Ovacık Gezi Rehberi

 
ovacık ilçesi

Munzur Çayı'nın Kıyısında Bir Kent Ovacık

Tunceli'nin merkezinden akarak huzur veren Munzur Çayı'nın doğduğu toprak olan Ovacık, Tunceli'nin tarım açısından da en geniş topraklara sahip ilçesidir. Tunceli merkezine 65 kilometre uzaklığı bulunan Ovacık ilçesi, aslında dağlar arasında yer alan yemyeşil ovadan aldığı isim ile bugüne kadar gelmiştir. Gerçekten de ilçede bulunan ova ilin en geniş ve önemli tarım arazileri arasında bulunmak ile birlikte hem hayvancılık hem de tarım ilçe de çok önemli bir kaynak oluşturmaktadır.

 

Ovacık Tarihçesi

Munzur dağlarının eteklerinde kurulmuş olan Ovacık ilçesi, yaklaşık olarak 2500 yıl gibi bir tarihe sahiptir. Aslında bölgede yapılan bazı çalışmalar sonucunda elde edilen bulgular bu topraklardaki ilk insan yerleşiminin ne zaman başladığı konusunda kesin olmayan bilgiler ortaya çıkarmaktadır. Ancak kesinleşmiş tarihi bilgilere bakıldığında M.S. 395 yıllarında Roma İmparatorluğu ayrılınca Ovacık bölgesi Bizans egemenliğinde bulunmuştur. Farklı dönemler içerisinde Sasani imparatorluğu ve ardından Arap-İslam kavimlerinin bölgedeki hakimiyeti ile birlikte Ovacık farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

Türklerin Anadolu'ya girişi ile birlikte artık Türk toprakları haline gelen Ovacık bölgesinde bilhassa Mengüç beylerinden Ahmet Gazi, sonrasında Selçuklu devleti ve Moğol istilası sonrasında da bir dönem Moğol toprağı olarak kullanılmıştır. 1514 yılından itibaren Osmanlı Devleti'nin toprakları içerisine giren Ovacık, aslında o dönemlerde bir ilçe olmayıp Çemişgezek bölgesine bağlı bir nahiye iken 1879 yılında Hozat merkezine bağlı Dersim vilayetinin bir bölgesi olarak belirlenmiştir. Ovacık ilçesi 1937 yılında Tunceli'nin il teşkilatının oluşturulmasından sonra ilçe olarak kabul edilmiştir ve bugün halen ilçe merkezi olarak kullanılan Pulur Köyü üzerinde ilçe teşkilatı kurulmuştur.

Ovacık Hakkında Güncel Bilgiler

Ovacık özellikle siyasi anlamda popüler yapısı ile son yıllarda Türkiye'nin oldukça iyi bilinen ilçelerinden birini oluşturmaya başlamıştır. Etnik açıdan Türk, Kürt, Zaza ve Alevi nüfusun bir arada yaşadığı kendine has yapısı ile gayet sakin ve huzurlu bir bölge oluşturan Ovacık ilçesinde, özellikle 2014 belediye başkanlığı seçimlerinde tüm Türkiye'de gündem olacak bir olay yaşanmıştır.

2009 belediye seçimlerinde Ovacık belediye başkanlığı için Cumhuriyetçi Halk Partisi (CHP) tarafından aday gösterilen Mustafa Sarıgül başkan seçilmiştir. Fakat sonrasında bazı siyasi anlaşmazlıklar dolayısıyla Sarıgül, partisinden istifa ederek Barış Ve Demokrasi Partisi (BDP) bünyesine katılmıştır. 2014 seçimlerinde Mustafa Sarıgül tekrar adaylığını koyarken, Türkiye'de bir ilk yaşanarak yerel seçimleri Türkiye Komünist Partisi (TKP) adayı Fatih Mehmet Maçoğlu kazanmıştır. Bu seçim sonucu ile birlikte Türkiye'de ilk defa Türkiye Komünist Partisi'nden bir başkan adayı seçim kazanarak Türkiye'nin ilk komünist belediye başkanı olarak göreve başlamıştır.
2019 yılında yapılan seçimlerde Fatih Mehmet Maçoğlu Tunceli belediye başkanlığına seçilirken, eski başkan Mustafa Sarıgül yeniden CHP adayı olarak Ovacık belediye başkanı seçilmiştir. Bugün ilçenin kaymakamlık görevi ise Kürşat Karaca tarafından yürütülmektedir. İlçe özellikle tarım arazileri sayesinde büyük bir avantaja sahip olurken, dört tarafından Munzur sıradağları ve iç bölgesinden Munzur Çayı akan ilçede verimli şekilde tarım yapılabilmektedir. Bu bağlamda da ilçede yetiştirilen ürünler arasında özellikle buğday ve fasulye yer alırken aynı zamanda ilçede aracılık faaliyetleri geniş bir yer kaplamaktadır.
Ovacık halkı tarım ve hayvancılık ile yoğun bir şekilde ilgilenirken, bugün yaklaşık olarak 8000 nüfusu bulunan ilçede neredeyse her aile hayvancılığa katkı sunmaktadır. Turizm açısından düşünüldüğünde ilçede Munzur Çayı’nın doğuş noktası olan Munzur gözeleri yer alırken, yine Munzur suyunda da dünyaca meşhur olan “kırmızı benekli alabalık” gibi önemli bir hayvan çeşidi bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Ovacık İlçesinde Turizm

Ovacık kendi içerisinde küçük yapısıyla kendine yeten bir ilçe olarak görülse de turizm açısından da yine çok önemli zenginliklere de sahiptir. Yemyeşil Munzur dağları arasında kalan Ovacık, özellikle bu coğrafya sayesinde birçok farklı küçüklü büyüklü akarsuyu bölgesinde bulundurmaktadır. Aslında kış mevsiminin çok sert ve uzun geçtiği Ovacık'ta kar etkisini aylar boyunca hissettirirken, hayatı zorlaştırsa da yine de ortaya muhteşem manzaralar da çıkarmaktadır. Bu manzaralar kış mevsiminde beyaz kar örtüsü altında bambaşka, bahar ve yaz mevsiminde ise yemyeşil görüntüsü ile bambaşka bir güzellik oluşturmaktadır.

Ovacık ilçesinde turistik anlamda ziyaret edilmesi gereken önemli alanlar arasında bilhassa tarihin çok eski zamanlarından gelen mezar taşları yer almaktadır. Çünkü bu mezar taşları koç veya koyun gibi farklı şekiller ile inşa edilmiş yapıları sayesinde tipolojik olarak da sandukalı veya figür şeklinde örnekler oluşturmaktadır. Öyle ki bu mezar taşı kültürü Tunceli'de yakın tarihte 1960 yıllarına kadar devam etmiştir.

Munzur Gözeleri

Ovacık ilçesinde turizm açısından en önemli değerlerden birini oluşturan Munzur gözeleri ise Munzur Çayı'nın doğuş noktası olarak her yıl önemli miktarda ziyaretçi kabul etmektedir. İlçenin Ziyaret Köyü bölgesi içerisinde bulunan ve kayalardan akan takriben 40 su kaynağı ile birlikte oluşan bu gözeler, dünya genelinde bilinen ve korunan alanlar arasında bulunmaktadır. Yaz aylarında serin ve muhteşem manzarası ile 2500 rakımda bulunan bu bölge hem yerli hem de yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir.

Munzur gözeleri kış aylarında ise kar yağışı sonrasında bembeyaz bir örtü ile bürünürken, meşe ağaçları arasında birçok farklı hayvan çeşidi görülebilir. Anadolu'ya çeşitlilik kazandıran bu hayvan türleri arasında boz ayı, tilkiler, çengel boynuzlu dağ keçisi veya su samuru gibi yaban hayvanları bulunmaktadır. Bu çeşitlilik özellikle fotoğraf tutkunları için hem yaz hem kış mevsiminde Munzur gözelerini ayrı bir noktaya ulaştırmaktadır. Ayrıca Munzur gözeleri Tunceli denince mutlaka görülmesi gereken Munzur Vadisi Milli Parkı sınırları içerisinde yer almaktadır.

Ovacık İlçe Mutfağı

Ovacık ilçesinde özellikle tarımsal faaliyetler sonucunda yetiştirilen organik kuru fasulye, Türk mutfağının en fazla tercih edilen yemeklerinden biri olarak Ovacık ilçesinde de mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden birini oluşturmaktadır. Ayrıca elbette ki Tunceli yöresine ait olan birçok farklı yemek, Ovacık ilçesinde de bir kültür olarak yerleşmiştir. Bu yemekler arasında dövme çorbası, imam çorbası, babuko, şir ve dersim kömbesi gibi çeşitler yer almaktadır. Özellikle etli veya etsiz bir şekilde ince bağırsak üzerine temizlenerek doldurulan mumbar dolması, soğan aşı ve bölgenin kendine has bitki türlerinden biri olan meşhur dağ sarımsağı ayrı damak tatları oluşturmaktadır.

Tunceli Ovacık Ulaşım

Tunceli ilinin Munzur Çayı kıyısında yer alan Ovacık ilçesine ulaşım için karayolunu tercih edecek gezginler Tunceli Otobüs Firmalarını inceleyerek en uygun Tunceli otobüs biletini satın alabilirler.