Bodrum Gezi Rehberi

Bodrum Gezilecek Yerler

Tatil denilince ilk akla gelen turizm merkezlerinden biri olan Bodrum, Muğla iline bağlı 13 ilçeden biridir. Sadece ülkemizin değil dünyanın da en ünlü ve en popüler plajlarının yer aldığı ilçe, yazlıkçıların, turistlerin ve ünlü isimlerin en çok tercih ettiği tatil bölgelerinden biri olarak her yıl misafirlerini ağırlıyor. Yemyeşil doğası, masmavi denizi, harika manzarası ve eğlenceli gece hayatı ile de misafirlerine muhteşem bir tatil deneyimi sunan Bodrum, herkesin bir kez olsun gitmek isteyeceği destinasyonların başında geliyor.

Arnavut kaldırımlı sokaklarında dolaşırken sizi karşılayan çiçeklerle süslenmiş, beyaz ve turkuaz rengi duvarlarıyla bir renk cümbüşü sunan Bodrum evleri, huzurlu bir tatil geçireceğinizin adeta müjdesini veriyor. Bodrum ve çevresinde yer alan tarihi yapılar ise geçmişte yaşamış medeniyetlerin kültürlerin izlerini günümüze kadar taşımayı başarmış. Bu nedenle Bodrum’a gittiğinizde hem eşsiz plajlarının keyfini çıkarabilir hem de kültürel bir gezi yaparak tarihin gizemli kapılarını aralayabilirsiniz. Bodrum’da mutlaka gezip görmeniz gereken en önemli yerler ise şunlardır:

Bodrum Gezilecek Yerler Fotoğrafları

bodrum güvercinlik
bodrum gümüşlük
bodrum gümüşlük
bodrum bağla koyu

Bodrum’da Mutlaka Gezip Görmeniz Gereken Yerler

Bodrum gezilecek yerler alternatifleri açısından sunduğu zengin seçenekler ile misafirlerinin beklentilerini fazlasıyla karşılayan en önemli turizm merkezlerimizden biridir. İlçe merkezinde yer alan Barlar Sokağı’na gittiğinizde lüks kafe ve restoranlarda bir şeyler yiyip içebilir, her kesime ve her bütçeye hitap eden beach clubların da gece boyu doyasıya eğelenebilirsiniz.

Ayrıca doğal güzellikleri ile sizleri adeta büyüleyecek olan Tavşan Adası, Uyku Vadisi, Değirmen Şelalesi, Aspat ve Mandalina bahçelerini gezebilir, Bodrum tatilinizi daha da keyifli bir hale dönüştürebilirsiniz.

Bodrum Kalesi

St. Jean Şövalyeleri tarafından 1406-1523 yılları arasında yapıldığı bilinen Bodrum Kalesi, şehre vardığınızda ilk uğramanız gereken yerlerin başında geliyor. Günümüzde bir bölümü Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılan kale, iki liman arasında kalan ve üç tarafı denizle çevrili kayalıkların üzerine inşa edilmiş. Kale’ye çıktığınızda Cam Batığı Salonu, Türk Hamamı, Klasik Devir Salonu ve Karyalı Prenses Salonu gibi bölümlerde sergilenen tarihi eserleri görebilir, eski dönemlerde yaşayan insanlara dair ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Sualtı Arkeoloji Müzesi

Ülkemizin tek sualtı arkeoloji müzesi olma özelliğine sahip Bodrum Su Altı Arkeoloji Müzesi, Bodrum Kalesi içerisinde yer alıyor. 14 adet sergi salonun bulunduğu müzede, Bodrum ve çevresinde yapılan kazı çalışmaları sonucu çıkartılan eserler sergileniyor. Ayrıca yapılan su altı kazı çalışmalarında bulunan ve 1025 yılında battığı bilinen bir tekneye ait kalıntılar da müzenin en değerli parçalarından biri olarak öne çıkıyor. Dünyanın en eski batık gemisi kalıntısı olma özelliğine sahip bu kalıntıları görmek istiyorsanız, müzenin Serçe Limanı Cam Batığı Salonu’na gitmelisiniz.

Zeki Müren Sanat Galerisi

Kendine has muhteşem sesi ve sahne kıyafetleri ile bir döneme damga vuran sanatçılarımızdan biri olan Zeki Müren’in hayatının son günlerini geçirdiği ev, günümüzde müze olarak kullanılıyor. 2000 yılından beri misafirlerini ağırlayan bu iki katlı evin alt katında Sanat Güneş’imizin kullandığı şekilde dekore edilmiş. Üst katından ise sanatçımıza ait ödüller, fotoğraflar, kostümler, plaklar ve kişisel eşyalar sergileniyor. Müze olarak hizmet veren evin ön bahçesinde ise Zeki Müren’in kullandığı otomobili ve sanatçımızın bronz heykelini görebilirsiniz. Nostaljik bir atmosfer içerisinde keyifli bir Bodrum gezisi yapmak istiyorsanız Zeki Müren Sanat Galerisi’ne de mutlaka uğramalısınız.

Halikarnas Mozolesi

Dünyanın 7 antik harikasından biri olarak kabul edilen Halikarnas Mozolesi, yerli ve yabancı turistlerin en çok uğradığı yerler arasında yer alıyor. Mısır ve Yunan mimarisinin en gözde örneklerinden biri olan mozolenin Pers İmparatoru Kralı Mausolos için inşa edildiği düşünülüyor. 45 metre yüksekliğindeki anıt mezarın çevresinde yapılmış olan birçok farklı heykeli de görme şansına sahip olabilirsiniz.

Myndos (Mindos) Kapısı

Bodrum’un köklü tarihini gözler önüne seren bir diğer yapıt ise Myndos Kapısı ya da yaygın kullanılan adıyla Mindos Kapısı’dır. MÖ. 360’lı yıllarda yapıldığına inanılan kapının mimarisi Roma ve Helenistik dönemlerine ait izler taşıyor. Eski dönemlerde Halikarnoss’un giriş kapılarından biri olan Mindos Kapısı, yapılan kazı çalışmaları ile ortaya çıkartılmış ve ücretsiz olarak ziyarete açılmıştır.

Pedasa Antik Kenti

Bodrum merkeze 4 km uzaklıkta olan Pedasa Antik Kenti’nin Legeller tarafından yapıldığı düşünülüyor. Ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz Pedasa Antik Kent’te üst üste bindirilerek inşa edilmiş birçok mezar kalıntıları Fransızların yaptığı kazı çalışmaları sonucu gözle görülebilir bir hale getirilmiştir. Antik kentten günümüze kadar çok fazla bir kalıntı kalmasa da yapılan kazılarda çıkartılan çeşitli parçaları yine de görme şansına sahipsiniz.

Bodrum Türkbükü

Ünlü ve pahalı mekanları ile popüler olan Türkbükü, özel olarak düzenlenen plajları, yat limanı, gece hayatı ve farklı konseptlerde olan konaklama seçenekleri ile Bodrum’un en prestijli bölgelerinden biri olarak öne çıkıyor. Etrafı tepelerle çevrili olan Türkbükü, yat sahipleri tarafından da en çok tercih edilen mekanlardan biri.

Bodrum Bitez Plajı

Bodrum ilçe merkezine 4 km mesafede olan Bitez, kalabalıktan biraz uzaklaşarak daha sakin bir ortam arayan tatilciler tarafından tercih ediliyor. Meşhur “Çökertme” türküsüne de konu olan bu güzeller güzeli şirin tatil yöresine gittiğinizde muhteşem doğası ve tertemiz kumsalları huzurlu bir tatilden beklediğiniz her şeyi size fazlasıyla verecektir.

Bodrum Güvercinlik

Bodrum ilçe merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta olan Güvercinlik, sevimli bir balıkçı kasabası aslında. Bodrum’da geçireceğiniz tatiliniz için farklı bir seçenek arıyorsanız bu şirin beldeye dilerseniz günübirlik olarak da gidebilir dilerseniz de birkaç gün konaklayabilirsiniz. Sakin ve huzurlu bir ortam arayanlar için Bodrum’un en ideal bölgelerinden biri Güvercinlik diyebiliriz.

Bodrum Seyahati

Muğla Bodrum İlçesine yapacağınız seyahatleri planlarken, "Bodrum Otobüs Firmaları" sayfamızı inceleyebilirsiniz. Bu sayfada Bodrum otobüs firmalarını ve Bodrum otobüs bileti fiyatlarını inceleyip online satın alabilirsiniz. Bodrum Milas Havalimanı sayfalarımız ise Bodrum'a havayolu ulaşımı ile ilgili tüm bilgileri barındırmaktadır.

Bodrum Gezilecek Yerler Haritası

Haritayı Göster