Özel Arama
GAZETELER DERGİLER TELEVİZYON RADYOLAR HABER VİDEO E-DEVLET PAYLAŞIM

Oto Rehberi

Seyahat Rehberi

Spor Rehberi

 

İl Rehberi

Link Rehberi

TEKİRDAĞ MÜREFTE

<< Geri Fotoğraf Albümü

Kaynak belirtmek şartıyla tüm fotoğraflar izinsiz kullanılabilir.

.

Murefte - 1

Murefte Sahilde Yuruyus

 

Mürefte Kokular Diyarı:

Şarköy’ün Mürefte bölgesi Türkiye’de şaraplık üzüm üretiminin, şarap fabrikası sayısının en çok olduğu bölge. Geçmişte küçük İstanbul olarak bilinen Mürefte’nin adı "Binbirçiçek" anlamına geliyor. Mürefte kokular diyarı bir yerleşim bölgesi.

Birçok medeniyetin kurulduğu bu topraklarda 17. yy’dan bu yana ticaret hayatı hareketli. Mürefte vadilerindeki killi toprak yapısı, dünyanın en büyük kiremit ve tuğla sanayilerinden birinin oluşmasına neden olmuş. 19. yy’da bölgede 40’a yakın tuğla-kiremit fabrikası ve ocağı faaliyette bulunuyordu. Mürefte’de yapılan kiremitler Fransa’nın Marsilya kentine gidiyordu. Bugün dünya çapında isim yapmış Marsilya Kiremiti, Mürefte’den gelmekteydi. Rusya’da Kızılmeydan’da bulunan yapıların kırmızı tuğlalarının Mürefte’den gitme olduğu söylenir. O yıllarda her bir kiremit ocağının, ayda 10 bin adet tuğla, kiremit imalatı yaptığı biliniyor. Mürefte’nin belli başlı geçim kaynağı haline gelen kiremit, bölge nüfusunun artmasına da neden olmuştu. Osmanlılar’ın ilk ayak bastığı dönemde Mürefte’de evlerden 107’si Rum, dördü Müslümandı. Rumlar kiremit dışında şarapçılıkla da uğraşıyordu. Mürefte’nin üzerindeki Çınarlı, Tepeköy gibi Rumların ağırlıkla yaşadığı köylerde her evde şarap yapımında kullanılan el aletleri bulunmaktaydı. Bugünün Çınarlı köylüleri, Rumlardan kalma evlerde sahile kadar döşenmiş kanallar olduğunu söyler. Üzüm şıraları sahildeki fıçılara doldurulur, iskeleye yanaşan gemiler bu fıçıları İstanbul’a taşırmış.

Mürefte’de bulunan iki şarap müzesi sizi tarihsel bir yolculuğa çıkarır. Eski şarap fıçıları, çıfıtlar, presler, üzüm küfeleri, üzerinde "İnhisar İdaresi" yazan rakı şişeleri, şarap şişeleri, mantarlar, bağcıların solmuş fotoğrafları, el kantarları, Fransız kantarı, fıçılar, fıçı aynaları, anforalar, Mürefte’nin tarihine ışık tutacak dokümanları bu müzelerde görmeniz mümkün.

Kaynak: Yakup ÖNAL / Hürriyet

© 2009 E-Yaşam Rehberi  |  Hakkımızda  |  İletişim  |  Sitene Ekle  |  Gizlilik Bildirimi  Kullanım Şartları  |  ARŞİV