İzmir Karaburun

 
izmir karaburun

Karaburun Hakkında

Doğası, tarihi, samimi insanları, hafızalarda yer eden lezzetleri ve tatil imkânlarıyla Karaburun, İzmir’in en sevimli beldeleri arasında sayılır. Karaburun Urla Yarımadasının kuzey batısında yer alır. Doğasıyla adeta ziyaretçilerinin başını döndüren Karaburun Yarımadası, hafta sonu yeni keşifler yapmak isteyenlere ideal alternatifler sunar. Karaburun bölgesi M.Ö. 4000 yılına dayanan bir tarihe sahiptir.

Urla üzerinden kolay bir ulaşımın gerçekleştiği bölge, kamp imkânları açısından da sayısız güzellikle doludur. Mavi bayrak sahibi Kuyucak Plajı, hem güneşin hem de denizin tadını çıkarmak isteyen tatilcilere unutamayacakları bir deneyim yaşatır. Mimas adıyla da bilinen Karaburun, büyük şehirdeki el değmemiş küçük cennet olarak tanımlanabilir.

 

Athena’nın ilk zeytin yetiştirdiği yer olarak tarihe geçen topraklar, mitolojik hikâyelerin pek çoğunda da ev sahibi konumundadır. 300’e yakın virajıyla manzaralı bir yoldan ulaşılan Karaburun merkezi, bölgenin eşsiz güzelliklere sahip olan koylarına geçiş güzergâhı üzerindedir.

Karaburun Koyları

İzmir Karaburun İlçesi birçok tabiat harikası koya sahiptir. Koylar üzerinde yerleşim olanlar ve olmayanlar olarak ikiye ayrılır. Karaburun da yerleşim olan koylar, Badembükü Koyu, Dereağızı Koyu, Bodrum Koyu, Kuyucak, İncirlikoy, Hamzabükü Koyu, Yukarı ve Aşağı Kaynarpınar ile İçme Kıyısı Koyları, Esendere Koyu ve Boyabağı Koyudur. Yerleşim olmayan doğallığını koruyan koylar ise sosyal medyada meşhur olan Gerence Koyu, Akbük, Olcabük, Eğriliman, Dikencik, Kocadere, Dolungaz ve Kumbükü Koylarıdır.

Çeşitli ihtiyaçlar, bütçeler ve zevkler için sınırsız konaklama imkânı sunan bölge, bahar aylarından itibaren açılan sezonla ülkemizin en özel tatil yerleri arasında gösterilebilir. Her koyda farklı imkânlar yaratılırken zengin deniz mahsullerinin tatlarına da ister lüks ister salaş restoranlarda bakılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Bölgeye özel içeceklerin servis edildiği kır kahveleri Karaburun’a ayrı bir hava katarken, sessiz ve sakinliğiyle ünlenen belde kısa büyükşehir tatil kaçamakları için en doğru rota olarak düşünülebilir. “Kalbim Ege’de Kaldı” dedirtircesine bağımlılık yapan ve muhteşem doğasıyla her görenin yeniden gelmek için gün saydığı Karaburun, köyleri ve köylüleriyle herkesin içini ısıtmayı başarır

Yarımadayı gezmeye ayrılacak bir günlük program Karaburun tatilinin en özel anılarının birikmesine yardımcı olur. Kişiye özel, butik ve sıcak konaklama seçenekleri arasından istediğinizi seçebilir ve yaz döneminde bölgeye Foça’dan kalkan vapurlarla ulaşabilirsiniz.

Karaburun gezisi için İzmir'e havayolu ile ulaşım bilgilerine Adnan Menderes Havalimanı sayfamızdan, İzmire karayolu ile ulaşım içinse İzmir Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek İzmir Otobüs Bileti bilgilerine ulaşabilirsiniz. Web sitemizin "Seyahat Rehberi" bölümü İzmir ve çevresi için yapacağınız seyahatin planlamasında gerekli tüm bilgileri bulmanıza yardımcı olacaktır.