Datça Gezi Rehberi

Datça Hakkında

Ege ile Akdeniz’in birleştiği noktada yer alan Datça, eşsiz doğal güzellikleri, plajları ve binlerce yıllık tarihi geçmişiyle her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Muğla ilimize bağlı bu şirin ilçe hem kültürel hem de deniz turizminin önemli destinasyonları arasında yer alıyor. Zengin bir mutfak kültürüne de sahip olan Datça gezilecek yerler seçenekleriyle de ziyaretçilerine birçok alternatif sunuyor.

Konaklama ve ulaşım seçeneklerinin gelişmiş olması nedeniyle Datça’ya hiçbir zorluk yaşamadan gidebilir, nem oranı düşük ve esintili Datça havasında keyifli bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Datça Resimleri

datça
datça
datça
datça
datça
datça
datça
datça

Sponsorlu Bağlantılar

 

Datça Gezilecek Yerler

Datça; güzel doğası, tertemiz koyları eşsiz doğal güzellikleri ile sakinlik ve mutluluğun adresi olurken, taş evleri, begonvilleri, şirin sokakları ve güler yüzü insanlarıyla da huzurun ve samimiyetin en çok hissedildiği merkezlerden biri oluyor. Badem ve zeytin ağaçlarının arasında yeşile doyabileceğiniz, sokakları süsleyen mis gibi begonviller eşliğinde keyifli bir şehir turu yapabileceğiniz Datça, yılın her mevsimi misafirlerini ağırlıyor. Peki Datça’ya gittiğinizde sizleri neler bekliyor? İşte, size yol gösterecek Datça gezilecek yerler listesi….

datça ılıca gölü
datça kargı koyu
datça knidos antik kenti
datça

Datça Merkez

Datça ilçe merkezine ilk girdiğinizde sıradan bir ilçe görünümüyle karşılaşabilirsiniz. Ancak mavi yolcuk teknelerinin sıralandığı Datça limanı, küçücük koyuyla sizi adeta büyüleyecektir. Liman, özellikle gün batımı saatlerinde eşsiz güzelliğini sizlere sunuyor. Plaj şeridindeki lüks restoranlardan birinden yerinizi ayırtıp, Datça sahilinin muhteşem güzellikleriyle baş başa bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Eski Datça

Antik çağlardan günümüze kadar küçük bir mahalle olarak gelen Eski Datça, M.Ö 11. Yüzyıla uzanan tarihini gözler önüne seriyor. Badem ve zeytin ağaçlarının mis gibi kokuları, şirin sokakları ve begonvillerin süslediği taş evleri ile Datça gezi rehberi listenizin ilk sırasında olması gereken bir yer. Herkes tarafından bilinen ve mutlaka görülmek istenen bir yer olan Eski Datça, bu ününü son yıllarını bu mahallede geçirmiş olan Can Yücel’e borçludur. Bu nedenle ünlü şairimizin sokaklardan birine verilmiş ve sokak tabelasına bir şiiri eklenmiştir. Günümüzde Can Yücel kütüphanesi olarak hizmet veren evi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Böylece Can Yücel’e ait fotoğraf, resim ve kitapları daha yakından inceleme şansına sahip olabilirsiniz.

Knidos Antik Kenti

İlçe merkezine 2 km mesafede olan Knidos Antik Kenti, demokrasinin ilk örneklerinin görüldüğü yerleşim yeridir. M.Ö 4. Yüzyılda Dorlar tarafından kurulan şehir Tekir Burnu civarındadır. 1967 yılında yapılan arkeolojik kazı çalışmalarıyla küçük tiyatro, odeion, nekropo alanı ile Afrodit ve Apollo’ya adanmış tapınak kalıntıları bulunmuş ve ziyarete açılmıştır. Deniz tatilinize kültürel bir gezi de eklemek istiyorsanız bu Antik Kenti mutlaka görmelisiniz.

Kargı Koyu

Datça gezi rehberi listeniz eklemeniz gereken bir diğer durak Kargı Koyu. İlçe merkezine 3 km mesafede olan koy, Datça’nın büyülü güzelliklerinden biri olarak sizi karşılıyor. Günümüze kadar bozulmadan bakir kalabilmiş nadiden yerlerden olan Kargı Koyu’nda sakin bir gün geçirebilir, pırıl pırıl parlayan denizinde serinleyebilirsiniz.

Palamutbükü

Datça’nın en ünlü ve en çok ziyaretçi çeken büklerinden biridir Palamutbükü. Badem ağaçlarının altından geçerek ulaştığınız koy, bakır renginde kumsalı, tertemiz masmavi denizi ve cana yakın halkıyla tam bir huzur merkezi.

Hayıtbükü ve Kızılbük

Mesudiye köyü sınırları içerisinde yer alan Hayıtbükü ve Kızılbük, Dataça’nın en çok ziyaret edilen koyları arasında yer alıyor. İlçe merkezine yarım saat mesafede olan Hayıtbükü, yay şeklindeki kumsalıyla tatilcilerin yoğun olarak tercih ettiği mekanlardan biridir. Korunaklı ve sığ bir deniz sahip olan Hayıbükü’nün hemen devamında ise Kızılbük yer alıyor. Kızılbükü de aynı komşusu Hayıtbükü gibi sakin ve huzurlu yapısıyla gezginlerin uğrak noktalarından biri oluyor.

Ovabükü Plajı

Doğa ile baş başa, huzur dolu bir tatil geçirmek istiyorsanız Ovabükü plajı, bu beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacaktır. Hayıtbükü’nün 1 km uzağında yer alan plaj, diğer Datça plajlarından daha uzun olduğu için çok fazla yoğunluk yaşanmıyor. Masmavi tertemiz denizde serinledikten sonra civarda bulunan tesislerde dinlenebilir, muhteşem bir manzara karşısında keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Datça Seyahat Planı

Datça için seyahat planlaması yaparken Datça Otobüs Bileti ve Muğla Otobüs Bileti sayfalarımızdan yararlanabiliirsiniz. Bu sayfalarımızı inceleyerek Datça'ya sefer düzenleyen otobüs firmalarını ve bilet fiyatlarını görebilirsiniz. Dilerseniz Datça otobüs biletini online satın alabilirsiniz. Datça'ya hava ulaşımı için ise Dalaman Havalimanı sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Datça Bodrum Feribot Seferleri bilgileride web sitemizde yer almaktadır.

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu / Orhan Köse - Canberk Erhamza

Datça ulaşım ve gezi haritası, nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster