İli Ortaca İlçesi Dalyan Mahallesini ve Kaunos Antik Kenti'ni gezip görmek için Muğla seyahati düşünüyorsanız karayolu ve havayolu ulaşım bilgileri web sitemizde yer almaktadır. Muğla'ya yaşadığınız yerden otobüs yolculuğu ile ulaşmak isterseniz otobüs firmaları ve otobüs biletleri fiyatlarını Muğla Otobüs Firmaları, Ortaca Otobüs Firmaları, sayfalarımızda bulabilirsiniz. Havayolu ile ulaşım planlıyorsanız Dalaman Havalimanı sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Dalyan seyahatinizde gezmek için araç kiralamak isterseniz Dalyan Araç Kiralama ve Dalaman Havalimanı Araç Kiralama sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Sizlere çok keyifli bir Dalyan ve Kaunos ziyareti dileriz.

Dalyan ulaşım haritası, Kaunos Antik Kenti nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster