Bursa Yenişehir Havalimanı (YEI)

bursa havalimanı
 
 
devlet hava meydanları işletmesi

Yenişehir Havalimanı İletişim Bilgileri

DHMİ Bursa Yenişehir Havalimanı İletişim Bilgileri

Adres: Yolören Mah. 16900 Yenişehir/BURSA
Telefon: 0224 781 81 81
Faks: 0224 781 81 80
Email: infoyenisehir@dhmi.gov.tr

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Bursa Yenişehir Havalimanı

Bursa’nın kent merkezine yakın bir yerde konumlandırılan eski Yunuseli Havalimanının aksine Bursa Yenişehir Havalimanı, Yenişehir İlçesinde yer almaktadır. Yaklaşık olarak 20 yıldır aktif olarak kullanılmakta olan Bursa Yenişehir Havalimanı, sivil - askeri havalimanı olma niteliğine sahiptir.

Bursa kent merkezine 50, Yenişehir ilçesine ise 10 km uzaklıkta yer alan bu havalimanı, uluslararası alanda hizmet veren bir havalimanı olma özelliğine sahiptir. Türk Hava Yolları, AnadoluJet, Sun Express, Öger Tur, Germania Fluggesellschaft gibi yerli ve yabancı havayolu şirketleri tarafından kullanılmakta olan Bursa Yenişehir Havalimanı, Ankara, Samsun, Antalya, Muş, İzmir, Diyarbakır, Erzurum, Trabzon ve bu gibi yurt içi seferler düzenlemektedir. Ayrıca Almanya, Rusya, Ukrayna ve bu gibi Avrupa ülkelerine de seferler düzenlenmektedir.

Bursa Yenişehir Havalimanı Tarihi

Tarihte ilk olarak 1944 yılında kurulan ve uzun yıllar boyunca askeri havalimanı olarak faaliyet gösteren Bursa Yenişehir Havalimanı, Bursa Yunuseli Havalimanı’nın yeterli olmaması ve kentin bir havalimanına ihtiyacı olması nedeniyle sivil hava limanı açılmasına karar verilmiştir. 1995 yılında çalışmalara başlanmış, hali hazırda kullanılan pistlere pist eklenmiştir. Resmi açılışı ise 3 Kasım 2000 tarihinde gerçekleştirilen bu havalimanı, tüm teknik donanımları ile yurt içi sivil havalimanı hizmeti vermeye başlamıştır.

21 Mayıs 2001 tarihinde ise Bakanlar Kurulu’nun vermiş olduğu 2001/2444 sayılı kararı ile havalimanı giriş – çıkış hudut kapısı olarak tespit edilmiş ve bu şekilde uluslararası havalimanı olma niteliği elde etmiştir.

Bursa Yenişehir Havalimanı Özellikleri

Bursa Yenişehir Havalimanı özellikleri çoğu zaman bu havalimanını tercih eden ya da edecek olan yolcular tarafından merak edilmektedir. Apron ile pistin bağlandığı bir taksi yoluna, seyrüsefer yardımcı cihazlara iç ve dış hatlar terminal binasına ve kargo binasına sahip olan Yenişehir Havalimanı, ayrıca ek hizmet binaları ile beraber Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne teslim edilmiştir.

Her yıl 2 milyon 250 bin yolcu kapasitesi ile hizmet vermekte olan Yenişehir Havalimanı, 7 adet check-in banko sayısına, 152 araç kapasiteli otoparka, 4 adet pasaport kabinine ve bir engelli asansörüne sahip olmasıyla bilinmektedir. Üstelik yolcuların temel gereksinimlerini de karşılamak amacıyla pek çok farklı alanı bulunan bu havalimanında restorandan cafeye, büfeden banka ATM’lerine ve hatta havayolu şirketlerinin ofislerine varana kadar pek çok alana rastlanabilmektedir.

Bursa Yenişehir Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Şehir merkezinden Bursa Yenişehir Havalimanı’na ulaşım oldukça kolaydır. Taksi, otobüsler ve havalimanı servisleri ile ulaşım sağlanabilen bu havalimanına ayrıca özel araçlarla da gidilebilmektedir. Şehir merkezinden yaklaşık olarak bir saat süren yolculuk ile havalimanına ulaşılabilirken, Yenişehir ilçesinden ise yarım saatte ulaşılabilmektedir.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.