İstanbul Mısır Çarşısı - Egyptian Bazaar

İstanbul Mısır Çarşısı Fotoğrafları

Mısır Çarşısı:

Kuruluşu 1664 yılına dayanan Mısır Çarşısı yerli ve yabancı turistlerin İstanbul' da çok rağbet ettikleri yerlerden biridir. Çarşının dışında yan duvarı boyunca yer alan gıda dükkanları ise İstanbullular için önemli bir alışveriş merkezidir. Bu bölümdeki dükkanlarda yer alan gıda çeşidi, tazeliği ve uygun fiyatları çarşının alışveriş için cazibe merkezi olmasını sağlamaktadır.

Günümüzde Mısır Çarşısı esnafı tarihten gelen birikimleri ile dekorlarını yeniledikleri dükkanlarında hazırladıkları ürün sergileme becerileri ile çarşıyı herkes için göz kamaştırıcı bir ortama çevirmektedir.

Bilgi: Çarşının günümüzdeki yerinde, Bizans zamanında da bir çarşı bulunduğu rivayet edildiği gibi, bu çarşının adının da Makro Envalos olduğu iddia edilmektedir.


Mısır Çarşısı “L” şeklinde bir yapıda olup, Yeni Cami’nin batısında yer almakta.1664’te cami bittikten bir yıl sonra, külliyenin bu bölümü Hassa Başmimar’ı Mustafa Ağa tarafından tamamlanmıştır. Çarşının Mısır Çarşısı olarak anılmasının nedeni, Kahire’den alınan vergilerle yapılmasıdır. Bu ad 18 yy.dan sonra kullanılmaya başlanmış; çarşı, bundan önce Valide Çarşısı ve Yeni Çarşı isimleriyle de anılmıştır. Çarşı’nın toplam altı kapısı bulunmaktadır. Haseki Kapısı’ndaki kısım iki katlı bir plana sahiptir ve üst katlar vaktiyle mahkeme bölümleri olarak da kullanılmıştır. Bu mahkeme bölümlerinde; esnafla halk arasındaki ve çarşı esnafının kendi arasındaki sorunlar giderilmeye çalışılırdı.

Çarşı’nın uzun ve kısa kollarının birleştiği alan “dua meydanı” diye anılıyor. Burada bir ezan köşkü bulunmaktadır. Parmaklı bir balkon şeklinde planlanan bu bölüm, çarşının göz kamaştırıcı mekânlarından biridir. Bir görevli bu meydanda esnafa seslenerek dua eder, hayırlı işler görmelerini dilemektedir.

Mısır Çarşısı’nda; eskiden yalnızca baharat değil, her türlü ilaçta satılırdı. Dükkânların görülebilen yerlerine de bazı işaretler konulurdu. İlaçların birçoğu da “Nüzhetül Fi Tercüme-Afiyet” adlı kitaptan yararlanılarak yapılırdı. Bugün çarşı içinde kuyumcular, aktarlar, baharatçılar ve hediyelik eşya dükkânları gibi birçok farklı dükkân faaliyet göstermektedir.

Çarşı 1691 ve 1940 yılları olmak üzere iki büyük yangın atlatmıştır. Bu yangınlarda önemli ölçüde hasar gören çarşı, son şeklini 1940 yılında İstanbul Belediyesi tarafından yapılan restorasyonla almıştır

Kaynak : İstanbul Belediyesi / Ali Akçakaya

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu

Mısır Çarşısı Gezisi İçin İstanbul'a Seyahat Bilgileri?

İstanbul Mısır Çarşısı'nı gezip görmek için İstanbul seyahati düşünüyorsanız karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu ulaşım bilgileri web sitemizde yer almaktadır. İstanbul'a yaşadığınız yerden otobüs yolculuğu ile ulaşmak isterseniz otobüs firmaları ve otobüs biletleri fiyatlarını Esenler Otogarı ve Harem Otogarı sayfalarımızda bulabilirsiniz. Havayolu ile ulaşım planlıyorsanız Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Keyifli bir tren yolculuğu düşünürseniz Tren Seferleri sayfalarımızda güncel tren saatlerini bulabilirsiniz. Feribot Seferleri sayfalarımız ise deniz yolculuğu planlayanların hizmetindedir. İstanbul seyahatinizde gezmek için araç kiralamak isterseniz İstanbul Araç Kiralama sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Sizlere çok keyifli bir İstanbul Mısır Çarşısı ziyareti dileriz.

İstanbul Mısır Çarşısı ulaşım haritası, Mısır Çarşısı nerede? nasıl gidilir?