Bayburt Çoruh Nehri

 
çoruh nehri

Su Sporları Adresi: Bayburt Çoruh Nehri

Birçok şehrin içinden geçerek Karadeniz’e dökülen Çoruh Nehri Mescid Dağı’ndan doğar. Halihazırda en dikkat çekici doğal güzelliklere ev sahipliği yapan nehir konumundadır. Çeşitli su sporlarının yapılması ve doğal güzelliklerinin bulunmaya devam etmesi de gezilecek yerler arasında olmasını sağlar.

 

Çoruh Nerede Fiziki Özellikleri

Toplamda 431 kilometre uzunluğa sahip doğal güzellikleriyle bilinen Çoruh Nehri’nin büyük bölümü Türkiye’dedir. Yalnızca 21 kilometrelik son kısmı Gürcistan’da olup Karadeniz’e açılır. Yıl içerisinde en yüksek debiye mayıs ayında ulaşır. Yıllık ortalama su taşıma kapasitesi ise 6,5 milyar m3 olarak gerçekleşir.

Çoruh Nehri Kullanımı

Eğimi %5 olan Çoruh Nehri’nde su sporlarıyla birlikte balıkçılık yapılagelir. Özellikle Sazan ve Kefal dönemlerinde avlama çok olur. Yusufeli bölgesinde ise 100 metrelik alanda rafting ve kano yapılır. Zorlayıcı parkurları bulunması da çok renkli görüntüleri ortaya çıkartır. Bunun haricinde üzerinde Devlet Su İşleri tarafından kontrolü devam eden 10 önemli proje bulunmaktadır. Bunların gerçekleşmesi halinde Türkiye’de üretilen elektriğin %8’lik kısmı Çoruh Havzası sayesinde mümkün olacaktır. Hidroelektrik proje çalışmaları da aralıksız bir şekilde devam eder.

Çoruh Nehri Su Sporları

Bayburt gezilecek yerler için Çoruh Nehri ilk sıralarda gelirken birçok yönden değerlendirilebilir. Hem doğal güzelliklerin görülmesi hem de eğlenceli bir tatil geçirilmesi adına oldukça elverişlidir. Sizlerde bahar aylarında tatil planlarınızı Çoruh Nehri üzerine yapabilirsiniz. Nehrin bu kadar çok meşhur olmasını sağlayan ise hiç şüphesiz ki gerçekleştirilen su sporlarıdır. Özellikle rafting yapmak isteyenler için ilk adres Çoruh Nehri olur. Yerli ve yabancı profesyonel sporcuların gelerek rafting ve kano organizasyonlarına katıldıkları bilinmektedir. Hem amatör hem de profesyonel su sporları sporcuları için artık dünyaca ünlü bir adres haline gelmiştir. Nehir kayağı sporunun son yıllarda tanınması da yine Çoruh nehri etkisiyle olmuştur. Su sporları turizmi denilince ülkenin en iyisi konumundaki Çoruh Nehri’ne gelerek sizlerde eğlenceli organizasyonlarda kendinizi test edebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Çoruh Nehri Nerede?

Çoruh Nehri Bayburt sınırlarında olup Kırkpınar beldesinde yer alan Pullur ve Sakızlı derelerinin birleşmesiyle oluşur. Bayburt dışında Erzurum ve Artvin illeri doğrultusunda ilerler. Gürcistan sınırlarında Karadeniz’e dökülür. Bu yönüyle ülkemiz sınırları içinde doğup sınırlarımız dışında dökülen nehir olma özelliğine sahiptir.

Şehir dışından Çoruh Nehrine ulaşım için havayolunu tercih etmek isteyen doğa severler Erzurum Havalimanını kullanarak nehire ulaşabilirler. Karayolunu tercih edecek yolcular için ise ister Bayburt Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek Bayburt Otobüs Bileti ister Artvin Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek Artvin Otobüs Bileti bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf: Vikipedi