Özel Arama
GAZETELER DERGİLER TELEVİZYON RADYOLAR HABER VİDEO E-DEVLET PAYLAŞIM

Oto Rehberi

Seyahat Rehberi

Spor Rehberi

Finans Rehberi

İl Rehberi

Link Rehberi

 

SİGORTA TERİMLERİ VE TEMİNAT AÇIKLAMALARI SÖZLÜĞÜ

 
 

A

B

C

Ç

D

E

F

G

H

I

İ

J

K

L

M

N

O

Ö

P

R

Ş

S

T

U

Ü

V

Y

Z

X

W

Özel Şartlar

Özel şartlar, sigortacı ve sigortalının üzerinde anlaştığı ve sigortalının çıkarları dikkate alınarak genel şartlara eklenen koşullardır. Özel şartların, TTK'nun emredici hükümlerine ve sigortalının aleyhine olmaması gerekmektedir. Özel şartlardaki amaç, sigortalının veya sigorta edilen menfaatin durumuna ve risklere göre ihtiyaçlara cevap verebilmektir.

Otomatik Ödeme

Sigorta ettirenin ya da sigortalının banka hesabından direkt ve düzenli olarak sigorta şirketinin hesabına para aktarmak amacıyla oluşturulan ödeme sistemi.

Ödeme Dönemi

Sigorta ettirenin, prim ödeme borcunu hangi dönem aralıklarında yerine getireceğini belirleyen, poliçede hükme bağlanan kısım.(Örneğin: Ayda bir, üç ayda bir, altı ayda bir ve yıllık peşin)

Ödeme Şekli

Sigorta ettirenin belirlenen primleri şirkete hangi yöntem ile aktaracağını belirler. (Örneğin :Nakit, kredi kartı, banka havalesi, otomatik ödeme)

Ödenmiş Sigorta Değeri

Hayat sigortası poliçelerinde, sigortalının birikimlerinden prim ödemeleri devam etmeyecek şekilde yapılan değer düşümü.

Otel/Tatil Köyü Mali Sorumluluk

Sigortanın geçerlilik süresi içinde ve iş faaliyetleri sırasında meydana gelebilecek bir olay sonucunda müşteriler tarafından ileri sürülecek bedeni ve maddi taleplere karşı, önceden belirlenecek limitler çerçevesinde bu teminat alınabilir. Teminat, sigortalıyı haklı taleplere olduğu gibi, haksız ve aşırı taleplere karşı da korur.

 
 
 
 
 
 
 

<< Geri

  İleri >>
 

© 2015 E-Yaşam Rehberi  |  Hakkımızda  |  Bize Yazın  |  Sitene Ekle  |  Gizlilik Bildirimi  Kullanım Şartları