Palamutbükü Koyu

Palamutbükü Plajı

Muğla’nın şüphesiz en güzel tatil beldelerinden bir tanesi olan Datça, çok fazla turist çeken popüler yerlerden bir tanesidir. Denizinin güzelliği ile bütün kış anlatılacak güzel hatıralar oluşturulan bu yerde, harika tatil köyleri ve beldeleri de yer alır. Palamutbükü Koyu Datça’ya 26 km uzaklıkta olup, bu çarpıcı beldelerden bir tanesidir. Palamutbükü zeytin ve badem yetiştiriciliği ile uğraşan Yaka Köyü'nün koyudur. Cumalı Köyünden de koya yol vardır. Keşfedenlerin dilinden düşmeyen ve her yıl mutlaka ziyaret edilen bu yer, çok fazla ziyaretçi çeken Datça İlçesinin turizm merkezlerinden biridir. Hem gündüz, hem de gece ziyaretçileri bulunan bu beldede, yaz aylarında yaşam hiç bitmemektedir. Palamutbükü yanında bulunan Akvaryum Koyu ayrı bir güzelliktedir. Palamutbükü adını koyun civarına daha sonradan ekilen palamut ağaçlarından almıştır. Bu ağaçların ekonomik getirisi düşünce yerini zeytin ve badem ağaçlarına bırakmıştır. Koyun tam karşısında üzerinde yerleşim olmayan küçük kurak bir ada bulunmaktadır. Knidos Antik Kenti koya 15 km uzaklıktadır.

Palamutbükü Plajı Resimleri

datça palamutbükü plajı
datça palamutbükü plajı
datça palamutbükü plajı
datça palamutbükü plajı
datça palamutbükü plajı
datça palamutbükü plajı
datça palamutbükü plajı
datça palamutbükü plajı

Sponsorlu Bağlantılar

 

Datça Palamutbükü Hakkında

Yeşille mavinin uyumunun en ileri seviyede görüldüğü bu tatil beldesi, uzun taşlık bir sahil şeridine sahiptir. Özellikle aşıklar tarafından tercih edilen bu yer, sabahları bir yürüyüş alanı, akşamları ise çekirdek çitlemenin en güzel alanıdır. Misafirperver köylüleri bulunan bu koyda, en doğalından satın alabileceğiniz yumurtalar, sütler ve yoğurtlar vardır. Çok turistik olması, alınabilecek doğal şeylerin fiyatını arttırmamaktadır. Domates, biber, salatalık gibi gıdalar da temin edilebilir. Köy kahvaltısı yaparak güne başlamak isteyen kişiler için harika bir tercihtir.

Akşamları sahil boyunda bulunan restoranlarda balık tüketimi muazzamdır. Taze balıklara ev sahipliği yapan bu mecrada tüketilen balıkların tamamı, deniz balığıdır. En çok tüketilen balık, Ege’nin incisi ve İzmir’in gülü çupra ile levrektir. Bu balıkları en lezzetli haliyle yiyebileceğiniz adres, şüphesiz Datça Palamutbükü Beldesidir.

Günlerce kalınan ve genellikle uzatılan tatillerin adresi olan bu beldede bulunan plaj, Muğla’nın en güzel plajları listesinde ilk sıradadır. Bunun yanı sıra Palamutbükü Limanı da bu beldede yer alır. İsteyen kişiler yat, tekne, sandal kiralayarak denize açılabilir. İstenirse günlük, istenirse aylık kiralama yapılabilir. Bunun yanı sıra gerçekleştirilen tekne turlarına katılmak, tatilin en eğlenceli halini oluşturacaktır.

Datça Palamutbükü Beldesi’nde kalınabilecek oteller bulunmaktadır. Her bütçeye göre otelin bulunabileceği bu beldede, hizmete göre gecelik fiyatları 70 TL’den 500 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Tatilin iyi geçmesi için iyi bir otel seçmekte ayrıca fayda vardır. Bunun yanı sıra günlük kiralık evler ve villalar da tercih edilebilir. Çadır kurmak için oluşturulmuş harika kamp alanları olduğundan da bahsetmek gerekir. Hem ücretli, hem de ücretsiz kamp alanları mevcuttur. İki kamp alanları da en iyi özelliklere sahiptir. Tabiki ücretli olanları tercih etmek ekstra avantaj sağlayacaktır. Alınan ücretler ise, çadır başı 10 TL ila 50 TL arasında değişen çok çok makul ücretlerdir.

Datça Gezi Planı

Datça Palamatbükü için seyahat planlaması yaparken Datça Otobüs Bileti ve Muğla Otobüs Bileti sayfalarımızdan yararlanabiliirsiniz. Bu sayfalarımızı inceleyerek Datça'ya sefer düzenleyen otobüs firmalarını ve bilet fiyatlarını görebilirsiniz. Dilerseniz Datça otobüs biletini online satın alabilirsiniz. Datça'ya hava ulaşımı için ise Dalaman Havalimanı sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Datça Bodrum Feribot Seferleri bilgileride web sitemizde yer almaktadır.

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu / Orhan Köse

Palamutbükü ulaşım ve gezi haritası, nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster