Tarihi Tahmis Kahvecisi

Yüzlerce Yıllık Hikayesi İle Tarihi Tahmis Kahvecisi

Gaziantep'te şehir merkezine gittiğinizde eşsiz bir lezzet tatmak ve güzel bir ortam görmek istiyorsanız, mutlaka uğramanız gereken bir nokta olarak Tarihi Tahmis Kahvecisi yer almaktadır. Bir kahve içmekten çok nostaljik bir ortamda farklı bir tarihe ulaşmak için bu kahvehane, günümüzde modern ve tarihi yapıyı birleştirmesiyle çok önemli bir yere sahiptir.

Tahmis ve Tahmis Kahvesi Tarihçesi

Tarihçe açısından hem Tarihi Tahmis Kahvesi hem de Tahmis kahvelerinin hikayesine bakmak gerekecektir. Gaziantep'in en merkezi noktalarından biri olan Şahinbey ilçesinde yer alan Tarihi Tahmis Kahvesi 400 yıldır yani 1635’ten bu yana kahveye anlam katmaktadır. Bu açıdan nostaljik lezzetler ile öncelikle Tarihi Tahmis Kahvesi'nin hikayesine bakılabilir. Tarihi Tahmis Kahvesi bir Türkmen ağası ve Sancak Beyi olan Mustafa Ağa Bin Yusuf tarafından 1635 yıllarında Mevlevihane Tekkesi'nin gelirini karşılamak için inşa ettirilmiştir.

Tarihi Tahmis Kahvesi geçtiğimiz yüzyılın ilk yıllarında büyük yangınlardan geçse de sonrasında kahve ve bileşiğindeki 33 dükkan yeniden inşa edilmiştir. Bu sayede günümüze kadar ulaşan bir yapı elde edilirken, Tahmis kendi ismiyle müsemma bir yer haline gelmiştir. Çünkü tahmis kelime olarak kahvenin döküldüğü yer anlamını oluşturmaktadır. Bu durumda da Tahmis ürünleri ve lezzetleri yüzlerce yıldır geleneksel yöntemlerle elde edilen kahveler olduğu için özel hikayelere sahiptir. Bu kahvehanenin IV. Murat'ın Bağdat seferi sırasında ziyaret ettiği ve dibek kahvesi içtiği yer olması da mekana ayrı bir önem kazandırmaktadır.

Tahmis Kahvesi Fotoğrafları

tahmis kahvesi
tahmis kahvesi
tahmis kahvesi
buğday han

Sponsorlu Bağlantılar

 

Tarihi Tahmis Kahvesi Mimarisi Ve Özellikleri

Günümüzde tarihi yapısını korumuş olması dışında gençler, aileler, turistik ziyaretçiler veya şehir sakinlerinin uğrak yerlerinden biri olan Tarihi Tahmis Kahvesi bir nostaljik mekan kültürünü yaşatmaktadır. Çeşitli geleneksel kahveler yanında nargile kültürünü de yaşatan bir kahvehanede keyifli sohbetler yanında Antep harbi anıları, şehrin keyifli hikayeleri, edebiyat sohbetleri ve alışveriş imkanı yer almaktadır.

Günümüzün gerekliliklerini karşılayacak şekilde nostaljik yapıyı koruyarak, modern bir dekorasyon ile bir araya gelen Tarihi Tahmis Kahvecisi, bugün menengiç kahvesi, Türk kahvesi, Osmanlı kahvesi, dibek kahvesi ve damla sakızlı Türk kahvesi gibi çeşitler sunmaktadır. Bu lezzetlerden herhangi birini denemeniz ile birlikte sizlere sunulan çerezler, ikramlıklar, kahvede katılabileceğiniz etkinlikler yanında kahvehane içerisinde her zaman farklı bir otantik hava yakalayabilirsiniz.

Tarihi Tahmis Kahvecisi Ulaşımı Ve Ücretleri

Gaziantep’te Tarihi Tahmis Kahvecisine ulaşabilmeniz için kendi aracınız, şehir içi belediye otobüsleri veya taksiler kullanılabilir. Gaziantep Çarşısı mevkiine ulaştıktan sonra Kültür Yolu üzerinde yaptığınız bir gezide kolaylıkla Tahmis kahvesine de ulaşmanız mümkündür. Kahveye ulaşmanız sonrasında seçmiş olduğunuz kahve çeşitlerine göre her menü ve içecekte uygun ve değişen fiyatlar ile servis almanız mümkündür. Ayrıca aynı kahve ürünlerini paketler halinde değişen gramajlar ile temin edebileceğiniz gibi pestil, salça ve yöre baharatlarını da aynı işletmede temin edebilirsiniz.

Gaziantep'te yer alan Tarihi Tahmis Kahvesini şehir dışından görmeye gelecekler karayolu ile Gaziantep’e ulaşabilirler. Bunun için Gaziantep Otobüs Firmaları sayfamızda online Gaziantep Otobüs Bileti alabilirler. Havayolunu tercih etmek isteyenler Gaziantep Havalimanı üzerinde şehre ulaşım sağlayabilir.

Tarihi Tahmis Kahvesi nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster