Silifke Müzesi

 
silifke müzesi

Silifke Müzesi Hakkında

Mersin ilinin Silifke ilçesi sınırlarında bulunan ve yaklaşık 5000 yıla yakın tarihi eserlerin yer aldığı Silifke Müzesi, çok eski tarihlerden bu yana Türkiye'nin en önemli müzeleri arasında bulunmaktadır. Uzun yıllardır gerçekleştirilen müzecilik faaliyetleri ile birlikte Silifke'de her zaman tarihe uzanmak mümkün olurken, yaklaşık 50 yıl öncesinde kurulmuş bu müze, tüm bu müzecilik faaliyetlerinin daha düzenli bir şekilde yürütülmesini sağlamıştır.

 

Silifke Müzesi Tarihi

Silifke'de müze faaliyetleri aslında ilk olarak 1939 yılında başlamış ve bu dönemde çevrede bulunan tarihi eserler Cumhuriyet İlkokulu'nda sergilenmeye başlanmıştır. Hatta sonrasında 1958 yılı ile birlikte okulun bir bölümü müze olarak kullanılırken, 1973 yılında eserlerin sergilenmesi için bir müze inşaatı başlatılmıştır. Aynı yıl içerisinde tamamlanan inşaat ile birlikte 2 Ağustos 1973 tarihinde Silifke Müzesi ziyarete açılmıştır.

Silifke Müzesi Eserleri

Arkeoloji ve etnografya türünde eserlere sahip olan Silifke Müzesi’nde bugün yaklaşık 21 bin eser yer alırken, bu eserler arasında Erken, Orta ve Geç Tunç Çağı eserlerinden başlamak ile birlikte Demir Çağı, Helenistik dönem, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemi eserleri bulunmaktadır. Müzede taş eserler salonu, arkeolojik eserler salonu ve etnografik eserler salonu ayrı ayrı bölümlenmektedir.

Müzenin taş eserler salonunda Roma ve Bizans döneminden kalan lahitler, heykeller ve amphoralar gibi eserler bulunmaktadır. Ayrı bir salonda sikkeler ve takılar, Roma imparatorluğu ve Büyük İskender zamanından kalma eserler ile birlikte aynı zamanda Bizans, Mısır ve Osmanlı hükümdarlık paraları ile takıları da bu salonda yer almaktadır.

Arkeolojik eserler bölümüne geçildiğinde ise Tunç Çağında başlamak üzere Roma ve Bizans dönemine kadar uzanan birçok farklı parça, Kilise Tepe Höyüğü kazılarında bulunan Hitit hiyeroglif damgası ve mühürleri ile birlikte Kelenderis kazılarında çıkan çömlekler, heykelcikler, şamdanlar ve eşyalar yer almaktadır. Son olarak etnografik eserlerin yer aldığı bölümde ise Osmanlı döneminden günümüze ulaşmış folklorik kıyafetler ve eşyalar sergilenmektedir.

Silifke Müzesi Giriş Ücreti

Silifke Müzesi hafta içi 5 gün açık olmakla birlikte Cumartesi-Pazar günleri kapalı konumda bulunmaktadır. Güncel olarak 10 TL gibi bir giriş ücreti bulunan bu müzeye yaz döneminde 15 Nisan-30 Eylül arasında Sabah 10.00 ve akşam 17.00 saatleri arasında ve kış döneminde ise 30 Eylül-15 Nisan tarihleri arasında da 08.00-16.45 arasında ziyaret gerçekleştirilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Silifke Müzesi Ulaşım

Silifke Müzesi’ne ulaşım gerçekleştirmeniz için şehir içerisinde birçok farklı noktadan hareket eden toplu ulaşım araçlarını kullanmanız mümkündür. Müze, Silifke ilçesinin Atik Mahallesi Malazgirt Bulvarı'nda yer almaktadır. Antalya-Silifke karayolunun 2. kilometresinde bulunan müzeye özel araçlarla da kolaylıkla ulaşılabilir.

Şehir dışından Silifke Müzesi görmek için gelen tarih severler tren yolunu tercih etmek isterse Mersin-İskenderun arası sefer düzenleyen Bölgesel Tren Saatlerini ve Adana-Mersin arası sefer düzenleyen Bölgesel Treni Saatlerini inceleyebilirler. Karayolunu tercih edecek yolcular ise Mersin Otobüs Firmaları sayfamızdan Mersin'e sefer yapan otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilirler.