Knidos Antik Kenti

Medeniyetlerin Buluşma Noktası Datça Knidos Antik Kenti

Muğla Datça da yer alan Knidos Antik Kenti bilim ocağı ve sanat merkezi olarak tarihte yerini almıştır. Dünyaca ünlü sanatçıların ve bilim insanlarının yaşam sürdüğü bu topraklarda pek çok eserler ortaya çıkartılmış, ancak bilinçsizce ve hoyratça yapılan kazı çalışmaları Knidos antik kentine çok fazla zarar vermiştir.

Pek çok eseri gemiler ile Londra’ya kaçırılmış olan Knidos antik kentinde her araştırma yapan arkeolog ekibi hırsının ve sorumsuzluğunun bedelini bu topraklardaki tarihe ödetmiştir. Yapılan kazı çalışmalarında çok farklı dönemlere ait bulgulara rastlanmış olup Knidos antik kenti tarihinin Milattan Önce 7. Yüzyıla kadar uzandığı söylenmektedir.

Datça Knidos Antik Kenti Resimleri

datça knidos antik kenti
datça knidos antik kenti
knidos antik kenti
datça knidos antik kenti
knidos antik kenti
datça
datça knidos antik kenti
datça knidos antik kenti

Sponsorlu Bağlantılar

 

Knidos Antik Kenti Kısa Tarihçesi

Knidos Antik Kentinde yapılan kazı çalışmaları ve buralarda yaşam süren kişilerin bıraktığı eserler doğrultusunda elde edilen bazı veriler bulunmaktadır. Konumu itibari ile hem kültürel açıdan hem de ticari açıdan önemli bir liman şehri olan Knidos da pek çok medeniyet yaşam sürmüştür. Yapılan araştırmalarda ortaya çıkan verilere göre;

datça knidos antik kenti
knidos antik kenti
datça knidos antik kenti
datça knidos antik kenti

Knidos Antik Kentinde Yaşam Sürenler

Knidos Antik Kenti liman şehri olması nedeni ile pek çok savaşa ve medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bilimsel, mimari ve sanatsal yönde oldukça zengin bir kültüre sahip olduğu tespit edilen Knidos Antik kentin de pek çok ünlü kişiler de yaşam sürmüştür. Knidos da saati ve mevsimleri gösteren bir güneş saati bulunmaktadır. Bununla beraber pek çok bilim adamı ve sanatçının eserlerini burada gerçekleştirdiği ya da eserlerine buradan ilham aldığını söylemek yalan olmaz sanırım.

Peki, Knidos da kimler yaşam sürmüştür?

Knidos da Yaşam

Knidos önemli bir liman şehri olması ile birlikte şarabı, Afrodit heykeli ve genelevleri ile meşhurdu. Knidosa gelen her gemici şehir de yasak bölge olarak ilan edilen yerde ki genelevlere giderler ve orada üstünde pornografik figürler yer alan kandiller hediye edilirdi. Bugün Knidos da gerçekleştirilen kazılarda pek çok cüretkar figürlerin yer aldığı kandillere bolca rastlanmaktadır.

Knidos Antik Kenti

Datça Knidos Antik Kentini ziyaret edenler buralarda kazı çalışmaları gerçekleştirilen arkeologların verdiği hasarları açık ve net bir şekilde görebilmektedir. 1857 Yılında Knidos da kazı çalışmaları gerçekleştiren İng. Sir Charles NEWTON tarafından pek çok eser gemiler ile İngiltere’ye götürülmüş ve bugün İngiliz Müzesinde sergilenmektedir. Knidos antik kentinde yer alan açık hava müzesinde ise bu bölgede bulunan diğer tarihi eserler sergilenmektedir.

Datça Seyahati: Knidos Antik Kenti gezisi için Datça Otobüs Bileti ve Muğla Otobüs Bileti sayfalarımızı inceleyebilir, Datça otobüs biletinizi online satın alabilirsiniz. Bu seyahat için Dalaman Havalimanı sayfalarımızıda havayolu ulaşımı için inceleyebilirsiniz.

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu / Canberk Erhamza

Knidos Antik Kenti nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster