Kuşadası Gezi Rehberi

 
kuşadası geziecek yerler

Kuşadası Gezilecek Yerler

Ülkemizin her bir yerinde ayrı bir cennet saklı ama bazı yerler birçok yönü ile gerek dün gerek bugün öne çıkıyor. Modası hiç geçmez iken popülerliği de giderek artıyor. İş de o kentlerden birisi de Kuşadası. Ege Bölgesinde Aydın sınırları içinde kalan denize sınırı olan bir kenttir. Gerek kent içinde gerek ise yakın çevresinde görülebilecek çok sayıda yer bulunuyor. Bu yazı da Kuşadası gezilecek yerler konusuna ayrıntılı olarak bakacağız.Kentin İzmir’e komşu olduğunu da ifade etmek gerekiyor.

Kuşadası Ege Bölgesinin en nadide kentlerinden bir tanesi ki bununla da ne demek istenildiğini yazının ilerleyen bölümlerinde zaten anlayacaksınız.

 

Kuşadası Kaleiçi

Yazıya dilerseniz kentin merkezinden başlayalım. Kent merkezinde yer alan Kaleiçi çok sayıda tarihi binanın olduğu Kuşadası kale kapısının arkasından başlayan bölgeye verilen isimdir. Tam anlamı ile turistik bir bölgedir.Arnavut kaldırımları ile sizi tarihsel bir yolculuğa çıkarır. Çok sayıda alışveriş merkezi vardır. Bu bağlamda alışveriş yapmak için kente gelenler en ideal adreslerinin başında geliyor.

Efes Antik Kenti

Kuşadası deyip Efes Anti Kenti asla es geçilemez. Hristiyanlar için de çok önemli olan antik kente çok sayıda yabancı turist de geliyor. Kente sadece yarım saat ama normalde Efes Antik Kenti İzmir ilinin Selçuj ilçesinde bulunuyor. Bu tarihi antik kent içinde müzeler, tiyatrolar, kütüphane ve meşhur Artemis Tapınağı bulunuyor. Müze kart ile ya da ücret ödeyerek antik kente açık olduğu saatlerde girmek mümkün. Tarih sevenlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasında ilk sırada geliyor.

Güvercinada Kalesi

Güvercinada Kalesi Kuşadası körfezinin ada kısmında yer alıyor. Kent ile özdeşleşen bu kale Osmanlı döneminde yapılan tarihi eserlerden bir tanesidir. Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılmış ve savunma amaçlı olarak kullanılmıştır. Tarihi onyedinci yüzyıla dayanan ada uzun bir restorasyon sürecinden geçtikten sonra hizmete açılmış durumdadır. Kentte mutlaka görülmesi gereken yerlerin başındadır. Girişi ücretsiz olup kent merkezinden yürüyerek gitmek mümkündür. Kuşadası Kalesi adı ile de biliniyor.

Öküz Mehmetpaşa Kervansarayı

İsmi ile sizi şaşırtan Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı kente gelenlerin görmesi gereken bir diğer tarihi lokasyondur. İki katlı bir mimarisi vardır. Mistik bir yapısı vardır. Kervansaray içinde konaklama olanağı da mevcuttur.Aynı zamanda çok geniş kapasiteli olan bir restorandır. Kervansaray 1618 yılında Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış dönemin özelliklerini net bir biçimde hissettiren tarihsel açıdan önemli bir yapıttır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Kuşadası El Heykeli

Son derece sembolik artık Kuşadası kenti ile özdeşleşen El Heykeli sahilde İsmail Cem Dostluk ve Barış Meydanında yer alıyor. Beyaz kocaman bir el içinde bir beyaz güvercin ve birkaç siyah güvercin bulunuyor. Bu yönü ile de oldukça tematik ve anlamlı olan bu heykel özellikle sanat sevenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında ilk sırada geliyor. Kent merkezinden yürüyerek gitmek mümkün. Manzara ise tek kelime ile süper.

Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi

Aydın bölgesinin zeytinleri zaten dünyaca ünlü oldukça meşhur. Bu tematik müze de yani Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi yaklaşık on yıldan beri açık.Zeytin ve zeytinyağı sevenlere hitap eden bu alanda her şeyi bulabileceğiniz çok özel bir adres. Benzerlerinden açık ara ayrılan bir müze. Ücretli olan bu müze Kuşadası kentinin Davutlar bölgesinde yer alıyor. Bölgede mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Sevda Tepesi

Kuşadası kentinin Kese Dağı mıntıkasında yer alan Sevda Tepesi kente kuşbakışı bakmak isteyen insanlar için mutlaka gidilmesi gezilmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Resmi adı Kese Dağı Tepesi olup tepede muhteşem bir Atatürk Heykeli yer alıyor.

Kadınlar Plajı

Kadınlar Plajı adı dolayısı ile ülkemizin en meşhur plajları arasında ama elbette plaja sadece kadınlar girmiyor. Herkese açık olan plaj Kuşadası merkezine sadece 2 ile 3 km arasında. Yürüyerek bile gitmek mümkün. Belediye tarafından işletiliyor. Giriş ücretsiz.

Zeus Mağarası

Ve iş de muhteşem bir güzellik olarak karşımıza Zeus Mağarası çıkıyor. Bölgeye gelenler görmeden hiçbir biçimde gitmemeli.Büyük Menderes Deltası Milli Parkı ile Dilek Yarımadası girişinde yer alan adını mitolojik figür Zeus isimli kahramandan alan çok özel bir mağara.

İçmeler Koyu

Kuşadası bölgesinde o kadar çok görülecek gezilecek yer var ki say say bitmiyor. Onlardan bir tanesi de İçmeler Koyu. Dilek Yarımadası içinde olan Milli Parkın birinci koyudur ve son derece özel bir plajı vardır. Çamlık gözlerden uzak olan bir koy olduğunu da ifade etmek gerekiyor.

Adaland

Çocuklu olan aileler için mutlaka gidilmesi ve görülmesi gereken yerlerin başında Adaland geliyor. İçinde olan çocuğu da her dem koruyanlar için çok sayıda seçenek olan bir adres. Eğlencenin tavan yaptığı en doğru adreslerin başında geliyor. Kendine ait bir yapısı var ve oldukça eğlenceli.

Karasu Koyu

Adı Kuşadası ile özdeşleşen Karasu Koyu İçmeler Koyu gibi Dilek Yarımadası Milli Parkı içinde bulunuyor ama bu koy milli parkın en son noktasında yer alıyor. Emsalsiz bir görüntü arayanlar için tam anlamı ile biçilmiş kaftan.

Kuşadası kentinde çok sayıda yer var ve say say bitmiyor. Diğer gezilmesi gereken yerlerden bazıları ise şunlar. Kavaklıburun Koyu, Aydınlık Koyu, Pamucak Plajı, Necati Korkmaz Mikro Minyatür Müzesi, Kent Müzesi.Kuşadası'e ulaşım için Adnan Menderes Havalimanı sayfamız ile Kuşadası Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek Kuşadası Otobüs Bileti bilgilerine ulaşabilirsiniz.