Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı (YKO)

hakkari havalimanı
 
 
devlet hava meydanları işletmesi

Selahaddin Eyyubi Havalimanı İletişim Bilgileri

DHMİ Selahaddin Eyyubi Havalimanı Müdürlüğü

Adres: Çimenli Mah. Karlı Köyü 30300 Yüksekova/HAKKARİ
Telefon: 0438 300 33 33
Faks: 0438 300 33 41
Email: -

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyübi Havalimanı

Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyübi Havalimanı, adından da anlaşılacağı üzere Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yer alan havalimanıdır. Kürt kökenli Müslüman lider Selahaddin Eyyübi’nin adını taşıyan havalimanı yeni açılan havalimanlarından bir tanesidir. Yapımı 5 yılda tamamlanan limanın maliyeti 102 milyon lirayı bulmuştur. Türkiye’nin yapımında en yüksek bütçelerin kullanıldığı havalimanlarından bir tanesidir. Çevresinde gerçekleşen çatışmalar dolayısıyla, güvenliğin sağlanabilmesi adına etrafı surlarla çevrelenen havalimanı, yalnızca İstanbul ve Ankara uçuşlarını düzenli olarak gerçekleştiren havalimanları arasında yer almaktadır.

Havalimanı içerisinde bulunan havayolu firmaları Türk Hava Yolları ve AnadoluJet hava yollarıdır. Dış hatlar terminali bulunmamaktadır. Yılda ortalama 150-200 bin yolcu taşıyan havalimanı, çok sık kullanılmamaktadır fakat yurtdışı uçuşlar için iyi bir aktarma noktası olarak kabul edilmektedir. Devlet Hava yolları tarafından işletilmektedir.

Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyübi Havalimanı Tarihçesi

Yapımına 2010 yılında başlanmış, 2013 yılında açılacağı planlanmış fakat ancak 2015 yılında 2 yıl gecikme ile tamamlanmıştır. 26 Mayıs 2015 tarihi net açılış tarihi olarak görülse de, 16 Ağustos 2015 tarihinde uçuşlar durdurulmuştur. 2 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen deneme uçuşunun ardından açılan ve günümüzde hala yolcu taşımacılığı yapan liman, 2016 yılında yaklaşık 38 bin yolcu taşımıştır. 2015’de 20 binde kalan bu rakam, 2017 yılında 155 bine ulaşmıştır.

2015 yılında havalimanının geçici süre ile kapatılmasının nedeni, o bölgede yaşanan terör olaylarıdır. Yüksekova’da bulunan havalimanını korumak amacıyla, çevresi 2.5 metrelik beton surlar ile kapatılmıştır. 26 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleştirilen ilk uçuş seferinin ardından, Yüksekova’da bulunan halk halay çekmiş, renkli görüntüler sergilenmiştir.

Türkiye’nin en uzun havayolu yolculuğu olan 2 saat 15 dakikalık süreyi kapsayan uçuş, Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyübi havalimanı ile İstanbul Yeni havalimanı arasında gerçekleşmektedir.

Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyübi Havalimanına Nasıl Gidilir?

Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyübi Havalimanına Ulaşım sağlamak isteyen yolcular, genel olarak özel araçla ulaşım sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, taksi de iyi bir ulaşım aracıdır. Düzenli olarak çok fazla sefer düzenlenmemesi dolayısıyla, otobüs ve servis ulaşımı bulunmamaktadır. Bu nedenle kişilerin sefer saatinden en az 3 saat önce taksi veya özel araç ile ulaşım sağlamaları şarttır.

Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyübi Havalimanı konumu itibariyle Yüksekova ilçesinde yer alan havalimanıdır. Şehrin diğer ilçelerinden ulaşım çok zor değildir fakat otobüs saatlerine dikkat etmek gerekir. Çok sık otobüs seferinin olmaması ve kişilerin buna dikkat etmemesi, sorun oluşmasına neden olabilmektedir.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.