Ballıkayalar Tabiat Parkı

Gebze Ballıkayalar Tabiat Parkı

Kocaeli ilinin Gebze ilçesine bağlı Tavşanlı köyü sınırları içerisinde bulunan Ballıkayalar Tabiat Parkı, 1. derece doğal sit alanıdır. Gebze saklı cenneti olarak bilinen Ballıkayalar Tabiat Parkı, Gebze merkezden yalnızca 8 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. İstanbul'a uzaklığı ise yaklaşık 45 dakika olan Ballıkayalar Tabiat Parkı, günübirlik tatilcilerin en uğrak noktalarından biridir. Sakin bir doğa gezisi için keşfedilmeyi bekleyen güzel yerlerden birisi olan Ballıkayalar, 1995 yılında bakanlar kurulu kararı koruma altına alınmıştır. Yaklaşık 2 kilometrelik bir alanı kaplayan Ballıkayalar Tabiat Parkı içerisinde birbirinden güzel hayvan türleri ile karşılaşmak mümkündür. Fotoğrafçıların ve doğaseverlerin sıkça ziyaret ettiği tabiat parkında farklı kuş türleri, çakal, köstebek, Tilki ve keçi gibi hayvan türleri bulunmaktadır.

Ballıkayalar Tabiat Parkı Resimleri

ballıkayalar tabiat parkı
ballıkayalar tabiat parkı
ballıkayalar tabiat parkı
ballıkayalar tabiat parkı
ballıkayalar tabiat parkı
ballıkayalar tabiat parkı
ballıkayalar tabiat parkı
ballıkayalar tabiat parkı

Gebze Ballıkayalar Tabiat Parkı Piknik Alanı

Doğayla baş başa kalabileceğiniz bakir bir yer olan Ballıkayalar Tabiat Parkı, dağcılar ve trekkingciler kadar piknikçilerin de uğrak noktasıdır. Ballıkayalar Tabiat Parkı içerisinde yer alan küçük göletin çevresinde bulunan tahta masalar piknik için oldukça uygundur. Özellikle ilkbahar, sonbahar ve yaz aylarında haftanın her günü biraz kafa dinlemek isteyenler tercih ettiği Ballıkayalar Tabiat Parkı piknik alanında sizde keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.

Ballıkayalar Tabiat Parkı Kamp Alanı

Gebze Ballıkayalar Tabiat Parkı’nda otel ya da pansiyon gibi konaklama alanları mevcut değildir. Ancak Ballıkayalar Tabiat Parkı içerisinde bulunan kamp alanında belli bir ücret karşılığında konaklayabilirsiniz. Kendi çadırınızı kurabileceğiniz Ballıkayalar Tabiat Parkı kamp alanında su ve tuvalet imkanı bulunmaktadır. Ateş yakmanın da serbest bırakıldı kamp alanında tek sorun elektrik ve alışveriştir. Bu nedenle Ballıkayalar Tabiat Parkı’nda kamp yapmak istiyorsanız, alışverişinizi önceden yapıp telefonlarınızı şarj etmeniz önerilmektedir.

Gebze Ballıkayalar Tabiat Parkı Giriş Ücreti

Ballıkayalar Tabiat Parkı'na yaya olarak girecekler için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Ancak Tabiat Parkı ziyaretinizi otomobiliniz ile gerçekleştirecekseniz, günlük otopark ücreti olarak 10 TL ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca Gebze Ballıkayalar Tabiat Parkı'nda kamp kurmak istiyorsanız, çadır başına ödeyeceğiniz tutar 20 TL’dir. (Not: Fiyatlar 2020 Yılına aittir.)

Gebze Ballıkayalar Tabiat Parkı'nda Ne Yapılır?

Gebze Ballıkayalar Tabiat Parkı'nda yapılacak aktivitelerin başında piknik gelmektedir. Ancak bunun yanı sıra birçok yürüyüş tutkunu dağ yürüyüşü için Ballıkayalar Tabiat Parkı'na tercih etmektedir. Trekking rotası boyunca muhteşem manzaralara şahitlik edeceğiniz Ballıkayalar’da ufak şelaleciklerin oluşturduğu minik göletlere hayran kalacaksınız. Şayet dağ yürüyüşü yapmak için tek başına geldiyseniz, çeşitli firmaların sunduğu trekking programlarına katılarak güzel bir doğa yürüyüşü gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra kaya tırmanışı konusunda da oldukça elverişli olan Ballıkayalar, birçok üniversite ve dağcılık kulüplerinin tercih ettiği bir yerdir.

Gebze Ballıkayalar Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?

Ballıkayalar Tabiat Parkı'na özel aracınız ve toplu taşıma araçlarıyla gidebilirsiniz. Kendi aracınız ile İstanbul - Kocaeli istikametinde D-100 Karayolu boyunca ilerlemeniz gerekmektedir. Gebze’ye vardığınızda tabelaları takip ederek Tavşanlı Köyü’ne doğru ilerlemeniz gerekmektedir. Tavşanlı Köyü yaklaşık 1 kilometre geçtikten sonra sol tarafınızda Ballıkayalar Tabiat Parkı'nı görebilirsiniz. Şayet tabiat parkına toplu taşıma araçlarını kullanarak gidecekseniz, Gebze otogarından Demirciler Köyü ya da Tavşanlı Köyü’ne giden minibüslere bilebilirsiniz.

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu / Bekir Pekyiğit

Ballıkayalar Tabiat Parkı ulaşım ve gezi haritası, nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster