Ayasofya Müzesi - Hagia Sophia

İstanbul Ayasofya Fotoğrafları
ayasofya müzesi
ayasofya müzesi padişah türbeleri girişi
ayasofya müzesi imaret taç kapısı
ayasofya müzesi propylon parçaları
ayasofya müzesi yılan motifli havuz
ayasofya müzesi
ayasofya müzesi seraphim meleği
ayasofya müzesi
ayasofya müzesi desisis mozaği
ayasofya müzesi
ayasofya müzesi mermer kapı
ayasofya müzesi komnenos'lar mozaiği
ayasofya müzesi apsisdeki iki melek
ayasofya müzesi mihrap hat levhaları
ayasofya müzesi dilek sütunu
ayasofya müzesi hünkâr mahfili
ayasofya müzesi mihrap
ayasofya müzesi
ayasofya müzesi hünkâr mahfili
aAyasofya müzesi kubbesi
ayasofya müzesi büyük mermer küp
ayasofya müzesi büyük hat levhaları
ayasofya müzesi sunu mozaiği
ayasofya müzesi
ayasofya müzesi istanbul'un fethini müjdeleyen hadis-i şerif
ayasofya müzesi apsis mozaiği
ayasofya müzesi
ayasofya müzesi desisis mozaği

Ayasofya Müzesi:

En çok ziyaret edilen müzeler arasında yer alan Ayasofya; sanat ve mimarlık tarihi bakımından dünyanın en önde gelen anıtlardan biri olup, dünyanın 8. harikası olarak gösterilmektedir. Bu yapı daha 6.yy'da Doğu Romalı Philon tarafından da, dünyanın 8.incisi harikası olarak nitelendirilmiştir.

Bugünkü Ayasofya aynı yerde fakat öncekilerinden farklı bir mimari anlayışla yapılmış olan üçüncü yapıdır. Bu yapı, İmparator Justinianos tarafından (527-565) dönemin iki önemli Mimarı olan Tralles'li (Aydın) Anthemios ile Miletos'lu (Balat) İsidoros'a yaptırılmıştır. Yapım çalışmaları sırasında iki baş mimar ile birlikte 100 mimar ve her mimarın emrinde 100 işçi çalıştığı kaynaklarda geçmektedir. Yapımına 23 Şubat 532'de başlanmış, 5 yıl 10 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak büyük bir törenle, 27 Aralık 537' de ibadete açılmıştır.

916 yıl kilise olan yapı, 1453 Yılında Fatih Sultan Mehmed tarafından İstanbul'un fethiyle camiye çevrilerek, 482 yıl cami olarak kullanılmıştır. Atatürk'ün emri ve Bakanlar Kurulu'nun Kararı ile ise 1935 yılında Ayasofya müze olarak kapılarını ziyarete açmıştır.

Ayasofya Müzesi Pazartesi günleri hariç her gün ziyarete açıktır. Kış tarifesine göre, müzeye son giriş 16.00 olmak üzere 09.00-17.00 saatleri arasında; yaz tarifesine göre ise, müzeye son giriş 18.00 olmak üzere 09.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Müze Kartları müzekart gişesinden temin edilebilmektedir.

Kaynak: TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Ayasofya Müzesi

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu

Ayasofya Müzesi Ziyareti İçin İstanbul'a Seyahat Bilgileri?

Ayasofya Müzesini gezip görmek için İstanbul seyahati düşünüyorsanız karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu ulaşım bilgileri web sitemizde yer almaktadır. İstanbul'a yaşadığınız yerden otobüs yolculuğu ile ulaşmak isterseniz otobüs firmaları ve otobüs biletleri fiyatlarını Esenler Otogarı ve Harem Otogarı sayfalarımızda bulabilirsiniz. Havayolu ile ulaşım planlıyorsanız Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Keyifli bir tren yolculuğu düşünürseniz Tren Seferleri sayfalarımızda güncel tren saatlerini bulabilirsiniz. Feribot Seferleri sayfalarımız ise deniz yolculuğu planlayanların hizmetindedir. İstanbul seyahatinizde gezmek için araç kiralamak isterseniz İstanbul Araç Kiralama sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Sizlere çok keyifli bir Ayasofya Müzesi ziyareti dileriz.

İstanbul Ayasofya Müzesi ulaşım haritası, Ayasofya nerede? nasıl gidilir?