Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama


1. E-Devlet sitesi üzerinden sorgulama:

Genel sağlık sigortası tescil kaydınız olup olmadığını, prim borcunuzu sorgulamak, görmek ve online ödeme yapmak için aşağıdaki linke tıklayarak E-Devlet şifreniz ile türkiye.gv.tr sitesine giriniz.

 

Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu -1
Gelen ekranda şahsi bilgileriniz, genel sağlık sigortası statüsü, başlangıç ve bitiş tarihi, devam edip etmediği ve gelir seviyesi ile borç tutarı, tahsil edilen borç ve kalan borç miktarları gelmektedir.
Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu -2
Yine bu ekranın alt tarafında genel sağlık sigortası eğer var ise prim borç detaylarını inceleyebilirsiniz. Dilerseniz bu bölümün altında yer alan bölümden sosyal güvenlik kurumuna kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

Dikkat...!

Aşağıda link verilen SGK E-HİZMETLER UYGULAMASI sistem çalışması nedeniyle, uygulamalar www.türkiye.gov.tr adresinden hizmet vermektedir.

Önemli Bilgiler:

Aşağıdaki linke tıklayarak sayfa altında resmini gördüğünüz T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu "E-SGM HİZMET SORGULAMA EKRANI" sayfasını açınız. Sayfaya girerken aşağıdaki resimde görülen bilgiler isteneceği için nüfus cüzdanınız yanınızda bulunsun. Buradan zorunlu genel sağlık sigortası tesciliniz olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Not: Bu sayfadaki işlemler e-devlet şifresi olmadan şifresiz yapılmaktadır.

"E-SGM HİZMET SORGULAMA EKRANI GİRİŞ"

Hizmet Sorgulama Ekranında Yapabileceğiniz Genel Sağlık  Sigortası İşlemleri:

SGK e-sorgulama ekranı
Bilgileri girip "Sorgula" butonuna bastıktan sonra gelen ekranda sağ taraftaki menüden "GSS Tescil ve Prim Borcu Sorgulamaya" tıklayınız.
Genel Sağlık Sigortası Sorgulama Menüsü
Gelen ekranda;
1. Genel sağlık sigortası prim borcunuz : xxx.xx TL’dir. şenlinde toplu gelecektir.
2. Bunun hemen altında prim borcunuzun detayını görmek için ayrı bir link vardır. Buradan genel sağlık sigortası borcunuzun hangi aylara ait olduğunu öğrenebilirsiniz.
3. Onunda altında prim borcunuzu kredi kartı ile ödemek için ayrı bir link verilmektedir. ( Not : Açılan ekranda Sorgu Türü : Diğer Ödemeler, Sorgu Tipi : GSS Prim olarak seçilmelidir.)

Bu hizmetten yararlanmanız için e-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-Devlet Kapısı şifre zarfını T.C. Kimlik numaranızın yazılı olduğu geçerli bir kimlik kartınızla (Nüfus Cüzdanı, Ehliyet, Evlilik Cüzdanı, Pasaport, Avukat Kimliği) birlikte tüm PTT Merkezlerimizden ve yetkilendirilen PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alabilirsiniz. İlk şifreden sonra herhangi bir nedenle PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 4 TL ücret ödenmektedir. Bunun dışındaki kimlik belgeleri kesinlikle kabul edilmemektedir. Aşağıdaki linkten size en yakın e-Devlet şifresi veren PTT şubesini ve adresini öğrenebilirsiniz. (Not: Her PTT Şubesi e-Devlet şifresi vermemektedir. Aşağıda gelen ekranda "Sadece e-Devlet şifresi dağıtan şubeleri listele" kutucuğunu işaretleyiniz.)

e-Devlet Şifresi Veren PTT Şubeleri >>