Seyithan Gölü

 
seyithan gölü

Yüksekova’da Seyithan Gölü Doğa Sporları

Cilo Dağ zirvesinde olan Seyithan Gölü, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde bulunurken doğal güzellikleriyle turist çekmeye devam eder. Her ne kadar bölge çok daha farklı tarihi yapılarla anılsa da bu gölün turizme katkısı da yüzdelik dilimden payını almaktadır. Berrak ve bir o kadar da mavi olan suyuyla ziyaretçilerin beklentilerini karşılar. Sizlerde hemen ziyaret edeceğiniz doğal güzellikler arasına Seyithan Gölü’nü ekleyebilirsiniz. Doğa’nın her yönden kendisini belli etmesini sağlayan bu istisna bölgenin mutlak surette ziyaret edilmesini tavsiye ederiz.

 

Seyithan Gölü Sporları

Hakkari beylerinden olan Seyit Han’dan ismini almış olan göl çerçevesinde doğa yürüyüşleri yapılır. Tur düzenlenirken aynı zamanda göçebe kültürün hüküm sürdüğü bu bölgeyi Hakkari halkı da yaz aylarında kullanılır. Dağcılık özelinde de yine kullanılabilir bölgelerin başında gelir. Spor aktiviteleri de düzenlemek için ideal yerlerdendir. Bununla birlikte kayak sporu da yine yapılabilir. Avlanmayı seven turistler içinde imkanlar bulunurken insan eli değmemiş doğal güzelliklerin sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur. Doğaseverler için bir tatil yeri olabilmesi adına da ilgi çekicidir. Çok farklı bir ortamda dinlenmek ve doğanın sesini duymak isteyenler için Seyithan Gölü çevresi tercih edilebilir. Oksijen deposu olması, bir yandan dağ diğer yandan yayla görünümüyle cezbedicidir. Mavi ile yeşilin kesiştiği nokta olan Seyithan Gölü, Doğu vilayetlerindeki en güzel noktalardan birisidir kuşkusuz. Medeniyetlerin inşa edildiği Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde kültürel birikimlerin yanında yükselmeye devam eden bir doğal güzelliktir. Kış aylarında da soğuk yönü ve kış sporları çerçevesinde de yine ziyaretlere açıktır. Her mevsim için kullanılabilir olurken doğa turizminde kente ve bölgeye bir canlılık getirdiği de açıktır. Hemen Durankaya Yaylası’na geçerek kent güzelliği görülebilirken yükseklerdeki yeşilin tüm tonlarını gözle görebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Seyithan Gölü Nerede, Nasıl Gidilir?

Yüksekova ilçesindeki Yazılı Köyü’nden ulaşılabilir olan Seyithan Gölü, Berçelan yaylasındadır. Özel araçlarınızla kolaylıkla yaylaya çıkarak göl gezileri yapabilirsiniz. Bunun haricinde yaz mevsiminde var olan turlarla da grupça ziyaret edebilirsiniz. Hakkâri il merkezine 18 kilometre olurken eşsiz bir manzaraya sahip bölgede vakit geçirebilirsiniz.

Hakkari'ye şehir dışından gölü görmek isteyen doğa severler ulaşım için karayolunu tercih edebilir, bunun için Hakkari Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek Hakkari Otobüs Bileti bilgilerine ulaşabilirler. Kahramanmaraş'ta havalimanıda vardır, bunun içinde Hakkari Yüksekova Havalimanını kullanabilirsiniz.

Fotoğraf: Türkiye Kültür Portalı