Munzur Vadisi Milli Parkı

 
munzur vadisi milli parkı

Munzur Vadisi Milli Parkı Hakkında

Arazi yapısı ve bitki örtüsüyle ayırt edici olan Munzur Vadisi Milli Parkı 1971 yılından beri varlığını devam ettirmektedir. Tunceli’nin Ovacık sınırında olup merkez ile ilçe arasında uzanan Vadi arasındadır. Toplamda 42.000 hektarlık bir alandan bahsedildiği gibi çeşitli akarsu kaynakları, endemik bitki türleri ve hayvan türleri vardır. Doğal güzellikleriyle de ziyaretçileri kendisine hayran bırakan muhteşem Munzur Vadisi Milli Parkı’nı özellikle bahar aylarında ziyaret etmek güzel olacaktır.

 

Munzur Vadisi Milli Parkı Özellikleri

Bitki örtüsü denilince Anadolu’nun en zengin bölgelerinden kabul edilen Munzur Vadisi Milli Parkı, 1518 bitki kaydına sahiptir. 227 tanesi ise endemik bitki sınıfındandır. Hiçbir yerde olmayan Çan Çiçeği, Erzincan Kirazı, Munzur Kekliği, Munzur Düğün Çiçeği ve çok daha fazlası burada görülür. Hayvan ve ağaçlar açısından da aynı imkanlar çokça bulunurken fotoğrafını alıp gezmek isteyen doğa severler için en iyi atmosferleri sunar.

Şelaleler, Kanyonlar ve Çok Daha Fazlası

Alabalıklarıyla ünlü olan Munzur Vadisi Milli Parkı akarsuları da her türlü güzelliğin resmini oluşturur. Mavi ile yeşilin buluşma noktası alanlarda geziler düzenleyebilir, kamplar yapılabilir. Dağ keçisinden tilkiye, kurt ve ayılardan susamuruna kadar çeşitli özgün hayvanlar vardır. Yüksekten akan şelalelerin arasında kaybolmak veya akarsu kenarlarında alabalık keyfi yaşamak isteyenler için benzersizdir. Yeşilin arasından kıvrılan yollardan yürüyebilir, zirve yerlere çıkarak insan eli değmemiş güzelliğin tadına varabilirsiniz. Yaz aylarında da yine gezilebilecek yerlerden olan Munzur Vadisi Milli Parkı birçok yeri itibariyle korumadadır. Kanyon görmek isteyenlerde Ovacık düzlüğünde istediğini bulacaktır. Tunceli’ye ilk kez gelenlerin büyük bölümü bu gezilerle gelirken ulaşım noktasında da herhangi bir problem yaşanmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Munzur Vadisi Milli Parkı Nerede?

Adını var olan Munzur Vadisi’nden alan Milli Park, Doğu Anadolu Bölgesi’nin kendine has özelliklerine sahip Tunceli şehrindedir. Ovacık ilçesine doğru gelen vadi içerisinde olup kent merkezine 8 kilometre uzaklıktan başlar. 3330 metreye kadar yükselen Munzur Dağları adına önemli bir bölgedir. Çeşitli kanyonların haricinde zirvelerde bulunan krater gölleri de yine milli park içerisinde kabul edilir. Şelale ve doğal değerlerinin çok olması da Tunceli gezilecek yerler için ilk sırayı almasını kolaylaştırmaktadır.

Şehir dışından Munzur Vadisine Ulaşım karayolunu tercih edecek doğa severler için Tunceli Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek Tunceli Otobüs Biletini online satın alabilirler.

Fotoğraf: Türkiye Cumhuriyeti Orman ve Su İşleri Bakanlığı