SGK Gözlük Hakkı Sorgulama

gözlük sorgulama ekranı

SGK Gözlük Çevçevesi ve Gözlük Cam Hakkı Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu medula gözlük optik cam ve gözlük çerçeve bilgisi sorgulamasını aşağıdaki link üzerinden giderek e-Devlet Kapısı üzerinden kolayca yapabilirsiniz.

Gözlük camı ve çerçevesi sorgulama hizmeti ile, SGK güvencesine sahip olan kişiler, gözlük çerçeve ve cam hakları olup olmadığını online takip edebilirler. Sistem otomatik olarak yakın gözlük çerçevesi alma hakkınız, uzak gözlük çerçevesi alma hakkınız, uzak sağ cam alma hakkınız, uzak sol cam alma hakkınız, yakın sağ cam alma hakkınız, yakın sol cam alma hakkınız olup olmaığını veya alma hakkınızın tekrar hangi tarihte başlıyacağını listelemektedir. Göz doktoru ve gözlüçüye gitmeden önce bu bigileri e-Devlet Kapısı üzerinden görüp gitmeniz sizin menfaatinize olacaktır.

Gözlük Camı ve Gözlük Çerçeveleri Kaç Yılda Bir Yenilenir?

SGK gözlük camı ve çerçevesi değiştirme hakkını 3 (üç) yıl dolduktan sonra vermektedir. Ancak görmede 0.5 diyoptrilik değişiklik (artış) olması halinde süresinden önce gözlük camı değiştirme hakkı vermektedir.

Büyüme ve gelişme çağındaki (18 yaşını doldurmuş ancak 19 yaşından gün almamış olan) çocuklarda kullanılması gerekli görülen gözlük cam ve çerçevesinin çocuğun büyüme ve gelişmesi nedeni ile kullanılamadığı ve yenilenmesi gerektiğinin sağlık kurulu raporu ile belgelenmesi halinde süresinden önce yenileme hakkı verilmektedir.

SGK ayrıca belirli kurallar çerçevesinde Teleskopik gözlük camı, Prizmatik gözlük camı, Kontakt lensde vermektedir.