Cumhuriyet Ekspresi

 
cumhuriyet ekspresi

Cumhuriyet Ekspresi Hakkında

İlk seferine 29 Ekim 2002 tarihinde çıkan Cumhuriyet Ekspresi Ankara - İstanbul arasında çalışmış bir anahat trenidir. 5 Adet pulman vagon, 1 adet yemekli vagondan oluşan Cumhuriyet Ekspresi o gün 351 kişilik yolcu kapasitesine sahipti. Ankara İstanbul arası 567 km uzunluğudaki demiryolunda sefer süresi 7 saat olarak planlanmıştı. Sincan, Polatlı, Eskişehir, Bilecik, Arifiye, İzmir, Pendik, Bostancı ve Söğütlüçeşme yolcu alıp indirdiği istasyonlardı. Trenler Ankara ve Haydarpaşa'dan karşılıklı olarak saat 14.30'da hareket etmekteydi. Hergün işleyen tren Ankara Eskişehir Yüksek Hızlı Tren'in sefere başlamasıya Eskişehir İstanbul arasında işlemeye başlamıştır. Cumhuriyet Ekspresi'nin o zamanki tren numarası 11023 - 11024 dü. Bugün bu trenlerin yerine İstanbul - Ankara Yüksek Hızlı Trenleri çalışmaktadır. Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi inşaa süresi kapsamında seferlerine 1 Şubat 2012 tarihinde son verilmiştir. Cumhuriyet Ekspresi Süper Ekspres kategorisinde (Kaynak: TCDD) olup, Süper Ekspresler hızlı ve konforlu olup, büyük kentler arasında işleyen ara gar ve istasyonlarda durdurulmayan trenlerdir.

cumhuriyet ekspresi tarife

Süper Ekspres TVS 2000 Yolcu Vagonlarının Ortak Özellikleri

TVS 2000 serisinin ilk örneği olan TÜVASAŞ tasarımı lüks Pulman, Kompartımanlı, Yemekli, Yataklı ve Salon Vagon; teknik emniyet, yolcu konforu, iç dekorasyon ve estetiğe önem veren özgün bir anlayışın ürünüdür.

TVS 2000 Pulman Vagon

Uzun yolculuklarda, maksimum yolcu konforunu sağlayacak şekilde ergonomik olarak tasarlanmış koltuklar, lastik titreşim yutucular ile tabana bağlanmıştır. Salon bölümünde, (2+1) oturma düzeninde 60 adet koltuk vardır. Pencerelerde, emniyet camından imal edilmiş çift camlı ısıcam üniteleri kullanılmıştır. Her pencerede yolcuları güneş ışığına karşı koruyacak stor perdeler mevcuttur. İndirekt aydınlatma sistemi, salon bölümünde iyi aydınlatılmış ferah bir ortam oluşturmakta, aynı zamanda bağımsız okuma lambaları bulunmaktadır.

Modern iç dizaynı, ergonomik ve estetik özellikleri ile renk uyumuna sahip Pulman vagonlar, sıcaklığın her tarafta kararlı olmasını sağlayan kombine bir iklimlendirme sistemine sahiptir. Isıtma, havalandırma ve soğutma işlemleri tam otomatik olarak yapılmakta ve yüksek bir konfor sağlamaktadır.

 

Kullanım Şartları:

E-yasamrehberi.com bu sitede sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan tren saatlerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Bu saatlerin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez. Bilgileri lütfen TCDD web sitesinden veya yukarıdaki telefon numaralarından kontrol ve teyit ediniz.