Mürefte Gezi Rehberi

Mürefte

Tekirdağ iline bağlı Şarköy ilçe sınırları içerisinde yer alan Mürefte, sakin, huzurlu ve keyifli bir tatil geçirmek isteyenler için en ideal beldelerin başında geliyor. Tekirdağ şehir merkezine 90 km. Şarköy’e ise 13 km uzaklıkta olan yerleşim yeri, konumu itibariyle kolay ulaşım olanağı sağlıyor. Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği bu sahil kasabası, kendine has tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra kaliteli üzüm bağları ile de adını duyurmaya başarmıştır. Türkiye’nin şarap üretiminin %30’unun Mürefte’de yapılmasından dolayı “şarap sahili” olarak da anılmaktadır. Hatta ülkemizin ilk şarap müzesi yine bu beldede yer alıyor. Öte yandan Mürefte Kutman Şarap Müzesi’nde eski şarap şişeleri, fıçılar, küfeler ve şarabın tarihini anlatan birçok değerli eser, ziyaretçilerin ilgisini oldukça çekmektedir.

Mürefte Resimleri

mürefte
mürefte
mürefte
mürefte
mürefte
mürefte
mürefte
mürefte
mürefte kutman şarap müzesi
mürefte kutman şarap müzesi
mürefte kutman şarap müzesi
mürefte kutman şarap müzesi

Mürefte Hakkında Genel Bilgiler

M.Ö 2000 yıllarına dayanan tarihi bir geçmişe sahip Mürefte, adını “Bin bir çiçek” anlamlına gelen “Miryefton”’dan almıştır. Bereketli toprakları ve üzüm bağlarıyla ünlü olan beldede yetişen üzümlerin kalitesi dünya standartlarında olduğu için ülkemizin en önemli bağcılık merkezi olarak kabul ediliyor. Rumlardan kalan kalıntıları, denizi, şarabı ve karidesi ile ünlü olan köy, her yıl düzenlenen şarap festivaliyle popülerliğini artırmıştır. Sahilinde bulunan kafe ve restoranlar, çay bahçeleri, eski ve ünlü şarap mahzenleriyle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Mürefte, yeni açılan şarap tadım bahçeleri, mahzenleri ve terasları ile de cazibesini her geçen gün artırıyor.

Mavi ile Yeşilin Buluştuğu Nokta Mürefte

Yaz tatili için en iyi alternatiflerden biri olarak öne çıkan Mürefte, genellikle yazlıkçıların ve günübirlik deniz tatili yapmak isteyen ziyaretçilerin akınına uğramaktadır. Mavi ile yeşilin muazzam uyumuna şahit olacağınız Mürefte’nin denizi temiz ve biraz derindir. Şehrin kalabalığından uzaklaşıp biraz kafa dinlemek istediğinizde Mürefte’yi tercih ederek harika bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Ayrıca, tatilinizi Mürefte’de geçirirken tarihi bir gezi yapmak isterseniz köye 25 km uzaklıkta olan Gaziköy’ü de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Eski çağalara ait birçok tarihi kalıntıyı görme şansını yakalayabileceğiniz Gaziköy, 130 haneli bir yerleşim yeri olmakla birlikte 2700 yıllık bir tarihe de ev sahipliği yapıyor.

Güneşin Batışını Birde Mürefte Sahilinde İzleyin!

Beldenin en büyük özelliği olan üzüm bağları beraberinde birçok şarap üretim tesisini de bu bölgede kurulmasını sağlamıştır. Mürefte’ye girdiğinizde ilk dikkatinizi çeken şey şarap mağazaları olacaktır. Şarabın başkenti olan belde de her damak tadına uygun şarap çeşidini bulmak mümkün.

Özellikle İstanbul’da yaşayanların şehrin karmaşasından uzaklaşarak keyifli bir hafta sonu kaçamağı yapabilecekleri bir tatil beldesi olan Mürefte, denizi, güneşi, tertemiz sahili ve taptaze balığıyla hem gündüz hem de gece eğlenceli zamanlar geçirmeniz sağlıyor. Sahil boyunca uzanan restoranlarda, enfes bir balık ziyafeti çekebilir, akşam güneşinin o muhteşem batışını keyifle izleyebilirsiniz.

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu

Mürefte ulaşım ve gezi haritası, Mürefte nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster