Edirne Gezi Rehberi

Edirne Hakkında

Osmanlı Saltanatının ilk başkentlerinden biri olan Edirne, Trakya’nın en sevilen kentlerinden biri olarak öne çıkıyor. Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayan şehir, tarihi yapıları ve kendine has doğal güzellikleri ile bambaşka bir seyahat deneyimi yaşatıyor. Boylu boyunca uzanan kervansarayları, gösterişli camileri, Osmanlı dönemine ışık tutan tarihi yapıları ve sıcak kanlı insanlarıyla görülmesi gereken nadide şehirlerimizden biri olan Edirne gezilecek yerler bakımında da zengin seçenekler sunuyor.

Edirne Resimleri

edirne
edirne
edirne
edirne
edirne
edirne
edirne
edirne
edirne
edirne
edirne
edirne

Sponsorlu Bağlantılar

 

Edirne Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Meriç ve Arda nehirlerinin tam kesiştiği noktada kurulan bu büyüleyici şehir, Yunanistan sınırına 6 km, Bulgaristan sınırına ise 18 km mesafede yer alıyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun ikinci başkenti olan Edirne, her köşesinde birbirinden değerli tarihi yapılara ev sahipliği yapıyor. Kendine özgü mimari yapılarıyla göz dolduran cami, han, hamam, kervansaray ve köprüleri ile gelen ziyaretçilerinin dolu dolu bir tatil geçirmelerini sağlayan şehir, damaklarda iz bırakan lezzetleriyle de konuklarının beklentilerini fazlasıyla karşılıyor.

Özellikle her yıl 1-7 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile binlerce kişinin cazibe noktası haline gelen Edirne’de gerçekleştirilen fuar organizasyonları, yarışmalar ve güreş etkinlikleri ile pek çok yabancı turistin ilgisini çekiyor. İstanbul’a 3 saatlik mesafede olan şehir kolay ulaşılabilir konumu ile de en az bir kez gezilip görülmesi gereken şehirlerin başında geliyor.

Edirne Gezilecek Yerler

Yüzyıllar boyu Osmanlı’ya beşiklik eden Edirne, köklü tarihi ve yöresel lezzetleriyle de misafirlerine keyifli bir tatil vadediyor. Doğal ve kültürel miraslarını yakından görmek ve keyifli bir Trakya turu yapmak isteyen tatil severlerin akınına uğrayan şehir, söğüt ağaçları ve yeşil sulak çayırlarıyla doğayla iç içe bir tatil deneyimi yaşatıyor. İşte, keyifli bir tatil geçirebileceğiniz Edirne gezilecek yerler listesi:

Selimiye Cami

Mimar Sinan’ın ustalık eserim dediği ve 80 yaşında tasarladığı ünlü eseri Selimiye Camii, Edirne’ye gittiğinizde ilk uğrak noktanız olmalıdır. Osmanlı Türk mimari sanatının en güzel örneklerinden biri olan Selimiye Cami, sadece mimarisi ile değil aynı zamanda mermer, çini, taş, ahşap ve sedef işçiliği gibi süsleme sanatlarının da en gözde örneklerini yansıtıyor. II. Selim tarafından 1569-1575 yılları arasında yaptırılan bu başyapıt, şehrin en ihtişamlı tarihi yapılarından biri olarak gösteriliyor. Edirne’de görmeniz gereken diğer tarihi camiler ise; Eski Cami, Üç Şerefeli Cami ve Muradiye Cami’dir.

II. Beyazıd Külliyesi ve Şifahanesi

Osmanlı mimari özelliklerini tam anlamıyla yansıtan II.Beyazıd Külliyesi ve Şifahanesi, 1484-1488 yılları arasında Mimar Hayrettin öncülüğünde inşa edilmiştir. Toplamda 100’ü aşkın kubbeye sahip olan yapı, cami, darüşşifa, hamam, medrese, mutfak ve erzak depolarından oluşan dev bir kompleksi andırıyor. Günümüzde Sağlık Müzesi olarak ziyaret açılan Şifahane ’de ise haftanın üç günü çeşitli konserler düzenleniyor.

Etnografya Müzesi

1971 yılında hizmete açılan, arkeoloji bölümü ve bahçesi ile birlikte geniş bir alana yayılan Etnografya Müzesi’nde Paleontolojik, Neolitik ve Kalkolitik çağlardan kalma fosil kalıntıları sergileniyor. Bunların yanı sıra içerisinde seçkin bir tarihi koleksiyonun da yer aldığı müzede, Trak’lara ait ev örneklerinden Romalılara özgü ikonlara ve Edirne yöresel giysilerini görmeniz mümkün. Selimiye Camii’ne sadece 50 metre uzaklıkla olan Etnografya Müzesi’ni Edirne’ye gidince mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Edirne Saraçlar Caddesi

Şehrin en kalabalık caddelerinden biri olan Saraçlar Caddesi, Edirne’nin kalbi olarak kabul ediliyor. 2008 yılından itibaren trafiğe kapatılan cadde üzerinde birçok mağaza, kafe ve restoran bulunuyor. Edirne ziyaretiniz sırasında uğramanız gereken en güzel yerlerden biri olan Saraçlar Caddesi’nde şehrin kültürünü daha yakından tanıyabilir, meşhur Edirne tava ciğerinin tadına bakabilirsiniz.

Edirne Kent Ormanı

Trakya’nın en büyük yeşil alanlarından biri olan Edirne Kent Ormanı, Meriç Nehri kıyısında yer alıyor. Şehrin Karaağaç mahallesinde yer alan orman, Edirnelilerin hafta sonu tatillerini geçirdikleri ve piknik yaptıkları bir alan olarak oldukça rağbet görüyor. Eğer doğayla baş başa kalmak ve Meriç Nehri’nin muhteşem manzarasına karşı çayınızı ya da kahvenizi yudumlamak istiyorsanız, Edirne gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken yerlerden biridir.

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu / Bekir Pekyiğit

Edirne ulaşım ve gezi haritası, Edirne nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster