Tekirdağ Gezi Rehberi

Tekirdağ

Marmara Bölgesi’nin en gelişmiş şehirlerin biri olan Tekirdağ, doğal güzellikleri, tertemiz denizi, pırıl pırıl kumsalı ve turistik tesisleriyle tatilcilerin yoğun ilgisini çekiyor. Kendine has doğal güzellikleri ve birçok tarihi yapıları bünyesinden barından şehir, özellikle yaz tatillerinde yoğun bir ziyaretçi akını ile karşılaşıyor. Misafirperver halkı ve yöresel lezzetleriyle gezginlerin tercih ettiği lokasyonlardan biri olan Tekirdağ gezilecek yerler açısından da tatil severlere zengin seçenekler sunuyor. Hem şehir merkezinde hem de civar bölgelerde birçok turistik noktanın olduğu şehir, keyifli ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyenlerin tercihleri arasında yer alıyor. Çok sayıda tarihi ve doğal güzelliğe sahip olan şehri keşfetmeden önce Tekirdağ gezilecek yerler listemize bir göz atmanızı öneriyoruz.

Tekirdağ Resimleri

tekirdağ
tekirdağ
tekirdağ
tekirdağ
tekirdağ
tekirdağ
tekirdağ
tekirdağ
tekirdağ
tekirdağ
tekirdağ
tekirdağ

Sponsorlu Bağlantılar

 

Tekirdağ’da Gezilecek Yerler

Tekirdağ, yüzölçümü ve nüfus olarak küçük bir şehir olmasına rağmen bünyesinde barındırdığı doğal ve tarihi güzellikleri nedeniyle dikkat çekiyor. Özellikle Kumbağ, Şarköy, Uçmakdere, Hoşköy ve Mürefte gibi turistik bölgeleri her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Yemyeşil ormanları, masmavi denizi ve mavi bayraklı plajları ile yaz aylarında en çok ziyaret edilen şehirlerin başında geliyor. Tekirdağ gezinizde hem tarihi hem de doğal güzellikleri bir arada bulabilir, Trakya mutfağının eşsiz lezzetleriyle tanışabilirsiniz. İstanbul’a yakın bir konuma sahip olması nedeniyle günü birlik de gidebileceğiniz Tekirdağ’ın tüm güzelliklerini keşfetmek için birkaç gün konaklama seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Tekirdağ’a gittiğinizde mutlaka gezip görmeniz gereken tarihi mekanlar ise şunlardır:

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Tekirdağ’ın tarihini daha yakından öğrenmek ve geçmiş tarihin izlerini keşfetmek için şehri merkezinde bulunan Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ne gidebilirsiniz. Kentte yapılan kazılar neticesinde ortaya çıkartılan ve MÖ. 4500 yıllara ait eserlerin sergilendiği müze, pazartesi günleri hariç diğer günler ücretsiz olarak ziyaret edebilir. Üç katlı bir yapıya sahip müzede Roma, Bizans ve Helenistik dönem ait birçok yazıt, mezar taşları ve sütunların yanı sıra Osmanlı döneminin izlerini taşıyan kitabeler de bulunuyor. Ayrıca şık bir Osmanlı konağı olan Rakoczi Müzesi’ne de giderek müzede sergilenen değerli eserleri inceleyebilirsiniz.

Tekirdağ Evleri

Tekirdağ şehir merkezinde yer alan ve kentsel sit alanı olarak kabul edilen bölge bulunan Tekirdağ evleri, 350 tescilli sivil mimari örneklerini yansıtıyor. Birbirinden şirin ve gösterişli bu evlerin arasında dolaşırken kendinizi nostaljik bir atmosferde bulabilir, harika fotoğraf kareleri yakalayarak keyifli bir şehir turu yapabilirsiniz.

Namık Kemal Evi

Tekirdağ’da görülmesi gereken önemli yerlerden biri olan Namık Kemal Evi, ünlü şair Namık Kemal’in hatırasını yaşatmak için 1993 yılında restore edilmiş ve ziyarete açılmıştır. 19. yüzyıldan kalma bu Osmanlı evini ziyaret ederek ünlü şaire ait değerli eşyaları ve döneme ait belgeleri inceleyebilirsiniz. Bu tarihi müzeyi gezdikten sonra Tekirdağ Şehitler Abidesi’ni ve Rüstem Paşa Camii’ni de gezi listenize mutlaka eklemelisiniz.

Hora Feneri

Tekirdağ’ın Şarköy ilçesine 20 km mesafede olan Hora Feneri, yaklaşık 157 yıldır denizcilere ışık tutmaya devam ediyor. Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılan fenerin malzemeleri Fransa’dan getirtilmiş ve tamamı demirdendir. Özellikle kış aylarında gemiler için önemli bir nokta olan Hora Feneri’nin ışığı 40 km (20 deniz mili) uzaklıktan çok rahat bir şekilde görülebiliyor.

Şarköy

Tekirdağ’ın en gözde turistik yerlerinden biri olan Şarköy ve civarındaki köyler, özellikle yaz turizminin önemli destinasyonları arasında sayılıyor. Türkiye’nin en uzun kumsallarına sahip olan Şarköy plajları 60 km uzunluğu ile Trakya’nın Bodrum’u olarak kabul ediliyor. Hoşköy, Mürefte ve Uçmakdere köylerinin kendine has doğal güzellikleri ve yamaç paraşütü, rüzgâr sörfü gibi doğa sporlarına imkân veren coğrafi yapıları nedeniyle her yıl çok sayıda turisti bölgeye çekiyor.

Kumbağ

Tekirdağ’ın en popüler safiye yerlerinden biri olan Kumbağ, İstanbul’a sadece 2,5 saatlik uzaklıkta olması nedeniyle yaz aylarında tatilcilerin favori tatil merkezlerinden de biridir. Eski bir Rum köyü olan Kumbağ, denizi, güneşi ve mis kokulu çam ormanlarıyla huzurlu bir tatil deneyimi vadediyor.

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu

Tekirdağ ulaşım ve gezi haritası, Tekirdağ nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster