Muğla Dalyan Gezi Rehberi

Muğla Dalyan Hakkında

Dalyan, Muğla İlinin Ortaca İlçesinin bir mahallesidir. Köyceğiz Gölünü Akdeniz'e bağlayan kanal üzerinde kurulmuştur. Antik Kaunos Kentini ile arasında bu kanal bulunur. Kanalın denize ulaştığı yer yaklaşık 4,5 km uzunluğunda dünyaca ünlü İztuzu Plajı'dır. Dalyan'a özel aracınızla direk ulaşabilirsiniz. Otobüsle ulaşımda Ortaca İlçesine gelmeniz gerekmektedir. Ortaca Otogarı'ndan Dalyana tarifeli minübüs seferleri yapılmaktadır. Dalaman Havalimanı ise Dalyan'a 25 km uzaklıktadır. Yine Dalyan'dan İztuzu Plajı'na da tarifeli minibüs seferleri vardır. Minibüsler İztuzu Plajının Gökbel tarafındaki tesislere götürür. Plajın her iki tarafındaki tesislerde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi tarafından işletilmekte idi, daha sonra plajların işletmesi Muğla Çevre Vakfı (MUÇEV)'e verilmiştir.

Muğla Dalyan Fotoğrafları

dalyan tekne turu
dalyan caretta caretta heykeli
dalyan kaunos antik kenti kaya mezarları
dalyan belediye parkı manzarası
dalyan pazarı
dalyan yürüyüş yolu
gece dalyan çarşısı
çandır iskelesi
dalyan sülüngür gölü
kaunos sülüklü göl
dalyan ve iztuzu plajı
dalyan
dalyan kaunos feribot
iztuzu plajı dalyan boğazı tarafı
muğla dalyan
iztuzu plajı

Sponsorlu Bağlantılar

 

Muğla Dalyan Gezilecek Yerler

Dalyan merkezde Dalyan Camii yanındaki çay bahçesindeki çiğ börek tavsiye edilecek lezzette. Dalyan'a günübirlik ziyaret yapıyorsanız çarşıda Dalko - Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi'nin satış yerinden günlük taze balık satın alabilirsiniz. Burada levrek, çipura, mırmır ve kefal satışı yapılmaktadır. Pazartesi günleri Köyceğiz Halk Pazarı için tekne turları düzenlenmektedir. Ama Cumartesi günü Dalyan'da kurulan pazarda gezmesi zevkli, canlı ve hareketlidir. Cuma günleri kurulan ise Ortaca Pazarı'da büyük bir pazar olup gezmeye ve alışveriş etmeye çok uygundur. Merkezden deniz tarafına yürüyerek tam köşede Kaya Mezarların karşısında yer alan Belediye Çay Bahçesi hem fiyatları hemde manzarası ile mükemmel bir mekan. Bahçede yer alan devasa Caretta caretta heykeli ve karşısında yer alan Kaunos Antik Kenti Kaya Mezarları sosyal medya hesabınız için harika kareler çekmenizi sağlayacaktır. Dalyan merkezden Köyceğiz yönüne kıyıdan yürürseniz nehir kenarındaki yürüyüş yolu manzarası ile insanı büyüleyecek güzellikte.

Kaunos Antik Kenti ile bilgilere ulaşmak için bu konuda hazırladığımız sayfamızı inceleyebilirsiniz. Kaunos Antik Kentine Dalyan'dan yürüme gitmek isterseniz Belediye Çay Bahçesi ynındaki iskeleden kayıklara binmeniz gerekir. Bu kayıklar 5 TL karşılığı sizi karşıya kaya mezarlarının altına geçirir. Buradan antik kente yürüyebilirsiniz. Araçla gitmek içinse 2 yol var. Biri geri dönüp Köyceğiz Gölü etrafından dolanıp karayolu ile ulaşmak. Diğeri ise Dalyan Maraş Mahallesinden küçük feribotlarla aracınızla birlikte karşıya geçip antik kente girmektir. Karşıya geçtiğinizde orada bulunan Dalyan Balıkçılar Kooperatifi tesisinde mavi yengeç yemeyi unutmayınız.

Dalyan merkez tam bir dolmuş tekne ve tur teknesi cennetidir. Bu tekneler vasıtasıyla bir çok geziye katılabilirsiniz. Yaz aylarında Dalyan Merkezden dolmuş teknelerle İztuzu Plajı'nın Dalyan Boğazı tarafında kalan kısmına harika bir tekne yolculuğu yaparak yüzmeye gidebilirsiniz. İztuzu Plajı Caretta caretta'ların yumurtalarını bırakmasından dolayı "Kaplumbağa Plajı (Turtle Beach)" da anılmaktadır. Dolmuş teknelerle istediğiniz saatte plaja gidebilirsiniz. Tekneye bindiğinzde aldığınız bilet dönüş içinde geçerli oldu için saklamanız gerekmektedir. Teknede dönüş için son saat bildirilmektedir. Bu son saati beklemek istemezseniz kalkan ilk tekneye binip dönebilirsiniz.

Dalyan Tekne Kooperatifi Turları

Dalyan Tekne Kooperatifine üye tekneler tarafından düzenlenen turlar, Dalyan Günlük Yemekli Tekne Turu, İztuzu (Kaplumbağa) Plajı Dolmuş Tekne, Dalyan Çamur Banyosuna Dolmuş Tekne, Sultaniye Kaplıcası Dolmuş Tekne, Ekincik Mağarası ve Koyları Tekne Turu, Köyceğiz Halk Pazarı Tekne Turudur. Dilerseniz özel olarakta tekne tutabilirsiniz.

Resimler:E-Yaşam Rehberi özel koleksiyonu

Dalyan Gezisi İçin Ortaca'ya Seyahat Bilgileri?

Muğla İli Ortaca İlçesi Dalyan Mahallesini gezip görmek için Muğla seyahati düşünüyorsanız karayolu ve havayolu ulaşım bilgileri web sitemizde yer almaktadır. Muğla'ya yaşadığınız yerden otobüs yolculuğu ile ulaşmak isterseniz otobüs firmaları ve otobüs biletleri fiyatlarını Muğla Otobüs Firmaları, Ortaca Otobüs Firmaları, sayfalarımızda bulabilirsiniz. Havayolu ile ulaşım planlıyorsanız Dalaman Havalimanı sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Dalyan seyahatinizde gezmek için araç kiralamak isterseniz Dalyan Araç Kiralama ve Dalaman Havalimanı Araç Kiralama sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Sizlere çok keyifli bir Dalyan ve Kaunos ziyareti dileriz.

Dalyan ulaşım haritası, Dalyan nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster