Uçmakdere Gezi Rehberi

Uçmakdere

Marmara’nın tek mavi bayraklı plajına sahip olan Şarköy’ün Uçmakdere beldesi; masmavi denizi, pırıl pırıl kumsalları, Rumlardan kalma evleri, sıcak kanlı ve samimi insanlarıyla görülmeye değer tatil beldeleri arasında yer alıyor. Son dönemde sit alanı olarak da kabul edilen Uçmakdere, tertemiz havası ve kendine özgü doğal güzellikleriyle Marmara kıyılarının en bakir köylerinden biri olarak da öne çıkıyor. Coğrafi özellikleri açısından Ege’nin “Şirince Köyü “‘nü de andıran bu yerleşim yeri, tatilini Tekirdağ ya da Şarköy’de geçirmek isteyen tatilcilerin en sık tercih ettiği uğrak noktalarından biri oluyor.

Uçmakdere Resimleri

uçmakdere
uçmakdere
uçmakdere
uçmakdere
uçmakdere
uçmakdere
uçmakdere
uçmakdere

Uçmakdere Hakkında Genel Bilgiler

Doğası ve deniziyle Marmara’nın en güzel yerlerinden biri olan Uçmakdere, özellikle İstanbul gibi metropollerden kaçmak için ideal bir dinlenme bölgesi. Köyün merkezinde pansiyonculuk yaygınlaşmakla birlikte köyün hemen çıkışında denize sıfır kamp alanları da mevcut. Ganos Dağı’nın Marmara Denizi’ne bakan yamacında ve kıyıdan yaklaşık bir kilometre içeride kurulmuş olan köyün eski adının “Videmo” olduğu biliniyor. Üç tarafı da dağlarla çevrili olan Uçmakdere, bir zamanlar 3 bin kişinin yaşadığı küçük bir kasabayken şehir merkezlerine yoğun göç verdiği için günümüzde köy statüsünde kabul ediliyor.

Uçmakdere Gezilecek Yerler

Tekirdağ’ın en ünlü dağlarından biri olan Ganos Dağı’nın Kumbağ’dan Gaziköy’e kadar denize dik uzanması nedeniyle civarda Yeniköy ve Uçmakdere’ den başka bir yerleşim alanı ne yazık ki bulunmuyor. Antik Çağ’da kutsal olarak kabul edilen Ganos Dağı önceleri “Ieron Oros” olarak anılıyordu ve birçok tapınak bulunuyordu. Tüm bu bulguların kaynağı ise Hristiyanlık döneminden kalma manastır kalıntılarından anlaşılıyor. Ayrıca Rumlardan kalma ahşap evlerinde bulunduğu Uçmakdere köyünde, koruma altına alınmış 4-5 asırlık 10 çınar ağacı ve bilek kalınlığında suların aktığı çeşmeler de bulunuyor. Yolunuz Şarköy’e düşerse bu şirin köyün hem doğal hem de tarihi güzelliklerini daha yakından inceleyebilir, kültürel birikiminize bir yenisini daha ekleyebilirsiniz.

Adranelin Tutkunları için Paraşüt Keyfi

Uçmakdere köyünün hemen girişinde bulunan ve yüksekliği 625 metre olan Nişantepe, yamaç paraşütü tutkunlarına adrenalin dolu zamanlar geçirtiyor. Son yıllarda Hıdırellez’de düzenlenen yamaç paraşütü şenlikleriyle köyün tüm bu güzelliklere tanıtılmaya çalışılıyor. Dört farklı atlayış notasının bulunduğu Nişantepe’de, zirveden atlayıp havada süzülen paraşütler Ayvasıl koyuna kolaylıkla iniş yapabiliyor. Böylece artık adıyla da müsemma olan Uçmakdere’de heyecanlı uçuşlar gerçekleştirilmiş oluyor.

Hem heyecanlı hem de keyifli bir tatil geçirmek için eğer Uçmakdere’yi tercih ettiyseniz; köyün sokaklarını gezmeden, tertemiz denizinde yüzmeden, meşhur Tekirdağ Köftesi yemeden ve ev yapımı şarap, zeytinyağı ve ıhlamur almadan evinize dönmemenizi öneriyoruz.

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu

Uçmakdere ulaşım ve gezi haritası, Uçmakdere nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster