Topkapı Sarayı Harem Dairesi - 2

Topkapı Sarayı Harem Fotoğrafları - 2

Topkapı Sarayı Harem Dairesi Gezi Rehberi - 2

Hünkar Hamamı'ndan sonra gelinen yer Hünkâr Sofası'dır. Haremin en etkileyici mekanlarından biridir. Burası padişahların tören ve kabul salonudur. Hanedanın toplandığı eğlenceler, düğün, doğum törenlerinin yapıldığı yerdir. Padişahlar harem halkının cülus ve bayram tebriklerini burada kabul edermiş. Hünkar Sofası içinde yer alan müzik odasını camdan inceleyebilirsiniz.

Hünkar Sofasından sonra sırasıyla III. Murad Has Odası, I. Ahmed Has Odası, III. Ahmed Has Odası / Yemiş Odası ve Çifte Kasırlar her yönüyle ayrı güzellikte mekanlardır. Bu mekanları gezerken I. Ahmed Has Odasının yeşil çinilerini ve sedef kakma dolap kapaklarını, III. Ahmed Has Odası / Yemiş Odasının inanılmaz renkli duvar süslemelerini, Mimar Sinan eseri olan III. Murad Has Odasının 16. yüzyıl İznik çinilerini, Çifte Kasırların pencerelerin içinde yer alan çeşmeleri ile ahşap kubbedeki orijinal kumaş üzerine yaldızlı kalem işi süslemesini inceleyebilirsiniz.

Çifte Kasırlar'dan sonra Mabeyn Dairesi ve Gözdeler Taşlığına çıkılır. Bu taşlık dinlenmek, hava almak ve selfi için çok uygundur. Taşlıkta oturma bankları mevcuttur. Taşlığın balkonundan aşağıda yer alan havuz ile Harem'in kapalı bölümlerinin bir kısmını görebilirsiniz. Taşlıktan çıkıp dönüş yoluna girdiğinizde hemen Altın Yolun başında yer alan ve bir kaç merdivenle çıkılan Harem Mescidini gezmeyi unutmayınız. Altın Yol boyunca yürüyerek tekrar Nöbet Yerine varılır. Buradan Kuşhane Kapısından çıkış yapıp Harem Dairesi gezisi sonlandırılır. Gezi boyunca burada anlatılan bazı bölümler tadilat nedeniyle kapalı olabilir. Yine de açık olan bölümler sizi etkilemeye yetecektir.

Kanuni Sultan Süleyman ve Haseki Hürrem Sultan;
İstanbul’un fethinden (1453) sonra Beyazıt'da bulunan Eski Saray Harem olarak, Topkapı Sarayı ise yönetim ve selamlık işleri için kullanılmıştır. Bu dönemde Altın Yol kenarında küçük bir harem yapılaşması, Kadınlar Sarayı olduğu bilinir. Haremin büyüyüp gelişmesi ise Kanuni Sultan Süleyman'ın Haseki Hürrem Sultan ve ailesiyle birlikte Topkapı Saray'ı Haremine taşınıp yaşamaya başlamasıyla başlamıştır.

Resimler: E-Yaşam Rehberi özel koleksiyonu

Harem Dairesi Ziyareti İçin İstanbul'a Seyahat Bilgileri?

Topkapı Sarayı Harem Dairesini gezip görmek için İstanbul seyahati düşünüyorsanız karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu ulaşım bilgileri web sitemizde yer almaktadır. İstanbul'a yaşadığınız yerden otobüs yolculuğu ile ulaşmak isterseniz otobüs firmaları ve otobüs biletleri fiyatlarını Esenler Otogarı ve Harem Otogarı sayfalarımızda bulabilirsiniz. Havayolu ile ulaşım planlıyorsanız Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Keyifli bir tren yolculuğu düşünürseniz Tren Seferleri sayfalarımızda güncel tren saatlerini bulabilirsiniz. Feribot Seferleri sayfalarımız ise deniz yolculuğu planlayanların hizmetindedir. İstanbul seyahatinizde gezmek için araç kiralamak isterseniz İstanbul Araç Kiralama sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Sizlere çok keyifli bir Topkapı Sarayı Harem Dairesi ziyareti dileriz.

İstanbul Topkapı Sarayı ulaşım haritası, Topkapı Sarayı Harem Dairesi nerede? nasıl gidilir?