Yerebatan Sarnıcı - Yerebatan Sarayı

Yerebatan Sarnıcı Hakkında

Yerebatan Sarnıcı'nın Sultanahmet de Yerebatan Caddesi üzerinde giriş binası bulunur. Aşağıdan Meydana çıkılırken tramvay yolunun sol tarafında, Osmanlı Su Terazisi ile Milyon Taşının bulunduğu parkın içinde yer alır. Sarnıç dolaşıldıktan sonra çıkışı Alemdar Caddesi üzerindedir. Yerebatan Sarnıcı İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Kültür A.Ş. tarafından işletilmekte ve Müzedir. Girişte Müze Kart geçerli değildir. 2016 Eylül ayında giriş fiyatı öğrenci 5 TL, tam bilet ise 10 TL dir.

Yerebatan Sarnıcı Fotoğrafları

yerebatan sarnıcı - istanbul
yerebatan sarnıcı - istanbul
yerebatan sarnıcı - istanbul
yerebatan sarnıcı - istanbul
yerebatan sarnıcı - istanbul
yerebatan sarnıcı gözyaşı sütunu
yerebatan sarnıcı gözyaşı sütunu
yerebatan sarnıcı ters medusa başı
yerebatan sarnıcı yan medusa başı
yerebatan sarnıcı - istanbul
yerebatan sarnıcı'nın balıkları
yerebatan sarnıcı - istanbul

Sponsorlu Bağlantılar

 

Yerebatan Sarnıcı Tarihi

Halk arasında Yerebatan Sarayı olarak da anılan sarnıç 532 yılında Bizans imparatoru Justinianus tarafından yaptırılmıştır. Sarnıç Stoa Bazilikası'nın altında yer aldığı için Bazilika Sarnıcı olarak da bilinir. Yapının uzunluğu 140 m. genişliği 70 m. olmak üzere dikdörtgen biçimde bir alanı kapsayan dev bir yapıdır. Sarnıcın içerisinde her biri 9 m. yüksekliğinde 336 sütun bulunmaktadır. Birbirine 4.80 metre aralıklarla dikilen bu sütunlar, her sırada 28 tane 12 sıra meydana getirirler. Gezeni büyüleyen, etkisi altında bırakan bir yapıdır.

Sarnıcın dip tarafında iki sütunun altında kaide olarak kullanılan2 adet Medusa Başı sarnıcı gezmeye gelenlerin en çok ilgisini çeken bölümdür. Burada biri tam ters, biride yan duran iki Medusa Başı Roma Heykeli bulunur. Burası ziyaretçilerin en çok resim çektiği yerdir.

Medusa;
Mitolojide yeraltı dünyasının dişi canavarı olan üç Gorgona' dan biridir. Bu üç kız kardeşten yalnızca yılan saçlı Medusa ölümlüdür ve kendisine bakanları taşa çevirme gücüne sahiptir. Bu sebeple Antik dönemde büyük yapıları ve özel yerleri kötülüklerden korumak için Medusa kabartmaları ve resimleri kullanılmıştır.

Resimler: E-Yaşam Rehberi özel koleksiyonu

Yerebatan Sarnıcı Gezisi İçin İstanbul'a Seyahat Bilgileri?

İstanbul Yerebatan Sarnıcı'nı gezip görmek için İstanbul seyahati düşünüyorsanız karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu ulaşım bilgileri web sitemizde yer almaktadır. İstanbul'a yaşadığınız yerden otobüs yolculuğu ile ulaşmak isterseniz İstanbul otobüs firmaları ve otobüs biletleri fiyatlarını Esenler Otogarı sayfamızda bulabilirsiniz. Havayolu ile ulaşım planlıyorsanız İstanbul Havalimanı sayfamızı inceleyebilirsiniz. Keyifli bir tren yolculuğu tercih etmek isterseniz Ankara'dan ve Konya'dan Yüksek Hızlı Tren ile İstanbul'a ulaşım imkanı vardır. Feribot Seferleri sayfalarımız ise deniz yolculuğu planlayanların hizmetindedir. İstanbul seyahatinizde gezmek için araç kiralamak isterseniz İstanbul Araç Kiralama sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Sizlere çok keyifli bir İstanbul Yerebatan Sarnıcı ziyareti dileriz.

İstanbul Yerebatan Sarnıcı ulaşım haritası, Yerebatan Sarayı nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster