Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Bir Mutfak Mirası Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Gaziantep'in binlerce yıllık tarihi içerisinde değişen medeniyetlerin bıraktığı önemli izler arasında mutfak kültürü de yer almaktadır. Türkiye'nin dillere destan ve damakları şenlendiren bu lezzetlerini günümüze aktarabilmek ve tarihini koruyabilmek için Gaziantep'te önemli bir girişim gerçekleştirilmiştir. Bu girişim sayesinde de bugün önemli ve güçlü bir yapı olarak Emine Göğüş Mutfak Müzesi kurulmuştur.

Emine Göğüş Mutfak Müzesi Neler Sunuyor?

Şehir merkezinde çok özel ve tarihi bir konumda bulunan Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Antep mutfak kültürünü yaşatmak ve tanıtmak gibi amaçlara sahiptir. Tarihi bir konağın restorasyonu sayesinde kurulmuş olan bu müze, 2008 yılından bu yana hem Gaziantep halkı hem de Gaziantep'i ziyaret eden herkes tarafından görülmektedir.

Bir mutfak müzesinin temel amacı, kent kültürünü ve mutfağını tanıtmak olmakla birlikte bu müzede de Gaziantep geleneksel mutfağından her ayrıntı yer almaktadır. Yani müze içerisinde Gaziantep mutfağından farklı araç ve gereçler, Gaziantep mutfağındaki yemeklerin değişen örneklerinin maketleri, mutfak elbiseleri, balmumu heykeller ve canlandırmalar yer almaktadır. Hem günlük hayatta hem özel günlerde hem de davetlerde kullanılan tüm mutfak gereçleri, tarihi veya günümüze uyarlama örnekler ile sunulmaktadır.

Emine Göğüş Mutfak Müzesi Fotoğrafları

emine göğüş mutfak müzesi
emine göğüş mutfak müzesi
emine göğüş mutfak müzesi
emine göğüş mutfak müzesi

Sponsorlu Bağlantılar

 

Emine Göğüş Mutfak Müzesi Tarihçesi

Müze, Gaziantep'in binlerce yıllık mutfak kültürünü ortaya çıkarmak için önemli bir girişim olarak 2008 yılında hizmete açılmıştır. Müze için kullanılan yapı Gaziantep Kalesi’ne çok yakın bir konumda yer alan Göğüş Konağı olarak bilinmektedir. 1904 yılında inşa edilmiş bu yapı tarihi dokusunu korumuş olduğu için tercih edilirken, aynı zamanda Türk tarihindeki ilk Turizm ve Tanıtım Bakanı olan Ali İhsan Göğüş’ün doğduğu evdir. Konak, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan restorasyon ile müzeye dönüştürülmüştür. Müzeye Ali İhsan Göğüş’ün annesi Emine Göğüş’ün adı verişmiştir. Müze içerisinde Ali İhsan Göğüş’ün doğduğu oda için de bir düzenleme yapılmıştır.

Emine Göğüş Mutfak Müzesi içerisinde bugün farklı salon ve galeriler ile birlikte mutfak araçları, yemek hazırlama yöntemleri, erzak depolama yöntemleri, eski dönemlerin iftar, misafir ve ev sofraları gibi birçok ayrıntı yer almaktadır. Türkiye'nin ilk mutfak müzesi olması ile birlikte de ülkedeki birçok kentte örnek oluşturmuştur. Müze aynı zamanda kentte gastronomi kültürünü yaşatmak amacıyla farklı gruplar için yıl boyunca düzenlenen yemek kursları ile da ön plana çıkmaktadır.

Emine Göğüş Mutfak Müzesi Adres, Konum ve Giriş Bilgileri

Gaziantep il merkezinde tarihi yapıları bünyesinde bulunduran Şahinbey ilçesi sınırlarında görülebilecek Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Gaziantep Kalesi'nin hemen güney kısmında yer alır. İlçenin Karagöz Mahallesi'nde bulunan müze, haftanın 6 günü Pazartesi dışında 08.30-17.30 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Müze girişi için çok cüzi bir ücret talep edilirken, 7 yaş altı ve 65 yaş üstü ücretsiz giriş yapabilmektedir.

Gaziantep müzeleri içerisinde kültürel anlamda önemli yapılardan biri olan Emine Göğüş Mutfak Müzesi, birçok farklı yol ile ziyaret edilebilir. Çünkü belediye otobüsleri, şehir içi dolmuşlar, taksi veya özel araçlar ile Şahinbey ilçesi Karagöz Mahallesi, Sadık Dai Sokak üzerinde bulunan müzeye ulaşılabilir. Şahinbey ilçesi içerisinde de yürüyerek farklı noktalardan kolaylıkla müzeye ulaşmanız mümkündür.

Emine Göğüş Mutfak Müzesi Ulaşım

Emine Göğüş Mutfak Müzesini şehir dışından görmeye gelecekler karayolu ile Gaziantep’e ulaşabilirler. Bunun için Gaziantep Otobüs Firmaları sayfamızda online Gaziantep Otobüs Bileti alabilirler. Havayolunu tercih etmek isteyenler Gaziantep Havalimanı üzerinde şehre ulaşım sağlayabilir.

Emine Göğüş Mutfak Müzesi nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster