Didim Gezi Rehberi

 
didim geziecek yerler

Didim Gezilecek Yerler

Ülkemizde gez gez bitmeyecek olan yerler var. Bunlardan bir tanesi de eski adı ile Yenihisar şimdi ki adı ile Didim isimli kent. Turizmcilerin de özellikle yaz aylarında gözdesi olan bu kent Aydın iline bağlı olan ilçeler arasında geliyor. Yarımada şeklinde olan kentte gezilip görülecek çok sayıda yer bulunuyor. Kente çok farklı nedenler ile hemen her mevsim gelinebilir. Gerek tarihi gerek doğal güzellikleri ile öne çıkan bir kenttir. Kentin tarihçesi çok eskilere dayandığı için tarihi anlamda görülebilecek çok sayıda yer mevcuttur. Sadece deniz güneş kum için bile gelinse arada küçük kaçamaklar yaparak çok özel yerleri mutlaka görmek gerekir. Didim kentini yakından tanımak için en az üç gün ayırdığını da peşinen ifade etmek gerekir.

Dilerseniz şimdi bu şirin kentte görülecek yerler hakkında daha detaylı bilgi verelim. Henüz keşfetmediyseniz çok da geç kalmadan kente gelmeniz gerektiğini özellikle belirtmeliyiz. Görülmesi gereken yerler arasında ülkemizde ilk sıralarda geliyor.

 

Bafa Gölü

Son dönemlere kimi sanatçıların da üzerinde klip çektiği çok özel bir adres ve Didim kent sınırları içinde kalıyor. Bafa Gölü görmek için bile Didim kentine gelinebilir. Son derece kendisine has bir dokusu olan bir göl var karşımızda. Hem gezilecek, hem de huzur içinde kafa dinlemek için en doğru adreslerden bir tanesidir.

Milet Antik Kenti

Yapılan arkeolojik çalışmalara göre tarihi cilalı taş devrine kadar dayanan bir kent Milet Antik Kenti ve Didim denilince akla ilk gelen adreslerden bir tanesidir.Zamanının en önemli kenti olarak ticaretin kalbinin attığı yer olarak da biliniyor. Bugün zaman içinde yaşanan değişime istinaden biraz daha iç kesimlerde kalan kentin kalıntılarına bakıldığında çok önemli bir kent olduğu zamanında net bir biçimde belli oluyor.Kentte birçok filozof da yaşadığı için bir diğer adı ise Filozoflar Şehri. Yani entelektüel açıdan da önemli olan bir yerleşim yeri. Müze kart ile girilebiliyor ama kartınız yok ise ücret ödeyerek de içinde tiyatrolar kabartmalar müzeler olan bu çok özel antik kenti gezmeniz mümkün oluyor. Başlı başına bir yaşam merkezi olduğu ise kesin.

Antik kent içinde Milet Müzesi, Faustina Hamamı, Milet Tiyatrosu, Milet İlyas Bey küllüyesi görülebilecek adreslerdir.

Priene Antik Kenti

Milet Antik Kentine sadece 10 dakika mesafede olan ve aynı yol üzerinde olan antik kent aslında Söke sınırları içinde bulunuyor ama Milet Antik Kentine kadar gelip oraya bu kadar yakın iken görmemek de olmaz. Bu antik kentin öne çıkan başlıca unsurlar bulunuyor. Bunların en başında planlı olan şehir sistemlerinin en önemli ve öncül olan kentlerinden bir tanesi olmasıdır. Bir diğeri ise yine dünyaca ünlü Athena tapınağı Priene Antik Kenti sınırları içinde yer alıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Didyma Antik Kenti

Başta da ifade edildiği gibi kent tarihsel açıdan oldukça zengin ve gezginlerin kente gelmesinin bir diğer önemli nedeni de Didyma Antik Kenti. Bir medeniyetin izlerini başlı başına taşıyan gerek yerli gerek yabancı turistlerin gözdesi olan bir antik kent ki sürekli olarak tüm mevsimlerde ziyaretçi akınına uğruyor.

Kente adını da veren Didyma sözcüğü Yunanca bir sözcük ve ikizkardeş anlamına geliyor. Tarihçesine bakıldığında milattan önce 8000 yılına kadar dayanıyor.

Didyma Antik Kenti içinde iki önemli mitolojik kahramanın adını taşıyan tapınak bulunuyor. Bunlar da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında geliyor. Bunlardan bir tanesi dünyaca ünlü meşhur Apollon Tapınağı ve bir diğeri ise yine ünlü mitolojik bir figür olan Zeus’un adını taşıyan Zeus Tapınağı isimli tapınaklardır.

Bu antik kent içinde yer alan bir diğer önemli adres ise meşhur Medusa. Mitolojiye göre Medusa yılan saçlıdır. Kendisine bakanları da taşa çevirir.

Priene Antik Kenti

Milet Antik Kentine sadece 10 dakika mesafede olan ve aynı yol üzerinde olan antik kent aslında Söke sınırları içinde bulunuyor ama Milet Antik Kentine kadar gelip oraya bu kadar yakın iken görmemek de olmaz. Bu antik kentin öne çıkan başlıca unsurlar bulunuyor. Bunların en başında planlı olan şehir sistemlerinin en önemli ve öncül olan kentlerinden bir tanesi olmasıdır. Bir diğeri ise yine dünyaca ünlü Athena tapınağı Priene Antik Kenti sınırları içinde yer alıyor.

Altınkum Plajı

Adı Didim ile özdeşleşen Altınkum Plajı kentin en önemli plajları arasında ilk sırada geliyor.Berrak ve sığ bir plajdır. Plaj kente sadece 2 km uzaktadır. Plajın bulunduğu bölgede çok sayıda irili ufaklı otel insanlara konaklama olanağı sağlıyor.

Akbük Plajı

Altınkum Plajı ile kıyaslandığı zaman Akbük Plajı kente biraz daha uzak. Bir diğer önemli olan farkı ise çok daha sakin ve steril bir plaj olması. Denize girmek için bölgede en doğru adreslerin başında geliyor.

Manastır Koyu

Manzarası ile size benzersiz duygular hissettiren Manastır Koyu bölgede mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Yunan adalarını gören Manastır Koyuna gitmek için mutlaka altınızda özel aracınızın olması gerekiyor. Zira toplu taşıma araçları buraya çalışmıyor. Koyda tüm gözlerden uzak bir biçimde de denize girmenin keyfini yaşamanız mümkün.

Akvaryum Koyu ve Plajı

Özellikle turkuaz renginde bir denizde yüzmek isteyenler için Akvaryun Koyu biçilmiş kaftan ama gezmek için de ideal. Burada deniz diğer yerlere göre çok daha derin. Bölgede ayrıca tekne turnaları da yapılıyor.

Akköy

Eskiden çok bilinmeyen ama giderek popüler hale gelen Akköy son yıllarda özel yapım şaraplaro ile öne çıkmaya başlamış durumda. Çilek tarlaları, üzüm bağları, Rum ve Osmanlı döneminden kalan tarihi evleri, her türden kuşları ile bölgede mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Akbük Saplı Ada

Son derece ilginç bir ada zira yalnızca yürüyerek gidebiliyorsunuz. Kaya ve taşlardan oluşan bir ada olduğu için de Akbük Saplı Ada adını buradan alıyor.

Didim'e ulaşım için Adnan Menderes Havalimanı sayfamız ile Didim Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek Didim Otobüs Bileti bilgilerine ulaşabilirsiniz. Aydın Otobüs Bileti sayfamızıda Didim seyahati planlaması için incelemenizi tavsiye ederiz.