Anamur Gezilecek Yerler

Anamur Gezi Rehberi

Ülkemizin Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Anamur, Mersin iline bağlı bir ilçedir. 1869 yılında ilçe olan Anamur, önceleri Konya Vilayetine bağlı İçel Sancağının bir kazası olarak bilinirdi. 1877 yılında İçel Sancağının Adana vilayetine bağlanması nedeniyle Anamur, Adana'nın bir kazası durumuna gelmiştir. Eski kaza merkezini ise bugünkü Ören beldesinin Ortaköy ve Nasrettin mahalleleri oluşturmaktadır. Burada görülen yıkık durumdaki eski bir devlet binası halen görülebilmektedir. Daha sonralarında ise iç ve yüksekçe bir bölge olan Çorak, ilçe merkezi olarak ismi Anamur olarak değiştirilmiştir.

Anamur Gezilecek Yerler Fotoğrafları

anamur kaledran (anıtlı)
anemurium antik kenti
anamur
anamur
anamur atatürk anıtı
anamur ala köprü
anamur mamure kalesi
anamur sahil

Anamur’un Tarihi

Tarihi antik çağlara kadar uzanan Anamur, Kizuvatlalılara, Hititlere, Asurlulara ve Perslere ev sahipliği yapmıştır. Milattan önce 333 yılında Büyük İskender'in Doğu seferi sırasında Makedonya Krallığı’na bağlanan Anamur, bu dönemden sonra Yunanca Ανεμούριον = Anemourion yani yel değirmeni sözcüğünden türeyen rüzgarlı burun olarak anılmaya başlamıştır. Antik kaynaklara göre rüzgârlı burun anlamına gelen Anemurium, milattan önce 1 yüzyılda Romalıların egemenliğine girmiştir. Ardından Bizans egemenliğine giren Anamur yeniden inşa edilmiştir. Sonrasında Anamur sırasıyla Arap, Bizans, Anadolu Selçuklular, yeniden Bizans ve Kilikya Ermeni Krallığı’nın egemenliği altına girmiştir. Kıyı şehirlerinin alınmasıyla Ertokuş Bey'in Selçuklu hükümdarı Alaaddin Keykubat tarafından görevlendirilmesi sonucunda Anamur 1228 yılında Selçukluların yönetimine geçmiştir. Ardından sırasıyla yeniden 1243 yılında Kilikya Ermeni krallığı, 1275 yılında Karaman Beyliği ve 471 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetimine geçmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Anamur'un Coğrafyası

Türkiye'nin güney ucunda bulunan Mersin'in Anamur ilçesi, muz, yer fıstığı, narenciye Çilek ile ünlüdür. Kuzeyde Karaman, güneyde Akdeniz, doğuda Bozyazı, batıda Antalya ve kuzeydoğuda Gülnar ilçeleriyle komşudur. Nesli tükenmek üzere olan Deniz kaplumbağalarının yumurtlama alanı olarak bilinen Anamur, ıssız ve Kayalık kesimlerinde Akdeniz fokların ev sahipliği yapmaktadır. Tropikal iklimin hüküm sürdüğü Anamur'da Maki ve Tropikal iklim bitkilerinin hemen hepsi yetişmektedir. Özellikle defne, harnup (keçiboynuzu), pıynar, mersin (murt) ve zakkum görülmektedir. Ayrıca Anamur ormanlarında meşe, çam, çınar, kavak ve maun gibi ağaçların yanı sıra Keklik, tavşan, yaban keçisi, kelebek ve kaplumbağa gibi çeşitli yabani hayvanlar da bulunmaktadır.

Anamur'da Gezilecek Yerler

Gerek plajları gerekse tarihi yapılarıyla Anamur'da görülmesi gereken birbirinden güzel yerler bulunmaktadır. Bölgede sağlık turizmi bakımından da oldukça popüler mağaraların bulunduğu Anamur’da mutlaka görmeniz gereken yerler şu şekildedir;

Anemurium Antik Kenti

Etkileyici bir destinasyona sahip olan Anemurium Antik Kenti, Anamur'da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Tarihi kentte yapılan kazı çalışmalarında birçok mühür, sikke, Balıkçı aletleri, dokuma aletleri, makyaj malzemeleri ve çeşitli takılar bulunmuştur. Ayrıca Anemurium Antik Kentin içerisinde 6. yüzyıldan kalma iki küçük hamam kalıntısı ve kiliseler bulunmaktadır. Ayrıca muhteşem bir Odeon’u da görebileceğiniz Anemurium Antik Kentini listenizin başına eklemeyi unutmamanızı öneririz.

Mamure Kalesi

Tarihi her anıyla yaşayan mamure Kalesi, 1500 yıllık geçmişi ile Akdeniz kıyısında en iyi şekilde korunmuş kalelerden biridir. 23.500 metrekarelik bir alanda yer alan Mamure Kalesi, birçok farklı medeniyete Işık tutmaktadır.

Ala Köprü

14 yüzyılda Karamanoğulları tarafından inşa edilen Ala Köprü, tek gözlü ve 19.65 metre yüksekliğe sahiptir. İnşa edildiği dönemin mimari simgelerinden biri haline gelen Ala Köprü, her yıl binlerce turist ağırlamaktadır.

Sultan Alaaddin Cami

Günümüzde hala varlığını koruyan Sultan Alaaddin Cami, 12. yüzyılda Karamanoğulları tarafından inşa edilmiştir. Anamur'da mutlaka görülmesi gereken tarihi mekanlardan birisi olarak sayılan Sultan Alaaddin Camii'nin hemen karşısında aynı dönemden kaldığı düşünülen köprü ve han bulunmaktadır.

Titiopolis Antik Kenti

Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserleri görebileceğiniz Titiopolis Antik Kenti, Anamur'un batısında kalan Kalınören Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. İçerisinde çok sayıda dini mekan, lahit ve mezarların bulunduğu Titiopolis Antik Kenti, girişindeki renkli sütunlar ve etrafımızı saran sur duvarları ile oldukça dikkat çekicidir.

Çukurpınar Mağarası

Dünya üzerinde bilinen en derin 2 mağara unvanına sahip olan Çukurpınar Mağarası, Anamur’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir. Anamur'un kuzeybatısındaki Çamurlu Yaylası civarında bulunan Çukurpınar Mağarası, tamamen sarkıt ve dikitlerden oluşmaktadır.

Köşekbükü Mağarası

500 metrekarelik bir alanı kaplayan Köşekbükü Mağarası, yaklaşık 2000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Rivayete göre astım hastalığına gelen Köşekbükü Mağarası, huzur, şifa ve dilek olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır.

Anamur Evleri

Mimarisinde Hac planlarının hakim olduğu Anamur evleri, genellikle Ortaköy ve Bozyazı mevkilerinde sıkça görülmektedir. Çevrede köşk olarak da bilinen Anamur evleri, muhteşem görüntüleriyle mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Pullu Milli Parkı

Caretta carettaların yaşadığı ender kumsallar arasında yer alan Pullu Milli Parkı, her yıl milyonlarca turist ağırlamaktadır. Deniz, orman ve doğayı aynı anda bünyesinde barındıran Pullu Milli Parkı, doğaya kendini bırakmak isteyenler için muhteşem bir alternatiftir.

Anamur Deniz Feneri

Fransızlar tarafından 1911 yılında yapılan Deniz Feneri, günümüzde hala faal durumdadır.

Kızıl Kilise

Anamur'un 8 kilometre kuzeyinde yer alan Kızıl Kilise, Kızılaliler Köyü içerisindedir. 5.6. yüzyıl Isaura yapılarını çağrıştıran Kızıl Kilisede üç sahanlı bazilika görülmektedir.

Anamur'a seyahat planlarken, Anamur Otobüs Firmaları ve Mersin Otobüs Firmaları sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Bu sayfalarda Anamur otobüs bileti fiyatlarını görüp online satın alabilirsiniz. Gazipaşa Havalimanı sayfalarımızda ise Anamur'a havayolu ile ulaşımla ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Anamur Gezilecek Yerler Haritası

Haritayı Göster