En Güzel İstanbul Fotoğrafları

İstanbul Gezi Rehberi

Bizans ve Osmanlı gibi iki büyük imparatorluğu başkentlik yapmış olan İstanbul hem tarihi birikimi hem de kültürel özellikleriyle dünyanın önde gelen metropolleri arasında yer alıyor. Boğazın hayat verdiği bu kadim yarımada hakkında bilinmesi gereken o kadar çok gerçek ve o kadar çok gezilecek yer alternatifleri var ki ne yazsak ne söylesek az gelir.

Günden güne artan nüfusuna rağmen yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği İstanbul, kendine özgü doğal güzellikleri ve buram buram tarih kokan ilçeleriyle herkesin odak noktası durumunda. Bir zamanlar Anadolu insanı için taşı toprağı altın olan İstanbul, dünden bugüne aldığı göç nedeniyle oldukça kalabalık bir şehir haline gelse de hale muhteşem tarihi dokusunu yaşatmaya devam ediyor. Şimdi gelin İstanbul gezilecek yerler listesine şöyle bir göz atalım.

İstanbul Resimleri

istanbul resimleri
istanbul resimleri
istanbul resimleri
istanbul resimleri
istanbul resimleri
istanbul resimleri
istanbul resimleri
istanbul resimleri

Sponsorlu Bağlantılar

 

İstanbul Gezilecek Yerler

İstanbul sadece Türk toplumu için değil aynı zamanda iki büyük kutsal dinin de merkezi konumundadır. Hem İslam’ın hem de Ortodoks Hristiyanlığının en önemli mabetlerine ev sahipliği yapan şehir, geçmiş tarihin izlerini yaşatmaya devam ediyor. Şiirlere, şarkılara konu olmuş hikayeleri, aşkları ve destansı öyküleriyle hepimizin yüreğinde apayrı bir yeri olan İstanbul gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken belli başlı tarihi yerleri şöyle sıralayabiliriz.

Sultanahmet Cami

1309-1616 yılları arasında Sultan I. Ahmet tarafından yaptırılan Sultanahmet Camii, İstanbul’da en fazla ziyaret edilen eserler arasında yer alıyor. Klasik mütevazi Osmanlı mimarisinden farklı olarak oldukça süslü ve gösterişli bir şekilde yaptırılan cami, tam bir sanat eseridir. 6 minareli tek cami olma özelliği de taşıyan Sultanahmet camiinin mihrabı, minberi ve hünkâr mahfeli özel olarak işlenmiş, görülmeye değer bir yapıdadır. Sultanahmet Cami Albümü

Ayasofya Müzesi

Dünya mimarlık tarihinin en gösterişli yapılarından biri olan Ayasofya’nın tarihi Konstantin’e kadar uzanmaktadır. Bizans İmparatorluğu tarafından kilise olarak kullanılan Ayasofya 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u feth etmesinin ardından camiye dönüştürülmüş ve ilk ikindi namazını kılınarak Müslümanların kullanımına açılmıştır. Zaman içerisinde ibatede kapatılan Ayasofya, günümüzde müze olarak hizmet vermekte ve özellikle Hristiyan turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. Ayasofya Müzesi Albümü

Topkapı Sarayı Müzesi

İstanbul gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken duraklardan biri de Topkapı Sarayı’dır. İstanbul’un en fazla turist çeken yapılarından biri olan Topkapı Sarayı, Osmanlı tarihinin derin izlerini taşımakta ve İslam dünyası için önemli olan kutsal emanetleri de içerisinde barındırmaktadır. Günümüzde bazı bölümleri restorasyon çalışmaları nedeniyle kapalı olsa da izin verilen bölümlerine hem yerli hem de yabancı turistler büyük ilgi gösteriyor. Topkapı Sarayı Albümü

Süleymaniye Camii

1551-1557 yılları arasında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan cami, Osmanlı mimarisinin en nadide örneklerinden biridir. Büyük bir alana kurulan Süleymaniye Külliyesi’nin avlusunda yer alan Süleymaniye Camii dışında, medrese, hazire, hastane, sıbyan mektebi, kütüphane, imaret, hamam ve dükkanlar bulunuyor. Ayrıca buraya gittiğinizde külliyenin içerisinde bulunan Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan ve Mimar Sinan’ın türbelerini de ziyaret edebilirsiniz.

Yerebatan Sarnıcı

Gizemli atmosferi ile yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Yerebatan Sarnıcı, 532 yılında Jüstinianus tarafından Bizansın su ihtiyacını karşılamak amacıyla inşa edilmiştir. Sarnıcın içerisinde bulunan mermer sütünler nedeniyle halk arasında Yerebatan Sarayı olarak da adlandırılan yapı günümüzde müze olarak hizmet vermeye devam ediyor. Yerebatan Sarnıcı Albümü

Dolmabahçe Sarayı

1843-1856 yılları arasında Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılan saray, zarif mimarisiyle dikkat çekiyor. 1924 yılına kadar 6 padişaha ev sahipli yapan Dolmabahçe Sarayı, Cumhuriyet döneminde Mustafa Kemal Atatürk tarafından, Cumhurbaşkanlığı makamı olarak kullanılmış ve Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Atatürk 10 Kasım 1938 tarihinde burada gözlerini yummuştur.

Galata Kulesi

İstanbul’a gelmişken müthiş bir manzaraya sahip olan Galata Kulesi’ne çıkılmadan olmaz. Hiç kuşkusuz şehrin en romantik yapılarından biri olan Galata Kulesi hakkında birçok efsane üretilmiş ancak ne zaman inşa edildiğine dair herhangi bir bilgi yoktur. Bizans döneminde Büyük Kule olarak adlandırılan Galata Kulesi, İstanbul’un siluetini en güzel görülebilecek yerlerden biridir. Galata Kulesinin tarihini okumak için lütfen tıklayınız.

Tarihi Kapalı Çarşı

İstanbul’a gelipte tarihi Kapalı Çarşı’ya uğramadan dönen yoktur sanırım. Şehrin sembolerinden biri olan Kapalı Çarşı, günün her saati yüzbinlerce kişiye ev sahipliği yapıyor. Lokum çeşitlerinden, çerezlere, altın piyasasından el ve dokuma teksit ürünlerine kadar çeşitli hediyelik ürünlerin aynı çatı altında toplandığı Kapalı Çarşı da arayıpta bulamadığınız hiçbir ürüne rastlayamazsınız. İstanbul’un en eski çarşılarından biri olan Kapalı Çarşı’da satılan her şey kentin kadim ruhunu yansıtıyor ve yabancı turistler tarafından “Grand Bazaar” olarak biliniyor. Kapalıçarşı Albümü

Kız Kulesi

Yunanlılar tarafından M.Ö 5. Yüzyılda İstanbul Boğazı’nın Üsküdar Salacak sahiline yakın bir konuma kurulan Kız Kulesi, Roma İmparatorluğu’ndan kalan tek mimari eser olma özelliği taşıyor. Tarih içerisinde farklı amaçlar için kullanılan kule, günümüzde kafe ve restoran olarak hizmet vermektedir.

Haydarpaşa Tren Garı

Anadolu coğrafyasından gelen trenlerin son durağı olan Haydarpaşa tren garı, 1908 yılında İstanbul-Bağdat demiryolu hattının başlangıç noktası olarak inşa edilmiştir. Eminönü’nden Kadıköy’e geçerken göz kamaştıran zarif ve ihtişamlı mimarisiyle dikkat çeken yapı, son yıllarda kitap fuarı ve kültürel etkinliklerin düzenlenmesi amacıyla kullanılıyor.

İstanbul Ulaşım

İstanbul ulaşım açısından metropol konumdadır. İster otobüs ister tren ister havayolu ile İstanbul'a ulaşabilirsiniz. Havayolunu tercih edecek yolcular İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı sayfamıza göz atabilir. Üsküdar'da bulunan Harem Otogarı ile İstanbul otobüs bileti alarak kolayca ulaşım sağlanabilir. Yine keyifli bir tren yolculuğu tercih etmek isterseniz Ankara'dan ve Konya'dan Yüksek Hızlı Tren ile İstanbul'a ulaşım imkanı vardır.

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu / Bekir Pekyiğit

İstanbul Turizm Haritası

Haritayı Göster