Hoşköy Gezi Rehberi

Hoşköy

Şarköy’e yaklaşık 16 km mesafede yer alan Hoşköy, ilçenin en sakin ve en şirin yerleşim yerlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Osmanlı döneminde nüfusunun büyük çoğunluğunu Rumların oluşturduğu bilinen Hoşköy, Rumca ’da Hora olarak anılmış ve daha sonra Türk nüfusun artışıyla bu ismi almıştır. Köyün ana geçim kaynağı zeytin ve üzüm yetiştiriciliği olsa da balıkçılık da yöre halkı tarafından yapılıyor.

Hoşköy Resimleri

hoşköy
hoşköy
hoşköy
hoşköy
hoşköy
hoşköy
hoşköy
hoşköy

Sponsorlu Bağlantılar

 

1800’lü Yıllarda çok sayıda hekimin yaşadığı rivayet edilen köyde Fransızlar tarafından yaptırılan Hora Feneri ’de çok sayıda ziyaretçinin ilgisini çekiyor. 1891 yılında Osmanlı Sultanı Abdülmecit tarafından tekrar inşa ettirilen Hora Feneri, denizciler için ise büyük bir avantaj sağlıyor. Hoşköy’ün iklim özellikleri Fransa’nın Bordeaux bölgesine benzetildiği için Kalorka, Gamay, Kınalı Yaprak ve Semilion gibi birçok üzüm çeşidinden şarap üretimi yapılıyor. Bu nedenle yılın belirli dönemlerinde köye şarap tadımı için şarap turları da düzenleniyor.

Hoşköy’ün Muhteşem Güzelliklerini Keşfedin

Dünyaca ünlü üzüm bağları ve şarap çeşitleri nedeniyle son yıllarda düzenlenen şarap turları ile de adından söz ettiren Hoşköy, kendine has doğal güzellikleriyle de misafirlerine keyifli bir tatil deneyimi sunuyor. Çiçekli bahçeleri, berrak denizi ve büyüleyici doğal güzellikleri ile gezginlerin uğrak yerlerinden biri olan Hoşköy, Şarköy’e gittiğinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerden biridir.

Yerli halkın üzüm ve şarap üretimi dışında geçim kaynaklarından biri olan balıkçılık da oldukça yaygın bir şekilde yapılıyor. Bu nedenle Hoşköy’e gittiğinizde günün her anı taze balık bulabilir, civardaki restoranlarda enfes bir balık ziyafeti yapabilirsiniz.

Hoşköy’de Ne Yenir, Nerede Kalınır?

Eğer Hoşköy’de konaklamak istiyorsanız alternatifiniz çok fazla olmayacaktır. Köyde sadece birkaç Pansiyon ve motel bulunuyor. Ayrıca bazı evler dönemsel ve sezonluk olarak talep eden ziyaretçilere kiralanıyor. Bu nedenle tatilinizi Şarköy’ün merkezinde bulunan konaklama seçeneklerinden birinde geçirmenizi öneriyoruz. Balık, şarap ve zeytinyağının en lezzetlisini bulabileceğiniz köy, ülkemizin lezzet duraklarından biridir diyebiliriz. Öte yandan Hoşköy’e vardığınızda meşhur Tekirdağ köftesinin en lezzetli halini yeme şansınsa da sahip olabilirsiniz. Bizden söylemesi…

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu

Hoşköy ulaşım ve gezi haritası, Hoşköy nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster