Büyük Saray Mozaikleri Müzesi

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Hakkında

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, güzide kentlerimizden birisi olan İstanbul’da Sultanahmet Meydanı Torun Sokakta yer almaktadır. Sultanahmet Caminin deniz tarafında alt kısımda yer almaktadır. Müzenin bir kısmının üzerinde Sultanahmet Camii’nin Arasta Çarşısı bulunmaktadır. Müze, Bizans İmparatorluğu Büyük Sarayı'nın revaklı avlusunun kuzeydoğu bölümünde kısmen sağlam kalmış mozaik döşemeyi içine alacak şekilde Peri stil bölümün üzerine inşa edilmiştir. İnşaat bittikten sonra dışarıda kalan mozaiklerin tamamı Büyük Saray Mozaikleri Müzesi içerisine taşınmış ve sergilenmeye hazır hale getirilmiştir.

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Fotoğrafları

büyük saray mozaikleri müzesi
büyük saray mozaikleri müzesi
büyük saray mozaikleri müzesi
büyük saray mozaikleri müzesi
büyük saray mozaikleri müzesi
büyük saray mozaikleri müzesi
büyük saray mozaikleri müzesi
büyük saray mozaikleri müzesi
büyük saray mozaikleri müzesi
büyük saray mozaikleri müzesi
büyük saray mozaikleri müzesi
büyük saray mozaikleri müzesi
büyük saray mozaikleri müzesi
büyük saray mozaikleri müzesi
büyük saray mozaikleri müzesi
büyük saray mozaikleri müzesi

Sponsorlu Bağlantılar

 

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi 1953 senesinde İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne bağlı olacak şekilde açılmıştır. Ancak Müze 1979 senesinde Ayasofya Müzesi’ne bağlanmıştır. 1982 senesinde ise son yenileme çalışması yapılarak bugünkü halini almıştır. Son yenileme Avusturya Bilimler Akademisi ve Anıtlar ve Müzeleri arasında yapılan anlaşma ile yapılmıştır.

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi ortalama olarak 1872 metre kare alana inşa edilmiştir. Antik çağdan bugüne kadar ulaşabilmiş en büyük mozaiklerden ve peyzaj çeşitlerinden oluşmaktadır. Bugünlere kadar sağlam bir şekilde gelmeyi başarabilmiş tam 150 insan ve hayvan figürü kullanılarak anlatılan hikâyelerin tam olarak 90 farklı teması bulunmaktadır. İçeride özellikle doğa ağırlıklı resimler bulunmaktadır. Tabii ki doğa ağırlıklı olunca açık havada çobanlık yapanlar, köylüler ve avcıların cesaretleri gibi konular işlenmektedir. Ayrıca oyun oynayan çocuklar, yabani hayvanların ve çayırda otlayan ineklerin yanı sıra, mitoloji biliminin anlattığı hikâyelerin içinde bulunan hayal ürünü karakterler de bulunmaktadır.

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi net olarak Milattan Sonra 450-650 yılları arasında Büyük Saray’ın bir parçası olarak inşa edilmişti. Ayasofya’nın ve Aya İrini ile tam uyumlu olması için tekrardan inşa edilmiştir. Edinburgh İskoçyalı araştırmacıların İstanbul’da 1930 yılında yaptıkları araştırmalar sonucunda bu sarayın büyük bir kısmı olan taraçalarını bulmuşlardı. Özellikle Peri stilli bölümlerinin bulunması üzerine yer altı kubbelerinin de çıkartılabileceği düşünülmüştü. Bu yapay taraçalar 4.000 metre karelik alana yerleşmişlerdi. Peri stilin ise yaklaşık 3690 metre kare olduğu açıklanmıştı. 12 adet Forint ile çevrelenen bu yapının muazzam bir yapı olduğu söylenmişti o dönemler.

1930 yılında yapılan araştırmalar sırasında mozaiğin üretildiği tarih hakkında birçok tartışma konusu yaratılmıştı. Mozaiğin yapıldığı tarih hakkında tartışmaların sonucu mozaiğin zarar görmemiş kısımları araştırmaya alınmıştır. Kuzeydoğu holünde yer alan mozaiklerle aynı sonucun çıkması iki mozaiğinde aynı tarihlerde yapıldığı ortaya çıkmıştır. Mozaiğin inşa edilme tarihi resmi olarak kabul edilmiş ve kayıtlara geçen tarih 5. Yüzyılın başları olarak kabul edilmiştir. Peki, Büyük Saray Mozaikleri Müzesi içerisinde tam olarak neler yer almaktadır.

Dünyaca ünlü Müze’mizin içerisinde neler olduğunu bilmiyoruz. Peki, öğrenmeye hazır mıyız? O halde buyurun içeriğimizin devamına…

Kaplan Avı: Uzun av mızraklarına sahip iki avcının kaplan avı yaptığı an kaydedilen görüntüdür. Tabii ki kaydetmek kelimesi bugün aklımıza gelen kaydetmek değil. Tunik giyen iki avcının kaplan ile karşı karşıya gelmesini resmetmişlerdir.

Domuz Avı: Üzerinde kaban giymiş ve ayaklarında ise sandalet olan avcının elinde mızrak ile diz çökerek avını beklediği resmedilmiştir. Yaban domuzu ise sol taraftan hızlı bir şekilde avcının üzerine gelmektedir.

Aslan Avı: Siyah atın üzerine binmiş olan avcı, çok sağlam bir şekilde gerilmiş olan yayını atın arkasından saldırmak üzere olan aslana doğrultmuştur. Avcının, dizini aşan tuniği ile pantolonu ve çizmesi ile ön plana çıkartılmıştır. Hellenistik dönemin popüler aslan avı için ayrıcalıklı bir mozaik çalışması olmuştur. O dönemlerde kralların ayrıcalıklı eğlencesi aslan avı portresi bugün bu müzede sergilenmektedir.

Kartal ve Yılan: Kartal ve yılanın birbirlerine karşı verdikleri mücadele resim haline getirilmiştir. Antik dönemin en sık rastlanan temalarından bir tanesi olan kartal ve yılan mücadelesi ışığın karanlığı yenmesini sembolize etmektedir. Roma lejyonlarının amblemlerinde bu tür sembollerin yer aldığını biliyoruz.

Aslan ve Boğa: Aslan ve boğanın bu motif ile birlikte birbirlerine karşı vermiş oldukları mücadele konusu işlenmiştir. Bacaklarını yanlara doğru açıp kafasını yere eğen boğa boynuzlarını aslanın karnına saplamıştır. Aslanın da bu sırada boğanın boynunu dişlediği görülmektedir.

Emziren Anne ve Köpek: Cennete göndermelerin yapıldığı Antik dönemin figürlerinden birisi olan emziren anne figürü burada karşımıza çıkmaktadır. Mozaikteki resimde, İsis’in bereketi sembolize etmek amacıyla Horus’u kucağında tuttuğu tasvir edilmektedir. Sivri burunlu köpek ise kadının yanında oturarak ona göz kulak olmaktadır.

Resimler: E-Yaşam Rehberi özel koleksiyonu

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Ziyareti İçin İstanbul'a Seyahat Bilgileri?

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi gezip görmek için İstanbul seyahati düşünüyorsanız karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu ulaşım bilgileri web sitemizde yer almaktadır. İstanbul'a yaşadığınız yerden otobüs yolculuğu ile ulaşmak isterseniz otobüs firmaları ve otobüs biletleri fiyatlarını İstanbul Otobüs Firmaları sayfalarımızda bulabilirsiniz. Havayolu ile ulaşım planlıyorsanız İstanbul Havalimanı sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Keyifli bir tren yolculuğu düşünürseniz Tren Seferleri sayfalarımızda güncel tren saatlerini bulabilirsiniz. Feribot Seferleri sayfalarımız ise deniz yolculuğu planlayanların hizmetindedir. İstanbul seyahatinizde gezmek için araç kiralamak isterseniz İstanbul Araç Kiralama sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Sizlere çok keyifli bir Büyük Saray Mozaikleri Müzesi ziyareti dileriz.

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi ulaşım haritası, Müze nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster