Kastamonu Havalimanı (KFS)

kastamonu havalimanı
 
 
devlet hava meydanları işletmesi

Kastamonu Havalimanı İletişim Bilgileri

DHMİ Kastamonu Havalimanı İletişim Bilgileri

Adres: Örencik Köyü Türem Mah. No:5 Merkez/KASTAMONU
Tel: 0366 220 02 50
Faks: 0366 220 02 51
E-mail: infokastamonu@dhmi.gov.tr

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Kastamonu Havalimanı

Kastamonu Havalimanı, Kastamonu ve çevresinde yaşamını sürdüren insanlar için havayolu ulaşımı sağlayan bir havalimanıdır. 2013 yılından bu yana aktif şekilde faaliyet gösteren Kastamonu Havalimanı, oldukça eski bir tarihe sahiptir. Fakat 50 yılı aşkın süredir kullanıma kapatılıp yeniden inşa edildiğinden, son 6 yıldır hizmet vermektedir.

Pek çok farklı havayolu firması için ev sahipliği yapan Kastamonu Havalimanı, Pegasus, Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet gibi firmaları ağırlamaktadır. Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere bu gibi büyük şehirlere direkt uçuş bulabilmenin mümkün olduğu bu havalimanında, diğer iller için aktarmalı uçuşlar gerçekleştirilebilmektedir.

Kastamonu Havalimanı Tarihi

Kastamonu Havalimanı tarihi 1959 yılına kadar dayanmaktadır. İlk olarak Kastamonu Uzunyazı mevkiinde 1959 yılında temeli atılan ve uçakların iniş – kalkış yapabileceği bir toprak alan oluşturulan bu havalimanı İstanbul – Kastamonu arasında seferler düzenlemiştir. Fakat belli bir zaman sonra yeterli yolcu bulunamaması nedeniyle seferler durdurulmuş ve havalimanı atıl bir vaziyette bırakılmıştır.

1990 yılında yeniden hizmete açılan bu havalimanında terminal binası ve yeni bir piste yer verilmiştir. 1994 yılında da pist daha geniş bir hale getirilmiş, fakat yalnızca test sürüşleri gerçekleştirilen bu piste yolcu uçakları inmemiştir. 2008 yılında ise askeri eğitimler için yeniden açılması gündeme getirilmiş ve bundan da bir sonuç elde edilememiştir.

Son olarak 2010 yılında Kastamonu Uzunyazı Havalimanı için terminal binasının ve pistin yetersiz olabileceği düşüncesiyle yeniden çalışmalara başlanmıştır. 5 Temmuz 2013 tarihinde ise çalışmaları tamamlanan havalimanı son kez açılmış ve hizmet vermeye başlamıştır.

Kastamonu Havalimanı Özellikleri

Kastamonu Havalimanı pek çok teknoloji ile donatılmış olan bir havalimanıdır. Kent merkezinin 10 km güneydoğusunda yer alan bu havalimanı, Safranbolu ile Ilgaz Kayak Merkezine oldukça yakın bir mesafede konumlandırılmaktadır.

Yolcular için pek çok alana yer verilen bu havalimanında büfe, emanet eşya birimi, araç kiralama birimleri ve banka ATM’leri de bulunabilmektedir.

Kastamonu Havalimanına Nasıl Gidilir?

Kastamonu ve çevresinde uçak ile ulaşım sağlamak isteyen yolcuların büyük çoğunluğu “Kastamonu Havalimanına nasıl gidilir?” sorusunu merak etmektedir. Kastamonu şehir merkezine oldukça yakın olan bu havalimanına çeşitli vasıtalar ile ulaşım sağlayabilmek mümkündür.

Özel araç dışında taksi ve belediye otobüsleri kullanılarak da Kastamonu Havalimanına gidilebilmektedir. Otobüsler genellikle Kuzeykent Toplu İşyeri Merkezi ile Havalimanı arasında ulaşım sağlamaktadır. Bunların dışında kiralık araçlarla ya da ticari taksilerle de yaklaşık olarak yarım saatlik bir yolculuk ile havalimanına ulaşabilmek mümkündür.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.