Muş Sultan Alparslan Havalimanı (MSR)

muş havalimanı
 
 
devlet hava meydanları işletmesi

Muş Sultan Alparslan Havalimanı İletişim Bilgileri

DHMİ Muş Sultan Alparslan Havalimanı İletişim Bilgileri

Adres: Sungu Beldesi Şehit Naim Çiftçi Mah. Havaalanı Cad. No:16 Merkez/MUŞ
Tel: 0436 250 00 04 - 05 - 06 -08 - 09
Faks: 0436 250 00 01 - 02
E-mail: infomus@dhmi.gov.tr

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Muş Havalimanı

Doğu Anadolu bölgesinin en büyük havalimanlarından bir tanesi olan Muş havalimanı, o bölgeye göre yolcu trafiğinin yoğun olduğu havalimanları arasında yer almaktadır. Batı kentlerinden Muş’a ulaşım 24 saatten fazla sürmektedir. Özellikle kış aylarında bu saat daha da artmaktadır. Hem gençler, hem de yaşlılar için eziyet olan bu yolculukları ortadan kaldıran ve Muş’a ulaşımı rahatlatan Muş havalimanı, aktif havalimanları arasındadır.

Muş havalimanı, diğer havalimanlarına nazaran daha çok ile ulaşım sağlamaktadır. Muş’tan uçak gidebileceğiniz şehirler İstanbul, Bursa, İzmir ve Ankara’dır. Diğer doğu illerinin havalimanları genel olarak yalnızca İstanbul ve Ankara’ya ulaşım sağlarken, Muş genel itibariyle küçük bir şehir olmasına rağmen 4 ile düzenli uçuşlar gerçekleştirmektedir.

Muş Havalimanı Tarihçesi

Muş ya da diğer adıyla Muş Sultan Alparslan Havalimanı 1992’de hizmete açılmış ve o yıldan günümüze kadar aralıksız olarak uçuşlarını devam ettirmiştir. Bu özelliği ile bilinen tek havalimanı olma özelliği taşıyan Muş Havalimanı şehre uzaklığı 18 km olan havalimanları arasında yer almaktadır.

Muş havalimanı genel itibariyle yolcuya 815 metrekarelik bir alan sağlamaktadır. Otopark araç kapasitesi 40 yolcudan oluşmaktadır. Uçak pisti sağlam olan bu liman, restorasyon çalışmaları görmesine rağmen hizmete yıllarca açık kalan sayılı havalimanları arasındadır. Yapılan restorasyon çalışmaları sonucunda uçuşlar kolaylaştırılmış ve güvenli hale getirilmiştir.

Muş Havalimanına Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Muş havalimanı genel itibariyle şehir merkezine fazla uzak sayılmayan havalimanları arasında yer almaktadır. Muş’tan şehir merkezine ulaşmak 18 km’dir. Belirli saatlerde otobüs seferleri de gerçekleştirilmektedir. Muş genel itibariyle küçük bir şehir olması dolayısıyla, ilçelerden de ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır. Bu nedenle havalimanına ulaşım sağlamak zor bir durum değildir. Belki kış aylarında köylerden ulaşım sağlamak bir tık daha zor olabilir. Fakat köylere de düzenli aralıklarla otobüs seferleri olduğundan dolayı, ulaşımın güç olduğunu söylemek olanaksızdır.

Muş havalimanına ulaşım taksi ve özel araç ile de sağlanabilir. Otoparkının 40 araç kapasitesine sahip olması, gelenlerin otoparkta yer bulamamalarına neden olabilir. Etraf genel olarak güvenli olsa da, araçlarını o şekilde bırakmak istemeyen kişiler bir saat daha erken çıkmayı tercih edebilir. Ya da ulaşım aracı olarak taksi seçeneğini tercih edebilir. Taksiyle ulaşım sağlamak çok da pahalı değildir. Yine de kişilerin taksiye binmeden önce pazarlık yapmaları önerilir. Durumu çok müsait olmayan kişiler ise, otobüs saatlerin iyi takip ederek, otobüs ile ulaşım sağlayabilir. Servis seçeneği sunulmamaktadır.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.