Alaçatı Gezilecek Yerler

Alaçatı Gezi Rehberi

Alaçatı, İzmir İlimizin Çeşme İlçesine bağlı bir belde, popüler turizm merkezidir. Çeşme ilçesi sınırlarında konumludur. Son zamanlarda Ege Bölgesi’nde bulunan en çok tercih edilen tatil yeridir. Genellikle Akdeniz sıcağını sevmeyenlerin bolca tercih ettikleri tatil adreslerinden biridir.

Çünkü rüzgârı bol olan Alaçatı’nın denizi hem daha serin hem daha az tuzludur. Rengârenk taş evleri ve hayat taşan sokaklarıyla kendi küçük olan bu belde, sadece Türk Ünlülerin değil rüzgâr sörfü sevenlerinin de uğrak mekânıdır. Özellikle yaz tatili için uygun bir turizm alanı olan Alaçatı'da 4 ila 5 günlük bir tatil planlayabilirsiniz; ancak beldenin sokaklarını, butiklerini, kafe ve restoranlarını tamamen gezebilmek için 2 gün yetecektir.

Türkiye’nin sarı cenneti olarak adlandırılan Alaçatı’nın canlı gece hayati, denizi, plajları, hareketli turist nüfusu, butik otel ve hediyelik dükkânları için günlerce ayrılmak istemeyeceksiniz. Alaçatı yalnızca yazın değil kışın da sörf tutkunlarının ortak adresidir.

Alaçatı Gezilecek Yerler Fotoğrafları

alaçatı
alaçatı
alaçatı rüzgar sörfü
alaçatı rüzgar sörfü

Rüzgar Sörfü

Alaçatı geniş ve sürekli sert rüzgarlara açık sığ plajları ile uzun yıllardır rüzgar sörfüne hizmet vermektedir. Bu konuda o kadar ünlüdür ki yurt içinden ve yurt dışından gelen sporcuların katıldığı birçok turnuvaya da ev sahipliği yapmaktadır. Alaçatı’da faaliyet gösteren birçok sörf okulu bu işe merak duyanlara eğitim vermektedir. Çark Plajı, Yumru Koy, Windsurf Paradise ve Seaside Alaçatı’nın sörf bölgeleridir.

Alaçatı Nerede?

Alaçatı, Ege’de bulunan ve üçüncü sıradaki büyük ili olan İzmir'in Çeşme ilçesine bağlı bir beldedir. Alaçatı, son yılların popüler yaz tatili mekânıdır. Yaz mevsiminde daha serin yerde denizin tadını çıkarmak arzulayanlar için Alaçatı, bol rüzgârlı ve deniz suyunun az tuzlu olmasıyla tercih edilebilir.

Alaçatı'ya Ne Zaman Gidilmeli?

Alaçatı, genel anlamıyla deniz, kum, güneş üçlüsünden oluşan bir seyahat mekânı sunabilir. Ancak bunun da ötesinde gitmeniz gereken çok sayıda nokta mevcut. Meşhur Alaçatı pazarına, Alaçatı değirmenlerine, Alaçatı Limanı'ndan sörf eğitimi alacağınız koylara kadar bu noktaları sıralamak mümkün. Bu tür aktiviteleri gerçekleştirmek için en uygun zaman yaz mevsimidir.

Alaçatı Nerede Kalınır?

Daha düşük bütçe ile ekonomik tatil imkânı sunan Alaçatı uygun fiyatlı oteller huzurlu ve keyif dolu zamanlara sahip olmanıza imkân verir. Merkezi yerlere de yakın mesafede olan bu tesislerin odaları gereksinimlerinize cevap verebilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu tesisler ayrıca kabul yeri, havaalanı servisi, doktor, araç kiralama, otopark, çamaşırhane ve kablosuz internet bağlantısı gibi imkânlar da sunar. Alaçatı birçok otel ve daha fazla olanağa sahipsiniz.

Alaçatı Gece Hayatı

Genellikle yaz sezonunda oldukça renkli ve hareketli olan Alaçatı'da ünlü mekânları ve barları bulabilirsiniz. Bu yerlerde DJ performanslarıyla eğlenebilir, dans edebilir ve sabah kadar gönlünüzce zaman geçirebilirsiniz.

Alaçatı'nın dar sokaklarında yer alan barlarda kokteylinizi içerken canlı müzik eşliğinde eğlenirsiniz. Yazın bu mekânların çok kalabalık bir şekilde olacağını unutmamalısınız. Zira sokakları daracık ve kendi de bayağı küçük olan Alaçatı'da yazın turist nüfusu 50 bine varmaktadır.

Ancak bu kalabalık ne olursa olsun Alaçatı'da çok iyi eğlenebilirsiniz.

Yaz aylarında kumsal partileri düzenlendiğini de unutmayın. Kapalı bir mekânda bulunmaktansa bu "sahil" partilerine katılmak isteyebilirsiniz. Bu nedenle Alaçatı'da gece hayatı akşamüstü zamanlarından itibaren başlıyor denilirse abartmış olunmaz. Alaçatı seyahati için Çeşme Otobüs Firmaları ve İzmir Otobüs Firmaları sayfalarımızı inceleyebilir, Alaçatı otobüs biletini online satın alabilirsiniz. Adnan Menderes Havalimanı sayfalarımızda bölgeye havayolu ile ulaşım için tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Alaçatı Gezilecek Yerler Haritası

Haritayı Göster