Kangal Balıklı Kaplıcası

 
kangal balıklı kaplıcası

Sivas Kangal Balıklı Kaplıcası

Dört bir tarafında şifalı sular ve kaplıcalar yer alan Türkiye'de turistik açıdan en değerli ve özel kaplıca bölgelerinden birisi de Sivas'ta yer almaktadır. Kangal ilçe sınırlarında bulunan Kangal Balıklı Kaplıcası bu örneklerden biri olmak ile birlikte kendine has su yapısı, sağladığı şifalar ve doğal özellikleri ile hem turistik hem de gerçekten çok sağlıklı bir yere sahiptir.

 

Kangal Balıklı Kaplıcası Özellikleri

Kangal ilçe sınırlarında bulunan Balıklı Kaplıca, Hamam Deresi Vadisi'nde yer almakla birlikte diğer isimleri Yılanlı Çermik veya Balıklı Çermik olarak bilinmektedir. Yüksek bir debiye sahip olan bu kaplıca su içerisinde yaşayan balık türleri ile birlikte diğer tüm kaplıcalara göre çok farklı bir yapıya sahiptir. Kaplıca havuzlarında yüzerken ve şifa bulurken bir yandan bu balıklar ile birlikte yüzme ve şifa kazanma şansı elde edilmektedir.

Dünyanın dört bir tarafından ziyaret edilen Kangal Balıklı Kaplıcası bir tedavi merkezi olarak sudaki selenyum oranıyla ve doktor balıkları ile şifa sunmaktadır. Su yapısı ve yaşayan balıklar özellikle sedef hastalığı üzerinde şifalı bir yapı sunarken, 21 gün gibi bir konaklama süresince kaplıcadan yararlanmak bu şifayı elde etmeyi sağlıyor.

Kangal Balıklı Kaplıcası Konaklama Ve Turizm Hizmetleri

Kaplıcanın bulunduğu alanda turistik işletmeler yer alması ile birlikte hem konaklama hem alışveriş hem de yeme-içme açısından hizmet alınabiliyor. Yerli ve yabancı turistler tarafından son yıllarda yoğun bir şekilde tercih edilen bu tesislerde hem odalarda hem de kaplıca havuzlarında şifa bulmak mümkün oluyor.

Kaplıca tesislerinde sağlık takibi açısından hemşireler ve doktorlar tarafından da hizmet verilirken, imkanı bulunan herkes devlet sağlık desteği kapsamında da günlük çok cüzi bir ücret karşılığında kaplıca tesislerinde hizmet alabiliyor. Kortizonsuz tedavi imkanı sağlayan bu kaplıca, her yönüyle turistik bir yapıya sahip olan Sivas iline daha fazla katkı sunuyor.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Kangal Balıklı Kaplıca Giriş Ücreti

Şifa, dinlenme veya turizm amaçlı Kangal Balıklı Kaplıca ziyaret edildiğinde bölgede bulunan konaklama tesisi ve işletmelerden farklı ücretler ile hizmetler almak mümkündür. Özellikle devlet sağlık güvencesi ile birlikte ziyaret edildiğinde, Kangal Balıklı Kaplıca’da bu şifalı sulardan çok cüzi rakamlar ile faydalanmak mümkündür. Tesisler yılın dört mevsimi boyunca hizmet vermeye devam etmektedir.

Kangal Balıklı Kaplıca Ulaşım

Türkiye'nin dört bir yanından uçak seferleri, otobüs seferleri ve demiryolu ile Sivas iline ulaştıktan sonra Kangal ilçesinde bulunan Balıklı Kaplıca’ya ulaşmak da mümkündür. Sivas il merkezine yaklaşık 100 kilometre ve Kangal ilçe merkezine yaklaşık 13 kilometre uzaklıkta bulunan kaplıcaya özel araçlar ve toplu ulaşım araçlarıyla ulaşma imkanı bulunmaktadır.

Şehir dışından Kangal Balıklı Kaplıca ulaşım için tren yolunu tercih edecek tarih severler Sivas-Divriği arası sefer düzenleyen yerel tren saatlerini inceleyebilirler. Hava yolu için Sivas Nuri Demirağ Havalimanını kullanılabilir. Karayolunu tercih edecek yolcular ise Sivas Otobüs Firmaları sayfamızdan Sivas'a sefer yapan otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilirler.