Pamukkale Travertenleri

 
pamukkale

Pamuktan Bir Dünya Pamukkale

Sanki pamuktan yapılmış gibi bembeyaz bir görüntü ile insanın içine huzur dolduran Pamukkale, Türkiye'de turizm denildiğinde çok uzun yıllardır bilinen en popüler ve en keyifli lokasyonlarından birisidir. Eskiden Denizli il merkezine bağlı olan bugün büyükşehir konumunda bulunan Denizli ilinin Pamukkale ilçesi sınırlarında yer alan travertenler, aslında tarihi açıdan da önemli bir yere sahip olarak bugün Türkiye'ye büyük bir zenginlik katmaktadır.

 

Pamukkale Tarihçesi

Bugün Pamukkale denildiğinde iki farklı kavram insanların aklına gelmek ile birlikte biri tarihi, doğal güzelliği, şifalı özellikleri ile Pamukkale travertenleridir. Hierapolis olarak da adlandırılan bu nokta, UNESCO Dünya Mirası listesinde yaklaşık 40 yıldır bulunmaktadır. Pamukkale denildiğinde akla gelen diğer kavram ise eskiden Akköy olarak bilinen bugün Denizli'nin en büyük ilçesini oluşturan Pamukkale ilçesidir. Sonradan büyükşehir ilan edilmiş olan Denizli vilayetinin 2012 tarihinde bir yasayla ilçe ilan edilen en kalabalık bölgesidir.

Bugün Hierapolis yani Pamukkale travertenleri yine Pamukkale ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Tarih boyunca Roma imparatorluğu, Yunanlılar, Persler, Frigler, Bizans İmparatorluğu ve ardından Türk hakimiyetinde Selçuklu ve sonrasında da Osmanlı İmparatorluğu gibi birçok medeniyet bu bölgede hakimiyet kurmuştur. Tarihi araştırmalara bakıldığında da Denizli ilinin 18 kilometre kuzeyinde bulunan bu antik kent ve travertenler, Helenistik dönemdeki yapılaşma izlerini barındırmaktadır.

Yaklaşık 800 yıldır Türk hakimiyetinde bulunan bu bölgede insanların ilgisini çeken ilk nokta elbette ki Pamukkale travertenleri olmaktadır. Ancak elbette dağın zirvesinde bulunan Roma kaplıca kasabası Hierapolis tarih açısından da bu noktayı çok daha önemli bir yere ulaştırmaktadır. Ayrıca hem Pamukkale travertenleri hem de Hierapolis antik kenti dünya miras listesinde bulunmaktadır.

Tarih boyunca olduğu gibi günümüzde de ziyaretçilerine birçok farklı sürpriz sunan Pamukkale, aslında dünyada bilinen ilk kaplıca merkezlerinden birisidir. Araştırmalar sonucunda 3500 yıl öncesinde Hitit imparatorluğu tarafından bu alanda bir tapınak inşa edildiği ve bu bölgenin kutsal olduğu ifade edilmektedir. Hatta Pers krallarından Roma imparatorlarına kadar önemli kişilerin bu bölgede şifalı sulardan faydalandığı ifade edilir.

Hierapolis antik kenti, kireç taşı teraslar üzerinde kurulmuş bir antik kent olmak ile birlikte Tanrı Apollon tarafından kurulduğu düşünülmektedir. Kutsal şehir anlamına sahip olan Hierapolis ismi ile birlikte halen yer alan termal havuzlar birçok hastalık için şifa oluşturmaktadır. M.S. 60 yılında büyük bir depremde hasar görmüş olan bu kent, yeniden inşa edilmiş ve 1334 yılında terk edildikten sonra bugüne kadar kalıntıları ulaşmıştır.

Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşmuştur?

Bir kaya çeşidi olması ile birlikte traverten, farklı iklim olayları ve kimyasal reaksiyonlar ile çökelme oluşan kaya türüdür. Bu farklı reaksiyonlar sonrasında ortaya çıkan su, kalsiyum hidrokarbonat açısından çok yoğun bir düzeye ulaşır. Yüzeye doğru çıkış yapan bu su, karbondioksit gazı ile buluştuktan sonra yapıda çökme oluşturur. Ta ki atmosferdeki karbondioksit ile su içerisindeki karbondioksit bir denge oluşturduğunda bu çökme sona erer. İşte bu durum sonucunda bembeyaz görüntüsüyle çukurlaşmış ve içlerinde zengin minerallere sahip sıcak su bulunan kayalar ortaya çıkar.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Pamukkale Travertenleri Turu

Turistik açıdan günübirlik gerçekleştirebileceğiniz bir Pamukkale turu içerisinde birçok farklı adım yer alacaktır. Hem uzaktan hem yakından bambaşka bir manzaraya sahip olan bu bölge kireçtaşı platosu ile birlikte 400 metre rakıma sahiptir. Tarihi değeri, görsel güzelliği, şifalı termal suları ve eğlenceli bir vakit için Pamukkale travertenleri hem gezi hem sağlık hem de dinlenmek için tercih edilebilir.

Zengin minerallere sahip turkuaz suları ile birlikte bembeyaz havuzlar içerisinde sağlıklı ve keyifli vakit geçireceğiniz Pamukkale’de aynı zamanda muhteşem bir Denizli manzarası izleyebilirsiniz. Travertenlerde gerçekleştirilen geziler sırasında en önemli kural ayakkabılarınızı çıkarmanızdır. Çıplak ayaklarla dolaştığınız bu teraslarda kalsiyum tortuların üzerinde yürürken, 17 adet farklı sıcak su kaynağı sayesinde 35 ile 100 santigrat derece arasında değişen sağlıklı sulardan yararlanabilirsiniz. Bu noktada termal havuzlar, farklı sıcaklıklara sahip bu sulardan yararlanmanız için rahatlık sunmaktadır.

Berrak rengi, acı tadı ve şifalı suları ile Pamukkale travertenlerinde her havuzda farklı bir şifa elde edebilirsiniz. Bu sağlıklı sular böbrek rahatsızlıkları, idrar yolu iltihapları, sinir hastalıkları, damar rahatsızlıkları, kalp hastalığı, tansiyon, göz rahatsızlıkları, raşitizm, felç ve mide spazmı gibi birçok noktada fayda sunmaktadır.

Hierapolis Antik Kenti

Keyifli bir şekilde saatlerinizi geçirdiğiniz Pamukkale travertenleri sonrasında günü bir tarih gezisi ile sürdürmek istediğinizde de Hierapolis Antik Kenti uğranması gereken bir noktadır. Daha önce tarihinden bahsedilmiş olan bu kutsal şehir, içerisindeki onlarca farklı kalıntı ile size çok özel bir tarih gezisi sunacaktır. Özellikle bugün antik kent içerisinde bulunan ve yaklaşık 1500 yıl önce büyük bir deprem sonrasında oluşan antik havuz, her mevsim 36 santigrat derece su sıcaklığı ile meşhur Mısır Kraliçesi Kleopatra'nın dahi tercih ettiği havuzdur.

Hierapolis kentinde günümüze kadar ulaşmış kalıntılar içerisinde özellikle Hierapolis antik tiyatrosu en önemli ayrıntıdır. Sonrasında sütunlu sokaklar, hamamlar, evler ve tapınaklar ile birlikte aslında tam bir kaplıca kenti olan Hierapolis her noktasında ayrı bir keyifli görselliğe sahiptir. Kent içerisinde kale kalıntıları, surlar ve Bizans kilisesi ile birlikte büyük bir nekropol alanı yer almaktadır. Ayrıca antik kent içerisinde Roma hamamı, bugün Hierapolis müzesi olarak düzenlenmiş olmakla birlikte bu müze sayesinde kentin tarihi içerisindeki yerini sizlere gösterecek muhteşem taş kabartmalar, heykeller ve lahitler bulunmaktadır.

Bu iki önemli lokasyon ile birlikte bir Pamukkale gezisi gerçekleştirmeniz dışında bu bölgede gerçekleştirebileceğiniz çok keyifli aktiviteler yer almaktadır. Özellikle çok yakın bir bölgede bulunan Karahayıt Kaplıcaları da çamurlu ve sıcak suyu ile dünya genelinde bilinen şifalı su kaynakları arasında yer almaktadır. Bölgede keyifli bir gün geçirmek için termal havuzlarda dalarak travertenleri keşfedebilir, Kleopatra havuzu yani antik havuzda yüzebilir, gün batımında Pamukkale'yi seyredebilir ve alternatif olarak yamaç paraşütü imkanından faydalanabilirsiniz.

Pamukkale Travertenlerine Nasıl Gidilebilir?

Denizli'nin Pamukkale ilçesine 18 kilometre mesafede bulunan Pamukkale travertenleri, bölgedeki termal sular ve Hierapolis Antik Kenti ile önemli turistik ve tarihi bir bölgedir. Türkiye'nin birçok farklı kentinden otobüs seferleri ile Denizli iline ulaşıldıktan sonra otogardan araç kiralama veya Pamukkale minibüsleri sayesinde ulaşım gerçekleştirilebilir. Pamukkale ile İzmir arasında yaklaşık 250 kilometre olup Denizli-İzmir arası çalışan bölgesel tren ile ulaşım sağlanabilir. Eskişehir-Denizli arası çalışan Pamukkale Ekspresi ile de travertenlere ulaşmak mümkün. Yine en yakın illerden biri olan Antalya arasında da yine takriben 220 kilometre mesafede yer almaktadır.

Pamukkale Ziyaret Ücreti

Birçok farklı noktadan kolaylıkla ulaşım gerçekleştirilen Pamukkale, yılın yaz ve kış döneminde farklı ziyaret koşullarına sahiptir. Kasım ayından başlayarak Mart ayına kadar ulaşan süreçte 08.00-17.00 saatleri arasında ve Nisan ile Ekim ayları arasındaki süreçte ise 08.00-21.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Pamukkale travertenleri ve Hierapolis Antik Kenti girişi için müze kart kullanımı her yıl güncel fiyatları ile birlikte sağlanmaktadır.

Pamukkale'de Konaklama

Pamukkale onlarca yıldır önemli bir turizm merkezi oluşturduğu için bu bölgede konaklama açısından hem Pamukkale ilçesi hem de Denizli merkezinde çok geniş imkanlar yer almaktadır. Bölge şehir merkezine çok yakın konumda bulunduğu için il veya ilçe merkezinde konaklama sağladıktan sonra hem yiyecek içecek hizmetleri hem de kentteki turizm hizmetlerinden yararlanabilir ve isterseniz gün içerisinde rahatlıkla Pamukkale'ye ulaşabilirsiniz.