Şarköy Gezi Rehberi

Şarköy Hakkında

Tekirdağ’ın en gözde tatil beldelerinden biri olan Şarköy, kendine has doğal güzellikleri, pırıl pırıl parlayan denizi ve tertemiz kumsalıyla tatil severlere keyifli bir tatil deneyimi sunuyor. Roma ve Bizans dönemine ait arkeolojik yapılarıyla da dikkat çeken belde, özellikle yaz sezonunda çok sayıda turiste ev sahipliği yapıyor. 60 km uzunluğundaki plajı ile ülkemizin en uzun plajına sahip olan Şarköy, dünya sıralamasında ise 12.’dir. Denizi ve kumsalının temizliği nedeniyle mavi bayraklı plajlar listesine girmeyi başaran ilçe; sakin, huzurlu ve bir o kadar da eğlenceli bir tatil geçirmek isteyenlere unutulmaz bir tatil deneyimi vadediyor.

Şarköy Resimleri

şarköy
şarköy
şarköy
şarköy otogar
şarköy ken müzesi
şarköy
şarköy
şarköy
şarköy üzüm sirkesi
şarköy
şarköy sahil
şarköy çarşı

Sponsorlu Bağlantılar

 

Şarköy, doğal güzelliklerinin yanı sıra son yıllarda yapılan arkeolojik kazılar sonrası tarihi eserleri ile de dikkat çeken destinasyonların başında geliyor. İlçenin batısında bulunan Fener Karadutlar Mevkii, Sofuköy, Kızılcaterzi Köyü ve Buruneren Çiftçiliği M.Ö. 3000-6000 yıllarına ait yerleşim yerlerinin tespit edilmiştir. Bölgede yapılan kazılarda Antik Çağ’a ait birçok eser ve baltalar çıkarılmıştır.

Keyifli Bir Tatil Deneyimi için Şarköy

Marmara Denizi kıyısında güzel bir tatil beldesi olan Şarköy, başta İstanbul olmak üzere çevre şehirlerden de yaz tatilini geçirmek isteyen yerli turistlerin ilk alternatifleri arasında yer alıyor. Denizi, kumsalı, gece hayatı, eğlencesi, dinlenme tesisleri ve yöresel yemekleriyle bir tatilden beklediğiniz tüm konforu sunan bu şirin sahil kasabası, her bütçeye hitap eden konaklama seçenekleriyle de ziyaretçilerinin beklentilerini karşılıyor. İhtiyaçlarınıza uygun konaklama seçeneklerinden birini değerlendirerek Şarköy’ün tertemiz mavi bayraklı plajlarında denizin tadını çıkarabilir, akşamları düzenlenen tatil eğlencelerine katılarak müzik eşliğinde unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz.

Şarköy Gezilecek Yerler

Eski tarihi haritalarda “Tristatis” ve “Agora” gibi isimlerle anılan Şarköy, Rumeli’nin fethinden sonra Şehirköy olarak anılmış ancak Anadolu’dan göç eden Yörük Türkleri tarafından değiştirilerek bugünkü ismini almıştır. Hem doğal güzellikleri hem de yeni bulunan tarihi yapılarıyla Marmara’nın en güzel tatil beldelerinden biri olan Şarköy, deniz tatilinin yanında kültür turizminin de önemli duraklarından biridir.

Şarköy gezilecek yerler listemizi oluşturmaya daha çok yeni bir proje olan “Miras Yolu Projesi” ile başlayabiliriz. İlçenin çevresindeki 5 köyü kapsayan bu bölgede 100’e yakın tarihi eser tescillenmiş ve restore edilerek kültürel bir proje başlatılmıştır. Böylece 6 bin yıllık tarihi miras da koruma altına alınmıştır. Endemik bitki örtüsünün özelliklerini taşıyan bu köyler tertemiz koyları ve bol oksijenli havasıyla ziyaretçilerine doğayla iç içe bir tatil geçirmelerinin de önünü açıyor. Eğer yolunuz Şarköy’e düşerse Gaziköy, Güzelköy, Eriklice ve Tepeköy’ü mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ayrıca son yıllarda oldukça popüler bir bölge haline gelen Uçmakdere’nin o muhteşem manzarasını ve doğal güzelliklerini görmeden Şarköy’den ayrılmamanızı öneriyoruz.

Uçmakdere Köyü: Uçmakdere, İstanbul’a yakın konumu ile hem uzun süreli hem de günü birlik geziler için çok uygun bir lokasyondur. Özellikle doğa sporları ile uğraşanların büyük ilgi odağı olan köy, yamaç paraşütü ve dağ yürüyüşü yapmak için oldukça elverişli bir yapıya sahiptir. Türkiye’nin en kaliteli üzümlerinin yetiştirildiği Uçmakdere aynı zamanda şaraplarıyla da ünlüdür. Şarköy ve civarında başlatılan Milas Yolu Projesi ile bölgedeki Rum-Yunan mübadele tarihini yansıtan bir Mübadele Müzesi’nin kurulması ve yörenin lezzetlerini tüm dünyaya tanıtmak için gastronomi turizmine yönelik çalışmalar hala sürdürülmektedir.

Hoşköy: Şarköy tatilinize bir kültür gezisi de eklemek istiyorsanız, Şarköy’e 20 km uzaklıkta bulunan Hoşköy’e gidebilirsiniz. Bu şirin yerleşim yerinde Fransızlar tarafından inşa edilen Hora Feneri’ni ziyaret edebilir, belde de yetişen zeytin ve üzümlerin tadına bakabilirsiniz.

Eriklice: Şarköy gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken duraklardan biri de Eriklice’dir. Şarköy merkeze 6 km uzaklıkta olan bu köyde kilise, kale, ayazma gibi tarihi kalıntıları daha yakından inceleyeme şansına sahip olabilirsiniz. Zeus’un oğlu Herakles’e adandığı rivayet edilen belde, eski dönemlerde “Raklıca, Irakşista ve Hareklesia” gibi isimlerle anılmış zaman içerisinde değişerek bugünkü ismi olan Eriklice’yi almıştır.

Mürefte: Şarköy ilçe merkezine 13 km mesafedeki Mürefte, Rumlardan kalma birçok tarihi yapıya da ev sahipliği yapıyor. Pırıl pırıl masmavi deniz, tertemiz kıyıları, üzümü, şarabı ve balığı ile Şarköy gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken bir sahil kasabasıdır.

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu

Şarköy ulaşım ve gezi haritası, Şarköy nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster