Topkapı Sarayı Zülüflü Baltacılar Ocağı

Zülüflü Baltacılar Ocağı Fotoğrafları

Zülüflü Baltacılar Ocağı

Ocak Topkapı Sarayı Harem Dairesi girişindedir. Harem gezisi için ücret ödeyip turnikeden geçtikten sonra turnikelerin sol tarafında Zülüflü Baltacılar Ocağı girişi yer alır. Merdivenlerle inilen avlunun etrafında Zülüflü Baltacılar Ocağı bölümleri yer almaktadır ve kendine has bir mahalle gibidir. Ocak 15. Yüzyılda inşa edilmiştir. Ocağın giriş kapısı üzerinde yer alan kitabede Sultan III. Murad döneminde Mimar Davud Ağa tarafından yapıldığı belgelenmektedir.

Girişin hemen sağ tarafında iki katlı mescid, sıra çeşmeler (Abdest muslukları), üç kubbeli hamam ve külhanı, ağa odaları, yazlık çay ocağı, çubuk odası, camekanlı oda, iki katlı koğuş ve baba çeşmesi yer almaktadır.

Zülüflü Baltacılar;
İsimlerinin iki yerden geldiği söylenmektedir. Sefere çıkan ordunun önüne çıkan ağaçları keserek, rahat ilerlemesi için yolu açtıkları söylenir. Bu yüzden baltacı olarak anıldıkları rivayet edilir. Zülüflü denmesinin sebebi ise başlıklarının iki yanından sarkan perçemlerdir. Dolama denen lacivert renkli elbiselerinin yüksek yakaları ise Harem'de etrafı görmemeleri içindir. Saraydaki görevleri ise Harem'in odun ihtiyacını karşılamak, tahtın tören zamanı Babüssaade önüne getirilip götürülmesi, Divanhane'nin korunması, haremlik ve selamlık kısmının temizlenmesi, haberleşme hizmetleri, padişah ve ailesinden kişilerin cenazelerinin taşınmasıdır.

Resimler: E-Yaşam Rehberi özel koleksiyonu

Zülüflü Baltacılar Ocağı Gezisi İçin İstanbul'a Seyahat Bilgileri?

İstanbul Topkapı Sarayı Zülüflü Baltacılar Ocağı gezip görmek için İstanbul seyahati düşünüyorsanız karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu ulaşım bilgileri web sitemizde yer almaktadır. İstanbul'a yaşadığınız yerden otobüs yolculuğu ile ulaşmak isterseniz otobüs firmaları ve otobüs biletleri fiyatlarını Esenler Otogarı ve Harem Otogarı sayfalarımızda bulabilirsiniz. Havayolu ile ulaşım planlıyorsanız Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Keyifli bir tren yolculuğu düşünürseniz Tren Seferleri sayfalarımızda güncel tren saatlerini bulabilirsiniz. Feribot Seferleri sayfalarımız ise deniz yolculuğu planlayanların hizmetindedir. İstanbul seyahatinizde gezmek için araç kiralamak isterseniz İstanbul Araç Kiralama sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Sizlere çok keyifli bir İstanbul Zülüflü Baltacılar Ocağı ziyareti dileriz.

İstanbul Topkapı Sarayı ulaşım haritası, Zülüflü Baltacılar Ocağı nerede? nasıl gidilir?