Adana Taş Köprü

 
taş köprü

Taşköprü Hakkında

Adana denilince herkesin aklına gelen Taşköprü, Seyhan Nehri üzerinde bulunmaktadır. Adana'nın merkezinde olan bu köprü, kentin simgesi olarak ifade edilmektedir. Adana'ya her gelen ziyaretçinin mutlaka görmesi gereken bir köprü olan Adana Taşköprü'nün tarihi 385. yüzyıla yani Roma İmparatorluğu'na kadar dayanmaktadır. O dönemden günümüze kadar bu köprü tam 3 defa onarılmıştır. Köprünün son onarımı ise 1949 yılına dayanmaktadır.

 

Adana'nın En Eski Köprüsü

Adana'da pek çok medeniyet ev sahipliği yapmıştır. Tam olarak Taş Köprü hakkında net bir bilgi bulunmasa bile, zaman içerisinde elde edilen kaynaklarla köprü hakkında bir takım belgelere ve kaynaklara ulaşılmıştır.

İki merkez ilçesi olan Yüreğir ve Seyhan'ı bağlayan Taşköprü, 2000 tarihinden onarım sonrasında araç trafiğine kapatılan bu köprü dünyanın kullanılan en eski köprüsü olarak da ifade edilmektedir.

Taş Köprü Efsanesi

Tarihte çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Adana Taş Köprü'nün aslında eski bir efsanesi bulunmaktadır. Yıllar önce bölgede yaşayan büyücülerden biri olan Adania, kent kralına bir kehanette bulunmuş. Güzel kızının yılan tarafından sokulup öldürüleceğini belirtmiş. Kral bu söz zerine çok telaşlanmış. Yılanın ulaşamayacağı bir yer aramaya başlamış. Kızını nehrin ortasındaki adaya götürmüş. Ancak yılan yine de bir şekilde kızı bulup, sokarak öldürmüştür. Kral bu duruma çok üzülmüş ancak kızının anısının yaşaması için nehrin iki yakasına birleştirerek bir köprü yaptırmıştır. Yaptırdığında ise, bu köprünün ebediyeten ayakta kalmasını ve altınların dibine gömülmesini emretmiş. aynı zamanda vasiyetinde ise, "Kim bu köprüyü yeniden yaptırmak isterse, dibindeki altınları kullansın, ancak yerine yeni altınlar koysun" demiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Taşköprü'ye Nasıl Gidilir?

Adana'ya Türkiye'nin her yerinden çeşitli vasıtalar ile ulaşım mümkündür. Yurt içi ve yurt dışı bağlantıları olan Adana'ya otobüs kullanarak da gidebilirsiniz. Taşköprü'ye gitmek için, Seyhan ilçe merkezindeki Barkal dolmuşlarını kullanmanız yeterli olacaktır.
Taş Köprü Adana'ya Ne Kadar Mesafede Bulunuyor?
Seyhan ilçesi ve kent merkezi arasında yaklaşık olarak 9 kilometre mesafe bulunmaktadır. Eğer Taşköprü'ye gitmek istiyorsanız, bu ulaşım yolunu kullanarak kısa süre içerisinde sizler de bu harikayı görebilirsiniz.

Taşköprü'ye ulaşım için Adnan Şakirpaşa Havalimanı sayfamız ile Adana Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek Adana Otobüs Bileti bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf: Alimurat Çoruk