Özel Arama
GAZETELER DERGİLER TELEVİZYON RADYOLAR HABER VİDEO E-DEVLET PAYLAŞIM

Oto Rehberi

Seyahat Rehberi

Spor Rehberi

Finans Rehberi

İl Rehberi

Link Rehberi

 

SİGORTA TERİMLERİ VE TEMİNAT AÇIKLAMALARI SÖZLÜĞÜ

 
 

A

B

C

Ç

D

E

F

G

H

I

İ

J

K

L

M

N

O

Ö

P

R

Ş

S

T

U

Ü

V

Y

Z

X

W

Nakliyat Bütün Rizikolar/Geniş Teminatlar

Nakliyat emtia geniş teminatı (all risks) eğer poliçe üzerinde birtakım kısıtlamalar özellikle konulmamışsa, malların kendi kusuru ve gecikme dışındaki nedenlerden meydana gelecek her türlü hasarı teminat altına alır. Bu esnada poliçe genel şartları ve Bütün Rizikolar klozunun beklemeler, sapmalar vb. konulardaki istisnaları ayrıca geçerlidir.

Nakliyat Dar Teminatlar

Tam ziyaya ilaveten genellikle aracın geçireceği bir olaydan dolayı örneğin kamyonun çarpması, geminin karaya oturması vb. rizikolar dolayısıyla malda meydana gelecek hasarları teminat altına alır. Bu tür teminatlarda yükleme ve boşaltma rizikoları da kapsam dahiline alınabilmektedir.

Nakliye Masrafları, Fazla Mesai ve Tatil Günleri Ücret Zamları

Sigorta kapsamına giren sebepler nedeniyle, meydana gelen ziya ve hasarların gerektirdiği, uçak hariç diğer araçlarla yapılan nakliyenin masrafları, fazla mesai ve tatil günleri ücret ve zamları, bu teminatın kapsamı dahilindedir.

Nem

Elektronik cihazlarda nem nedeniyle oluşabilecek zararları teminat altına alır.

Navlun Sözleşmesi

Deniz hukukunda, taşıyan ile taşıtan arasında yapılan bir sözleşmedir. Bu sözleşme gereğince, taşıyan belirli bir ücret karşılığında gemisini kısmen veya tamamen taşıtana tahsis etmek suretiyle veya tahsis etmeden bir yükün taşınmasını borçlanır

Nakliye Mükahhitligi        ( Freight Forwarder )

Kendilerine ait herhangi bir nakliye araçları olmamasına karşılık, müşterilerden aldıkları taşıma siparişlerini kendileri ile çalışan deniz, kara, hava ve tren yolu taşıma firmaları üzerinden istenilen noktaya ulaştıran firmaların taşınan yüke sorumluluklarını teminat altına almak amacıyla yaptırmış oldukları bir nakliyat poliçesi çeşididir.

 
 
 
 
 
 
 

<< Geri

  İleri >>
 

© 2015 E-Yaşam Rehberi  |  Hakkımızda  |  Bize Yazın  |  Sitene Ekle  |  Gizlilik Bildirimi  Kullanım Şartları