Tüm Issızlığı İle Kayaköy

Fethiye Kayaköy Hakkında

Kayaköy, Muğla ilimizin Fethiye ilçesine bağlı olan tepenin yamacında yer alan tarihi yerleşim alanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kayaköy, Rumlar döneminden kalmasıyla birlikte 1923 yılında mübadele ile terk etmişlerdir. Böylelikle Kayaköy de Türkler yaşamaya başlamış bulunmaktadır. Ancak Türkler de buranın yaşam standartlarına alışamadıklarından dolayı Kayaköy’e yerleşen Türkler de farklı yerlere göç etmek zorunda kalmışlardır. 1957 tarihinde Fethiye depremi sonrasında Kayaköy çok fazla hasar almıştır. Bundan dolayı Kayaköy’e gelen ziyaretçiler sanki hayalet şehrine gelmiş gibi hissettiği söylenmektedir.

Fethiye Kayaköy Resimleri

fethiye kayaköy
fethiye kayaköy
fethiye kayaköy
fethiye kayaköy
fethiye kayaköy
fethiye kayaköy
fethiye kayaköy
fethiye kayaköy

Sponsorlu Bağlantılar

 

Fethiye Kayaköy Tarihi

Kayaköy, Fethiye ilçesine yaklaşık 8 km mesafe içerisinde bulunmasıyla birlikte geçmiş dönemlere bakıldığında filolojik açıdan Milattan Önce 3000’li yıllara dayanmaktadır. Aynı zamanda antik dönem kalıntılarıyla birlikte günümüze kadar gelmiştir. Türkiye Cumhuriyetinin kurulduğu dönemler de bölgede yaşayan Rumlar ve Türkler mübadele içerisine girmesi sonucunda kent boş bir hale gelmiştir. Böylelikle ahşap kapıları, pencereleri, dar ve uzun sokaklarının boş olmasından dolayı günümüzde hayalet şehri görünümünü almıştır.

Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer alan Kayaköy 5 bin yıllık tarihe sahip olmasıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Aynı zamanda 1988 tarihin de Mimarlar odası ve Türk-Yunan Dostluk Derneği Kayaköy’ü Dostluk ve Barış köyü olarak ilan etmesiyle ön plana çıkmış bulunmaktadır. Her ne kadar hayalet şehri olarak gündemimizde yerini alsa da muhakkak görmeniz gereken yerler arasında Kayaköy de yer alması gerekmektedir. Olağanüstü tarihi yapılara sahip olmasıyla pek çok turistin dikkatini çekmektedir.

Kayaköy Açık Hava Müzesi

Kayaköy günümüzde açık hava müzesi olarak gündemimizde ki yerini almaktadır. Mimari yapısıyla, dar sokaklarıyla ve kiliseleriyle günümüzde pek çok turisti ağırlayarak turizm merkezi olarak önemli bir yere sahip olmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda Kayaköy’ün antik Karmillassos üzerine kurulduğu hakkında söylentiler bulunmaktadır. Aynı zamanda Antikragos dağlarında bulunan kaya mezarları günümüze kadar sapasağlam gelmiyor başarmış bulunmaktadır. Kayaköy, Rumların yaşadığı dönemler arasında Likya uygarlığının kalıntıları üzerine kurulduğu bilinmektedir. Kayaköy’ün Evliya Çelebi’nin seyahatnamesine göre Rumca ismi Levissi olarak bilinmektedir. Aynı zaman da her ne kadar hayalet şehri olarak gündemimizde bulunsa dahi 20. Yüzyılın başlarına kadar zengin bir yapıya sahip olmuştur. Nüfusu yaklaşık 6500 kişiye ulaşmasıyla birlikte Kayaköy, eczane, hastane, hekimler, okullar, postaneler ve zanaat atölyeleri ile birlikte sosyal ve ticaret merkezi olmayı başarmış bulunmaktadır. Aynı zamanda Kayaköy de basımevinin bulunmasının yanı sıra yöreye ait tek gazete çıkarılmaya başlanmış bulunmaktadır. Böylelikle zengin bir yapıya sahip olarak gündemimizde ki yerini almış ve birçok turisti kendine çekmeyi başarmış bulunmaktadır.

Türkiye ve Yunanistan hükümetinin 1922 tarihinde ‘’değişim anlaşması’’ yapmasıyla birlikte Kayaköy de yaşayan Rumlar ile Türkler karşılıklı olarak yer değiştirmiş bulunmaktadır. Ancak Türkler bu yörenin hem çevre hem de yaşam koşullarına ayak uyduramadıklarından dolayı Türkler de göç etmiş bulunmaktadır.

Kayaköy Giriş Ücreti

Fethiye Kayaköy açık hava müzesinin giriş ücreti 5 TL olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda unutmamalısınız ki Müze kart uygulaması geçerli olmaktadır. Kayaköy 09:00 ila 20:00 saatleri arasında haftanın her günü ziyaretçilerine açık olmaktadır. Muhakkak gezip görmeniz gereken yerler arasında ilk sıralarda bulunmaktadır. Muğla Fethiye’ye gelen kişilerin muhakkak Kayaköy’ü ziyaret etmesi gerekmektedir.

Fethiye Seyahat Planı

Fethiye için seyahat planlaması yaparken Fethiye Otobüs Bileti ve Muğla Otobüs Bileti sayfalarımızdan yararlanabiliirsiniz. Bu sayfalarımızı inceleyerek Fethiye'ye sefer düzenleyen otobüs firmalarını ve bilet fiyatlarını görebilirsiniz. Dilerseniz Fethiye otobüs biletini online satın alabilirsiniz. Fethiye'ye hava ulaşımı için ise Dalaman Havalimanı sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Fethiye Rodos Adası Feribot Seferleri bilgileride web sitemizde yer almaktadır.

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu / Canberk Erhamza

Kayaköy ulaşım ve gezi haritası, nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster