Gaziantep Bakırcılar Çarşısı

Bakırcılar Çarşısı Gaziantep'te Geleneği Yaşatıyor

Çağlar öncesinde insanların keşfettiği ve evlerinde birçok noktada kullanmaya başladığı Bakır, halen en dayanıklı ve sağlıklı metallerden birisidir. Gaziantep ilinde de yüzyıllarca yıl öncesinde bir gelenek haline gelen Bakır metali kullanımı sayesinde sahanlar, tencereler, siniler, süs eşyaları gibi birçok eşya elde edilmiştir. Bu eşyaların üretilmesi, hazırlanması ve onarımı gibi birçok amaç ile de şehirde yine çok eski zamanlarda Gaziantep Bakırcılar Çarşısı kurulmuştur.

Gaziantep Bakırcılar Çarşısı Tarihçesi

Gaziantep Bakırcılar Çarşısı, şehrin çok eski dönemlerinde de merkezi konumda bulunan Şahinbey ilçesinde inşa edilmiştir. Günümüzde Eski Saray Caddesi olarak bilinen bölgede bulunan Bakırcılar Çarşısı, 500 yıldır unutulmamış bir geleneği halen yaşatmaktadır. Halen çarşıda Bakır madeni sayesinde aletler ve eşyalar yapılırken, ustalar yüzyılların eskitemediği bu geleneği yaşatmakta ve yeni meslek elemanlarına öğreterek sürekli bir hale getirmektedir.

Bakırcılar Çarşısı, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Gaziantep'te ticaret açısından önemli bir bölge olarak kurulmuştur. Bu bölge 19. yüzyıla kadar geleneksel bir şekilde üretimin sürdürüldüğü bir nokta olmak ile birlikte günümüzde de yapılan birçok restorasyon ve süregelen işletmeler ile Bakırcılar Çarşısı önemini korumaya devam etmektedir.

Bakırcılar Çarşısı Fotoğrafları

bakırcılar çarşısı
bakırcılar çarşısı
bakırcılar çarşısı
bakırcılar çarşısı

Sponsorlu Bağlantılar

 

Bakırcılar Çarşısı Özellikleri

Gaziantep Bakırcılar Çarşısı tarihi bir yapı olarak çevresiyle restore edilmiş olması sayesinde günümüze kadar korunmuş bir şekilde ulaşmıştır. Çarşı içerisinde bakırcılık işi ile uğraşan 300'e yakın dükkan, 8 farklı sokakta yerleşmiş olmak ile birlikte her dükkan ön yüzünde ahşap kaplama ile tek katlı bir yapıya sahiptir. Kalker taşından inşa edilmiş bu dükkanlarda taş döşeli sokaklarda turistik geziler yapılırken, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan “Bakırcılar Çarşısı Sokak Sağlıklaştırma Projesi” ve “Kültür Yolu Projesi” çarşının başarı ödülleri almasını dahi sağlamıştır.

Tarihi Bakırcılar Çarşısı'ndaki dükkanların birçoğu halen bakırcılık geleneğini sürdürürken, aslında bu bölgede mutfak gereçleri satışı yapan, süs eşyaları, yemeni, Sedef kakmacılığı, aktarlık ve demircilik yapan esnaflar da yer almaktadır. Yani çarşı, Gaziantep geleneksel esnafının korumasını sağlayan çok önemli bir yere sahiptir.

Bakırcılar Çarşısı'nda Neler Yapılabilir?

Gaziantep şehir gezileri içerisinde Bakırcılar Çarşısı mutlaka görülmesi gereken konumlardan birisidir. Sadece bu kültürel ve geleneksel dokuyu görebilmek ve koklayabilmek açısından dahi Bakırcılar Çarşısı çok önemli bir yere sahiptir. Bunun yanında elbette ki çarşıda en önemli aktivitelerden birisi bakırcı dükkanlarında ustaların el işçiliğini izlemek, o ritmik çekiç seslerini dinlemek, onlarla sohbet edebilmek ve onların yaşattığı bu geleneğe şahit olabilmektir.

Gaziantep Bakırcılar Çarşısı'nda alışveriş de elbette en önemli etkinliklerden birisidir. Çarşı içerisindeki tarihi dokuyu koruyan dükkanlarda bakır ürünleri, sahanlar, tavalar, tencereler, tepsiler veya süs eşyaları satın alınabilir. Yine çarşıdaki diğer farklı dükkanlarda yemeni, taze baharat, peynir, Sedef kakmalar, takılar, hediyelik eşyalar, süt ürünleri, Gaziantep'in şekerlemeleri, tatlıları ve yöresel elbiseleri gibi birçok ürünü satın alınabilir.

Bakırcılar Çarşısı Ulaşımı Nasıldır?

Gaziantep Bakırcılar Çarşısı şehrin tam merkezinde Şahinbey ilçesi, Boyacı Mahallesi, Eski Saray Caddesi üzerinde yer almaktadır. Çarşıya ulaşım için özellikle Şahinbey ilçesinin istediğiniz noktasından Kültür Yolunu kullanarak yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca belediye otobüsleri veya taksiler ile ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Çarşıdaki işletmeler sabahın erken saatlerinden başlamak üzere Pazar hariç haftanın 6 günü gece 22.00-23.00 saatlerine kadar çalışmaya ve ziyaretçileri ağırlamaya devam etmektedir.

Bakırcılar Çarşısını şehir dışından görmeye gelecekler karayolu ile Gaziantep’e ulaşabilirler. Bunun için Gaziantep Otobüs Firmaları sayfamızda online Gaziantep Otobüs Bileti alabilirler. Havayolunu tercih etmek isteyenler Gaziantep Havalimanı üzerinde şehre ulaşım sağlayabilir.

Bakırcılar Çarşısı nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster