Adana Havalimanı Ulaşım

Adana Havalimanının açılışı 1937 yılında askeri ve sivil özellikte yapılmış olsa da, 1984’de iç hatlar 1997’de de dış hatlar terminali ile hizmet vermeye başlamıştır. Adana Şakirpaşa Havalimanı Seyhan ilçesi sınırları içerisinde konumlanmıştır. Adana şehir merkezine ortalama 3,5km mesafede bulunan havalimanı iç ve dış hatlarda uçuşları ile bölgenin ulaşım görevini üstlenmektedir. Havalimanına yakın konumda olan Osmaniye ve Mersin illerinin de yolcu trafiğine de ev sahipliği yapmakta olan Adana Havalimanına ulaşım özel araç haricinde Havaş, özel halk otobüsleri, taksiler, dolmuşlar, metro, özel transfer araçları ile sağlanmaktadır. Sayfamızda Adana Şakirpaşa Havalimanına ulaşım alternatifleri ile ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Adana Havalimanı Nerede? Nasıl Gidilir?

Adana Havalimanı (ADA) kodu ile 1937 yılında açılmış olup, 30 Ekim 1993 tarihinden bu yana iç ve dış hat uçuşları gerçekleştirmekte bunun yanı sıra kargo trafiğine de yer vermektedir. Adana Şakirpaşa Havalimanı Adana’nın Seyhan ilçesi Seyhan Mahallesinde yer almaktadır. Adana şehir merkezine 3,5 km mesafede, trafiğin yoğunluğuna göre yaklaşık olarak 10-15 dakikalık sürede ulaşım sağlanmaktadır. Özel aracınızla Adana Havalimanına ulaşım için Turhan Cemal Beriker Bulvarı /D400 karayolu üzerinden Batı yönünde ilerleyin, daha sonra Barış Bulvarı üzerinden tabelaları takip ederek varış noktasına ulaşabilirsiniz. Ayrıca HAVAŞ araçları, özel halk otobüsleri, taksiler, dolmuşlar, metro ve transfer araçları ile Adana Havalimanına ulaşım sağlanabilmektedir.

Bununla birlikte Adana Tren Garı, Şakirpaşa Havalimanına yaklaşık 2km mesafededir. Mersin, Tarsus ve Osmaniye gibi yakın istasyonlara sık sık tren seferleri yapılmakta olup Tarsus’a yarım saatte Mersin’e ise 50 dakikada ulaşım sağlanabilmektedir.

Adana - Mersin Tren Seferleri Saatleri >
Mersin - Adana Tren Seferleri Saatleri >

Adana Şakirpaşa Havalimanı
Adres: Seyhan Mahallesi, Meydan Caddesi, Seyhan/Adana
Telefon: 0322 435 03 80

 

Adana Havalimanı Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

 
 
havaş

Havaş Adana Havalimanı Servis Saatleri

Havaş servisleri Adana Şakirpaşa Havalimanı İç Hatlar Gelen Yolcu Salonu çıkışında yolcularını beklemektedir.

Havaş Adana Havalimanına Sayapark AVM, Mersin Forum AVM Önü, Tarsus Şehir Merkezi (Kleopatra) güzergahından ulaşım sağlamaktadır. Yolculuk toplam süresi ortalama 120 dk olup trafik yoğunluğuna göre farklılık göstermektedir. Havaş ulaşım ücreti;

 
Adana Havalimanı Havaş Saatleri
Süre Güzergah Fiyat
90 DK Mersin Forum - Adana Havalimanı
her gün ilk sefer 01:30 son sefer 20:00
100 TL
120 DK Mersin Saya Park - Adana Havalimanı
her gün ilk sefer 01:00 son sefer 19:30
100 TL
50 DK Tarsus - Adana Havalimanı
her gün ilk sefer 02:15 son sefer 20:45
75 TL
 

Adana Havalimanı kalkışlı olarak havalimanına inen tüm uçuşlar için servis düzenlenmektedir.

Adana Şakirpaşa Havalimanı Havaş Otobüs İşletmesi İletişim: 0850 222 04 87

Havaş Adana Havalimanı Sefer Saatleri >

Sponsorlu Bağlantılar

 

Adana Havalimanı Belediye Otobüsü Seferleri

Adana Şakirpaşa Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak isteyen misafirler için; kentkart sisteminin kullanıldığı belediye otobüsleri ve özel halk otobüsleri hizmet vermektedir. Toplu taşımada kullanılan kent kartın ilk alımı 10 TL devamlı kart kullanımında ise 5,50 TL ücret alınmaktadır. Eğer kent kartınız yok ise 7 TL ödemesiyle yolculuk yapabilirsiniz.

Havalimanı'nın hemen dışında yürüme mesafesinde yer alan duraklardan otobüsler yolcu alıp bırakmaktadır. İl merkezine oldukça yakın olan havaalanına toplu taşıma araçlarıyla ulaşım rahat ve yaklaşık 25 dakika sürmektedir.

 
Adana Havalimanı Belediye Otobüsü Saatleri
Hat Güzergah Ücret
135 Adana Havalimanı - Balcalı
hafta içi 06:00 - 18:50 hafta sonu 06:00 - 18:00
5,50 TL
159 Adana Havalimanı - Seyhan Uygulama Hastanesi
haftanın her günü 06:00 - 19:00
5,50 TL
125 Beyceli - Adana Havalimanı
hafta içi 06:30 - 19:40 hafta sonu 06:00 - 18:50
5,50 TL
407 Adana Havalimanı - Ceyhan
haftanın her günü 06:00 - 17:15
5,50 TL
401 Adana Havalimanı - Kozan
haftanın her günü 05:45 - 18:45
5,50 TL
 

Ayrıca şehir merkezi - Adana havalimanı arasında dolmuş hattı hizmet vermektedir. Havalimanı çıkış kapısında meydan hattı dolmuşlarını görebilirsiniz.

Adana Büyükşehir Belediyesi İletişim: 0322 455 35 00 / ALO 153 telefon numaralarını arayarak bilgi alabilirsiniz.

 

Adana Havalimanı Metro İle Ulaşım

Adana Havalimanı’nın şehir merkezine sadece 3,5km mesafede olması sebebiyle ulaşım rahat ve kolaydır. Adana Metrosu 2010 yılından itibaren 14 km hattı, 13 durağı ve kent kart sistemi ile 5,50 TL’lik ücretle ulaşım hizmeti vermektedir. İlk ve son durak ulaşım süresi yaklaşık 25 dakika sürmektedir. Metro hafta içi 10 dakika da bir hizmet vermektedir.

Metro İle Adana Havalimanına ulaşım; Metro 1 hattı ile Adana Havalimanı’nın yakınından geçmektedir.

 

Adana Şakirpaşa Havalimanı Taksi

Adana Havaalanı (ADA) şehir merkezi, otogar ve birçok merkezi yerler ile arası kısa mesafe olduğu için taksiyi tercih edebilirsiniz. Taksi havalimanı iç ve dış hatlar yolcu çıkışları önünden 7/24 saat hizmet vermektedir.

Adana Şakirpaşa Havalimanı taksi başlangıç fiyatının üzerine gideceğiniz yere kadar kilometre üzerinden ücret eklenmesiyle hesaplanmaktadır. En çok kullanılan güzergâhlarla ilgili tahmini taksi ücretlerine değinmek gerekirse;

 
Adana Havalimanı Taksi Ücretleri
Güzergah Ücret
Adana Havalimanı - Adana Otogar 45 - 50 TL
Adana Havalimanı - Adana Tren Garı 35 - 40 TL
Adana Havalimanı Yüreğir Otogarı 55 - 60 TL
 

Tabii ki bu fiyatlar değişim gösterebilmektedir. Adana Havalimanından Yüreğir 20 km, Ceyhan 55 km ve Kozan 76 km uzaklıkta olmakla birlikte bu ilçelere taksi ile ulaşım mümkündür.

Adana Şakirpaşa Havalimanı Taksi Telefon Numarası: 0322 435 15 88

Adana Havalimanı Araç Kiralama / Rent a Car

Adana Şakirpaşa Havalimanı araç kiralama şirketlerinden hem havaalanı içerisinde hem de çevresinde bulunan Rent a Car şirketlerinden günün her saati kiralayabileceğiniz araçlarla istediğiniz yere konforlu bir şekilde seyahat edebilirsiniz.
Adana Havalimanı Araç Kiralama sayfamıza göz atarak bilgi edinebilir ve güvenli bir şekilde rezevasyon yapabilirsiniz.
Adana Şakirpaşa Havaalanı araç kiralama şirketleri: Hertz, Avis, Europcar, Alamo, Budget, National, Fox Rent a Car, Pnr Rent a Car, Sixt Rent a Car, Dollar, Thrifty markalarından araç kiralama hizmeti alabilirsiniz.

 

Adana Şakirpaşa Havalimanı Otopark Ücretleri

Adana Şakirpaşa Havalimanı Otoparkı 3 dakikalık yürüyüş mesafesinde havaalanı içerisinde iç hatlarda 400, dış hatlarda 169 araç kapasiteye sahiptir. Engelli yolcular için özel park yerleri ile hizmet verilmektedir.

Özel araçları ile havalimanına ulaşım sağlayacaklar için havaalanının yakın çevresine konumlandırılmış 7/24 saat açık ve kamera sistemiyle korunan güvenli otoparklar mevcuttur. Ayrıca havalimanı dışındaki otoparklara aracını bırakınca bazı otoparklar servisle ücretli ya da ücretsiz havalimanına ulaşım hizmeti vermektedir.

Adana Havalimanı Otopark ücret tarifesine göre otomobil için;

0-1saat arası otopark bedeli 25,00 TL
1-3saat arası otopark bedeli 30,00 TL
3-6saat arası otopark bedeli 52,00 TL
6-12saat arası otopark bedeli 57,00 TL
12-24saat arası otopark bedeli 79,00 TL

2023 yılı otopark abonman ücreti ise 192 TL olarak belirlenmiştir.

Adana Havalimanı çevresindeki özel otoparklar:

Park Via: Açık ve kapalı otoparkı, kamera güvenliği ile uygun fiyatlı 7/24 hizmet vermektedir.

Adana Madi Otopark: Kamera güvenliği, sigortalı otoparkı, Shuttle servisi, araç yıkaması ve uygun fiyat ile 7/24 hizmet vermektedir.

Sizin Otopark: Havalimanına 2 dakika mesafede, ücretsiz havaalanı transferi, kamera güvenliği ve uygun fiyat ile 7/24 hizmet vermektedir.

Sezgi Otopark:Havalimanına 700 m uzaklıkta, kamera güvenliği, Shuttle servisi, bireysel transfer, araç anahtarı sizde kalan ve günlük 15 TL ücret ile havaalanı transferi, 7/24 hizmet vermektedir.

 

Adana Şakirpaşa Havalimanı Transfer

Adana Havalimanı’ndan il ve çevresine birlikte seyahat ettiğiniz kişi sayısına göre uygun araç ve uygun fiyatlarla transfer şirketlerini tercih edebilirsiniz. Araç kiralama bölümünde yer verdiğimiz Rent a Car firmalarında da transfer hizmeti mevcuttur.

Havaalanından bireysel transfer, grup transferi, VIP Transfer ve paylaşımlı (Shuttle) hizmeti sunan firmalar vardır.

Adana transfer firmaların başında yer alan Progo Travel gibi özel transfer hizmeti sunan firmalar; Seytur, Adana Transfer, Adana Tur, Adana Havaalanı Transfer, Adanacar, Kerem Rent a Car firmalarıyla güvenli ve konforlu ulaşım sağlanmaktadır.

 

Adana Otogarı Otobüs Firmaları

Adana Şakirpaşa Havalimanı’na yapacağınız uçuştan sonra gideceğiniz yere kara yolu ile devam edecekseniz; Adana Otogarında ulaşım hizmeti veren otobüs firmalarının bilgileri web sitemizde yer almaktadır. Adana Otogarından otobüs bileti alarak “Adana Otobüs Firmaları” sayfamız aracılığıyla Türkiye’nin hemen hemen her şehrine gideceğiniz yöne çalışan otobüs firmalarını görebilir, otobüs saatlerini öğrenebilir otobüs bileti fiyatlarına ulaşıp, otobüs biletinizi online satın alabilirsiniz.