Topkapı Sarayı Harem Dairesi - 1

Topkapı Sarayı Harem Dairesi Gezi Rehberi - 1

Topkapı Sarayı'nın en çok merak edilen bölümü olan Harem Dairesinin girişi II. Avludadır. Bu kapının adı Arabalar Kapısı'dır. Harem Dairesinin çıkışı ise III. Avluda yer alan Kuşhane Çıkışıdır. Harem Dairesi gezisi ücretlidir. Eylül 2016 tarihindeki giriş fiyatı kişi başına 25 TL olmuştur. Burada Müze Kart geçerli değildir. Harem gezisi için ücret ödeyip turnikeden geçtikten sonra direkt Harem kapısına yönelmeyin. Turnikelerin sol tarafında Zülüflü Baltacılar Ocağı girişi yer alır. Ödediğiniz ücret burası içinde geçerlidir. Bu bölüm çok güzel restorasyon yapılmış, düzenlenmiş olup, gezip görmeye değecek güzelliktedir. Bu fırsatı kesinlikle kaçırmayınız.

Topkapı Sarayı Harem Fotoğrafları - 1

topkapı sarayı harem giriş kapısı
harem dairesi dolaplı kubbe
harem dairesi şadırvanlı sofa
harem dairesi şadırvanlı sofa
harem karaağalar mescidi girişi
harem dairesi karaağalar mescidi
mescid-i nebevi tasvirli çini pano
arafat tasvirli çini pano
mescid-i haram tasvirli çini pano
harem dairesi karaağalar mescidi
harem dairesi cümle kapısı (saltanat kapısı)
topkapı sarayı harem dairesi
harem dairesinöbet yeri
harem dairesi karaağalar taşlığı ve dairesi
harem dairesi karaağalar dairesi
harem dairesi karaağalar taşlığı
harem dairesi karaağalar taşlığı
harem cariyeler koridoru
harem daireleri cariyeler ve kadınefendiler taşlığı
harem daireleri cariyeler ve kadınefendiler taşlığı
harem daireleri cariyeler ve kadınefendiler taşlığı
harem dairesi valide sultan dairesi
harem dairesi valide sultan dairesi
harem dairesi valide sultan dairesi
harem dairesi valide sultan dairesi
harem dairesi valide sultan dairesi
harem dairesi valide sultan dairesi
harem dairesi valide sultan dairesi

Sponsorlu Bağlantılar

 

Harem Kapısından girdiğinizde karşınıza gelen ilk bölüm duvarlarında dolaplar bulunan Dolaplı Kubbe'dir. Buradan Şadırvanlı Sofa'ya geçilir. Şadırvanlı Sofa duvarlarındaki 17.Yüzyıl Kütahya çinileri ile çok etkileyici güzelliktedir. Girişi bu bölümde bulunan Karaağalar Mescidi'ni sakın atlamayın, muhakkak gezin. Duvarlarında yer alan Mescid-i Nebevi, Arafat, Mescid-i Haram tasvirli çini panolar ile Kur’ân-ı Kerim’den ayetler içeren 17. yüzyıl çinileri görülmeye değer güzelliktedir. Bir sonraki bölüm ise Karağalar Taşlığıdır. Bu bölümde Hazinedar Dairesi, Musahipler Dairesi, Kara Ağalar Koğuşu, Şehzadeler Mektebi girişleri yer alır. Tam bu taşlığın bitişinde Cümle Kapısı (Saltanat Kapısı) yer alır. Bu kapıdan geçilip Nöbet Yeri'ne girilir. Bu bölümde 3 adet kapı vardır. Cariyeler Koridoruna açılan kapıdan devam edilir. Haremi dolaştıktan sonra Dönüş Altın Yol'dan geçerek tekrar buraya olacaktır.

Devam edilen Cariyeler Koridorunda duvar boyunca uzanan tezgahlara Karaağalar yemekleri bırakıp çıktıktan sonra cariyeler gelip yemekleri dağıtmak üzere alırlarmış. Nöbet Yeri'nden ulaşılan bir diğer önemli bölümde Valide Sultan Taşlığıdır. Cariyeler ve Kadınefendiler Taşlığı ise bir sonra ulaşılan bölüm. Valide Sultan Dairesi ve Hünkar Hamamı gezi güzergahında yer alan diğer önemli bölümler.

Valide Sultan;
Valide Sultan Dairesi Harem'in en gösterişli ve büyük mekanlarından biridir. Bu Osmanlı Padişahlarının annelerine duydukları saygı ve sevginin bir göstergesidir. Valide Sultanlar Harem'in en etkili kişisi, Haremin en üst düzey yöneticisi konumundaydı. Valide Sultan Dairesi Harem'in merkezi konumundadır.

Resimler: E-Yaşam Rehberi özel koleksiyonu

Harem Dairesi Ziyareti İçin İstanbul'a Seyahat Bilgileri?

Topkapı Sarayı Harem Dairesini gezip görmek için İstanbul seyahati düşünüyorsanız karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu ulaşım bilgileri web sitemizde yer almaktadır. İstanbul'a yaşadığınız yerden otobüs yolculuğu ile ulaşmak isterseniz İstanbul otobüs firmaları ve otobüs biletleri fiyatlarını Esenler Otogarı sayfamızda bulabilirsiniz. Havayolu ile ulaşım planlıyorsanız İstanbul Havalimanı sayfamızı inceleyebilirsiniz. Keyifli bir tren yolculuğu düşünürseniz Tren Seferleri sayfalarımızda güncel tren saatlerini bulabilirsiniz. Feribot Seferleri sayfalarımız ise deniz yolculuğu planlayanların hizmetindedir. İstanbul seyahatinizde gezmek için araç kiralamak isterseniz İstanbul Araç Kiralama sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Sizlere çok keyifli bir Topkapı Sarayı Harem Dairesi ziyareti dileriz.

İstanbul Topkapı Sarayı ulaşım haritası, Topkapı Sarayı Harem Dairesi nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster